Polskie Forum Choreologiczne zaprasza do udziału w 16. Konferencji Polskiego Forum Choreologicznego, która odbędzie się w dniach 13–15 września 2024 roku w Rzeszowie na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Wersja do druku

Pobierz PDF

Udostępnij

Współorganizatorem tegorocznej konferencji PFCH jest Studium Kulturalno-Oświatowe Uniwersytetu Rzeszowskiego „Resovia Saltans”. Jest to jednostka dydaktyczna, która oferuje profesjonalne kształcenie z dziedziny szeroko pojętej kultury tanecznej. W ramach edukacji specjalistycznej studium prowadzi jedyne w Polsce choreograficzne studia podyplomowe z dziedziny tańca ludowego i narodowego, tańca współczesnego i towarzyskiego, a także realizuje 4-letnie Polonijne Studium Choreograficzne, którego absolwenci (Polonusi z różnych zakątków świata) uzyskują kwalifikacje zawodowe choreografa i nauczyciela tańca w specjalności: taniec ludowy.

W Rzeszowie działa wiele zespołów ludowych, wśród których najstarsze i najbardziej znane to Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny” oraz zespół ludowy Wojewódzkiego Domu Kultury „Bandoska”. Co trzy lata organizowany jest w Rzeszowie Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, największa impreza polonijna od 1969 roku. Rzeszowskie środowisko taneczne współtworzą również zespoły innych stylów tańca, m.in. zespół tańca nowoczesnego „Kornele” – wielokrotny mistrz Polski, Europy i Świata z dziedziny tańca nowoczesnego (show dance i jazz, IDO) oraz szkoła tańca sportowego „Aksel”.

Jak wyjaśniają organizatorzy tegorocznej konferencji, Rzeszów od lat związany jest z edukacją taneczną i tańcem, trudno się zatem dziwić, że konferencja po latach wraca do tego miasta. Ten kierunek, który zarysował się niejako za sprawą współorganizatora, będzie punktem wyjścia do rozważań nad tańcem w perspektywie politycznej, czy nawet narodowej. Na ile taniec jest sprzęgnięty z państwem? Na ile z niego wyrasta, a na ile samo państwo tworzy, a zatem – czy sam w sobie jest aktem państwotwórczym? Czy w dobie – z jednej strony – wojen, a z drugiej – różnego typu marzeń czy utopii kosmopolitycznych, taniec znajdzie dla siebie miejsce i czy będzie to miejsce centralne czy marginalne?

Do namysłu nad powyższymi zagadnieniami, jak również innymi kwestiami z obszaru badań nad tańcem, organizatorzy zapraszają nie tylko choreologów, lecz także wszystkich tych, którzy zajmują się tematami tańca w obrębie swoich dyscyplin.

Zgłoszenia z wypełnionym formularzem (do pobrania poniżej) można wysyłać do dnia 30 czerwca 2024 roku na adres e-mail: choreologia@gmail.com.

O szczegółach konferencji organizatorzy będą informować na Facebooku Polskiego Forum Choreologicznego, a także innymi dostępnymi kanałami.

W przypadku pytań lub wątpliwości można skontaktować się mailowo: choreologia@gmail.com lub telefonicznie: 602 703 227.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close