Centre for Choreographic Development w Pradze zachęca do nadsyłania zgłoszeń do programu rezydencyjnego dla choreografów i choreografek. Osoby zakwalifikowane do udziału w Coaching Residency for Choreographers będą pracować nad swoimi projektami pod okiem światowej sławy artystów, Jeana Gaudina (Francja) i Alice Chauchat (Francja/Niemcy). Rezydencja odbędzie się w dniach 16–24 sierpnia 2023 roku w czeskiej Pradze.
Wersja do druku
Pobierz PDF
Udostępnij
O programie:
Program rezydencyjny Coaching Residency for Choreographers umożliwia prowadzenie badań artystycznych pod okiem doświadczonych twórców o międzynarodowej renomie. Osoby uczestniczące w rezydencji poddają swoje pomysły, proces twórczy i założenia artystyczne konstruktywnej krytyce. Tegorocznymi trenerami artystycznymi będą Jean Gaudin (Francja) i Alice Chauchat (Francja/Niemcy). Współpraca obejmuje również codzienne dyskusje z innymi uczestnikami i uczestniczkami rezydencji oraz wspólną refleksję teoretyczną z udziałem ekspertów i ekspertek w dziedzinie tańca. Badania prowadzone są w oparciu o metodologię interdyscyplinarną, in situ w Galerii Narodowej w Pradze. Zwieńczeniem rezydencji są prezentacje work in progress i otwarte dyskusje z publicznością.
Celem rezydencji jest wspieranie twórczości wschodzących choreografów i choreografek oraz prowadzenie ich w refleksji nad aktualnie realizowanymi projektami. Rezydencje są platformą dla rozwoju dyskursu w zakresie tańca współczesnego, sztuki i życia, a także przestrzenią prezentacji prac powstających na czeskiej i międzynarodowej scenie tanecznej i artystycznej.
Celem rezydencji nie jest kształtowanie profesjonalnych tancerzy ani kierowanie estetycznym aspektem ich ekspresji. Program ma raczej zachęcać do wymyślania lub ponownego odkrywania różnych sposobów pracy choreograficznej oraz poszukiwania nietypowych sposobów wyrażania założeń artystycznych. Rezydencje mają formę dialogu pomiędzy początkującymi choreografami i choreografkami a trenerami i trenerkami, którzy wspierają ich w pracy artystycznej.
Rezydencja trwa dziesięć dni i poza intensywnym tutoringiem choreograficznym obejmuje wykłady i codzienne sesje feedbacku (informacji zwrotnej), wspólne dyskusje i wzajemne prezentacje procesów artystycznych w ramach otwartych prób i publicznych prezentacji. Zarówno publiczne prezentacje, jak i wspólne dyskusje dają artystom i artystkom możliwość podzielenia się swoją pracą z publicznością.
Program dnia:
– Poranna sesja treningowa w studio (otwarta dla publiczności)
– Praca w studio (samodzielnie i z trenerami), 4 –6 godzin dziennie
– Moderowana dyskusja zespołowa każdego wieczoru
– Praca w przestrzeni Pałacu Targowego/Galerii Narodowej w Pradze
– Jednodniowe seminarium z wykładami i pokazami wideo- Dwie publiczne prezentacje projektu choreograficznego
Praca z doświadczonym trenerem i trenerką sztuki opiera się na samodzielnej pracy w studio oraz wieczornych debatach i dniu konferencyjnym. Prezentacje work in progress i poranne sesje treningowe są otwarte dla publiczności.
Informacje praktyczne:
Organizatorzy zapewniają:
– Studio tańca z odpowiednią przestrzenią do pracy
– Opiekę profesjonalnego trenera i trenerki artystycznej
– Współpracę peer-to-peer z innymi choreografami
– Konstruktywną dyskusję i feedback (informację zwrotną)
– Poranne sesje treningowe
– Konferencje i wykłady ekspertów z różnych dziedzin
– Nagranie prezentacji work in progress
– Spotkanie z publicznością
– Międzynarodowy networking
– Wiedzę ekspercką
– Pokrycie połowy kosztów podróży
– Pomoc w znalezieniu niedrogiego zakwaterowania (organizatorzy nie pokrywają kosztów zakwaterowania)
Koszt udziału w rezydencji: 200 € (koszt zakwaterowania nie jest wliczony w cenę).
Organizatorzy rezydencji zachęcają do szybkiego nadsyłania zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona.R
Zgłoszenia:
Formularze zgłoszeniowe wraz z CV i opisem projektu można nadsyłać do 12 kwietnia 2023 roku.
Obowiązkowy załącznik: Do formularza zgłoszeniowego należy załączyć link do wideo z fragmentem choreografii, nad którą kandydat/kandydatka zamierza pracować podczas rezydencji (w przypadku braku nagrania, należy dosłać je do 30 czerwca 2023 oku.).
Kandydaci i kandydatki mogą wskazać trenera/trenerkę, z którym/którą (w miarę możliwości organizatorów) preferowaliby pracować podczas rezydencji.
W tegorocznej edycji programu preferowane będą prace w fazie work in progress, których premiera nastąpi nie wcześniej niż dwa miesiące po udziale w rezydencji.
Więcej informacji, w tym biogramy tegorocznej trenera i trenerki (Jean Gaudin, Alice Chauchat) można znaleźć na stronie internetowej programu.
Kontakt: Eva Dryjová, eva.dryjova@se-s-ta.cz