Trzygodzinne spotkanie skierowane jest to krytyczek/ów i studentów/ek zarówno z obszaru tańca, jak i sztuki dla dzieci. Uruchamiając strategie pochodzące z różnych obszarów krytyki teatralnej (teatr, taniec, teatr dziecięcy), uczestnicy/czki wraz z prowadzącymi nakreślą zarówno obszary ich dialogu, jak i miejsca potrzebujące nowego języka.

Wersja do druku

Pobierz PDF

Udostępnij

W trakcie warsztatów zwrócimy uwagę na „użytkowy” charakter tekstów o tańcu i teatrze (omówimy dla kogo one powstają i komu do czego są potrzebne), ale przede wszystkim skupimy się na takich zagadnieniach związanych z warsztatem pisarskim jak pisanie o ruchu oraz znaczenie i analiza pozaliterackich elementów dzieła teatralnego. Wspólnie poszukamy też odpowiedzi na pytanie, czy o spektaklach dla dzieci pisze się inaczej niż o tych, które są adresowane do dorosłych?

Warsztaty poprowadzą Jadwiga Grabowska (Majewska) i Agata Drwięga.

Kiedy?
18 października 2021 (poniedziałek) o godzinie 15:30

Gdzie?
Teatr Polski w Poznaniu

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Zapisy: info@roztanczonerodziny.pl

Wydarzenie odbędzie się z uwzględnieniem aktualnych wymogów sanitarnych.

Czas trwania: 3 godziny

Więcej informacji: www.roztanczonerodziny.pl/2021/skoczne-slowa/

Prowadzące:

Agata Drwięga – absolwentka wiedzy o teatrze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie obecnie, pod kierunkiem prof. Dobrochny Ratajczakowej, kończy pracę nad rozprawą doktorską poświęconą dorobkowi artystycznemu Leokadii Serafinowicz. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół zagadnień związanych z teatrem dla dzieci i teatrem lalek. Od 2014 związana z Teatrem Animacji w Poznaniu – obecnie jako specjalistka ds. edukacji, wcześniej także jako specjalistka ds. kontaktów z mediami. Współpracuje także z poznańskim Centrum Sztuki Dziecka. Autorka licznych recenzji, wywiadów, artykułów problematyzujących wybrane zagadnienia dotyczące teatru lalek i teatru dla dzieci oraz artykułów naukowych. Jej teksty były publikowane zarówno w mediach branżowych („Teatr”, „Teatr Lalek”, „Nietak-t” czy wortal e-teatr), codziennych („Głos Wielkopolski”), jak i czasopismach naukowych („Polonistyka. Innowacje”). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2018.

Jadwiga Grabowska (publikuje jako Jadwiga Majewska) – krytyczka, badaczka, teoretyczka, kuratorka, redaktorka, wykładowczyni, tłumaczka. Publikowała w miesięczniku „Teatr” – gdzie jest stałą współpracowniczką i autorką bloków monograficznych poświęconych tańcowi – oraz m.in. w „Didaskaliach”, „Znaku”, „Res Publice Nowej”, „Arttaku”, „Kulturze Enter”, „dwutygodniku.pl”.  Wykłada i prowadzi warsztaty na temat historii i teorii tańca oraz pisania o tańcu. Autorka książki The Body Revolving the Stage. New Dance in New Poland  (IT, Warszawa, 2011). Wyróżniona wieloma nagrodami i stypendiami m. in. 2013 – nagroda MKiDN za szczególny wkład w rozwój tańca współczesnego w Polsce, Nagroda Live Arts Festival, NYC 2012, stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2011, 2018, w ramach których opracowała dwie antologie tekstów o tańcu współczesnym. Autorka i kuratorka MAKT – Mobilnej Akademii Krytyki Tańca (2013-2018). Jest członkinią Dance Critics Association, Congress of Research in Dance, The International Dance Council CID, Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych, Polskiego Forum Choreologicznego oraz członkiem założycielem Stowarzyszenia Forum Środowisk Sztuki Tańca, w którym pełni funkcję prezeski. Od października 2019 pracuje jako Kierownik Działu Naukowo-Wydawniczego w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Warsztaty odbędą się w ramach projektu Roztańczone Rodziny, realizowanego przez Fundację Performat we współpracy z Teatrem Polskim w Poznaniu oraz Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk.

Projekt jest kontynuacją programu Stary Browar Nowy Taniec Dla Dzieci — Roztańczone Rodziny realizowanego przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk.

Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania #poznanwspiera.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close