Weź, się przesuń! Performatywne przekształcanie (nie)dostępnych przestrzeni to inkluzywne laboratorium pracy z ciałem, które w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu poprowadzi w dniach 20-22 lutego Katarzyna Żeglicka. Warsztaty skierowane są do kobiet. Celem pracy uczestników będzie zakwestionowanie i przekształcanie przeważnie niedostępnych przestrzeni, zajmowanych przez normatywną część społeczeństwa. Podczas trzydniowych warsztatów wspólnie z prowadzącą opracują metody zajmowania przestrzeni publicznej i poszukamy sposobów na zakwestionowanie normy. Udział w laboratorium ruchowym jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają obiad i poczęstunek w przerwach. Obowiązują zapisy.

Wersja do druku

Pobierz PDF

Udostępnij

Od prowadzącej:

Obecność kobiet z niepełnosprawnościami w przestrzeni publicznej najczęściej jest pomijana i wymazywana, ze względu na powszechnie panujące patriarchalne stereotypy dotyczące kobiecości. Brak jest bezpiecznych i dostępnych miejsc, w których nie ocenia się tego, kim są, jak wyglądają, jak się poruszają albo co mówią. Zamiast przebywać w przestrzeniach, gdzie szanuje się ich autonomię i granice, „zamieszkują” miejsca, w których mają być posłuszne, bierne i zależne. To wszystko sprawia, że kobietom z niepełnosprawnościami jest bardzo trudno odzyskać przestrzeń, która należy się wszystkim ludziom bez względu na stopień sprawności czy płeć. Chciałoby się krzyknąć: „Weź, się przesuń!”, ale przecież kobiecie nie wypada, a kobiecie z niepełnosprawnością to już w ogóle. Czas to zmienić!

Nie będziemy wyręczać państwa i instytucji w budowaniu dostępnego i bezpiecznego otoczenia, bo to ich obowiązek. Spróbujemy natomiast zdefiniować je po swojemu. Skupimy się na otoczeniu, w którym przebywamy. Z uważnością na indywidualne potrzeby i w atmosferze wzajemnej troski, (bez)ruchem i głosem, zdecydujemy, jak przekształcić niedostępną przestrzeń. Będziemy ją poszerzać, zmieniać, a jeśli trzeba będzie – burzyć.

W ramach laboratorium spróbujemy znaleźć odpowiedzi na pytania:
– Jak mogę zająć przestrzeń, która jest dla mnie niedostępna, w której jestem niechciana albo w której mnie nie ma?
– Jak mogę kontrolować, ale i zrezygnować z tej kontroli w przestrzeni?
– Jak chcę być (nie)widziana w przestrzeni?
– Jak tworzyć przestrzeń w zgodzie ze sobą i z innymi?

W trakcie trzech spotkań będziemy pracować nad uświadomieniem sobie miejsc w ciele, które nas wzmacniają oraz powodują, że jesteśmy słyszane i widziane w różnych przestrzeniach. Wykorzystamy ćwiczenia pracy z ciałem (improwizacja, ruch autentystyczny – czyli podążanie za impulsem i mądrością ciała), oddechem i głosem; będziemy przemieszczać się w różnych przestrzeniach (w budynku, a gdy pozwoli na to pogoda również na zewnątrz) z wykorzystaniem metody site-specific, popracujemy z rekwizytami. Wspólnie wypracujemy bezpieczną przestrzeń wymiany doświadczeń oraz dialogu o różnych sposobach wyrażania siebie.

Laboratorium zakończy się przygotowanym przez uczestniczki działaniem performatywnym, otwartym dla publiczności.

Dla kogo?

W laboratorium może uczestniczyć grupa maksymalnie dziesięciu kobiet oraz osób przypisanych do płci żeńskiej przy urodzeniu, bez względu na stopień sprawności i wiek.

Laboratorium jest planowane jako całość, dlatego nie jest możliwy tylko częściowy udział.

Harmonogram:
20.02.2022, godz. 16.00–19.00 warsztaty
21.02.2022, godz. 9.00–18.00 warsztaty (14.00–15.00 przerwa obiadowa)
22.02.2022, godz. 9.00–12.00 warsztaty (12.00-13.00 przerwa obiadowa), 16.00 wyjście do publiczności

Formularz zgłoszeniowy: https://docs.google.com/…/1uofjtPfkkY5OvyH…/viewform…
O uczestnictwie w laboratorium zadecyduje kolejność zgłoszeń.

Laboratorium poprowadzi Katarzyna Żeglicka – genderqueerowa kobieta z niepełnosprawnością, feministka i aktywistka, performerka, tancerka, choreografka, certyfikowana trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt – WenDo, animatorka kultury.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close