Dlaczego warto studiować Taniec w Kulturze Fizycznej, jakie przedmioty są realizowane na tym kierunku, jak taniec wpływa na rozwój kreatywności i pomaga w leczeniu niefarmakologicznym? Na te i na wiele innych pytań odpowiedzą pracownicy Zakładu Tańca AWF Poznań podczas webinaru STUDIA – KREACJA – IMPROWIZACJA, który odbędzie się 19 maja w godz. 19.00-20.15 na Zoomie.
Wersja do druku
Pobierz PDF
Udostępnij
Wydarzenie rozpocznie się od prelekcji pt. Studia-Kreacja-Improwizacja prof. dr hab. Ewy Wycichowskiej, która skupi się na wskazaniu, dlaczego warto studiować kierunek Taniec w Kulturze Fizycznej. Jej zdaniem, taniec to pokonywanie granic, łączenie przeciwności i oznaka wolności, to rozwój własny i możliwość wpływania i szansa dzielenia się sobą z innymi w pełnej prawdzie, a także możliwość tworzenia kultury poprzez taniec, a co za tym idzie, cywilizacji.
Mgr Agnieszka Doberska skupi się zaś na charakterystyce przedmiotów wykładanych na kierunku Taniec w Kulturze Fizycznej, takich jak technika tańca współczesnego, technika release, floorwork, etiuda.
Z kolei prof. AWF dr hab. Piotr Gronek podczas wystąpienia pt. Be balance zwróci uwagę, że ćwiczenia i aktywność fizyczna stanowią ważny element leczenia niefarmakologicznego, do tego taniego, mało ryzykownego, szeroko dostępnego, które wpływa na zmniejszenie ryzyka chorób takich jak nowotwory, choroby sercowo-naczyniowe, starzenie się naczyń, sprawność sercowo-oddechową, umiejętności psycho-ruchowe, nastrój i jakość życia. Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na strukturę mózgu, jego plastyczność, a w konsekwencji na funkcje poznawcze i dobrostan.
Bycie profesjonalnym tancerzem wymaga wieloletniego przygotowania nie tylko technicznego, ale przede wszystkim sprawnościowego. Tancerz powinien zrozumieć, jak funkcjonuje jego ciało, od czego zależy siła mięśni, elastyczność, wytrzymałość, koordynacja i jak te cechy kształtować, żeby móc bezpiecznie tańczyć. Jeżeli tancerz kontroluje swoje ciało, całość jest spójna i wówczas może on w pełni przekazywać emocje na scenie. O tym wszystkim opowie dr Aleksandra Karpińska podczas wystąpienia Techniki wspomagające warsztat ruchowy tancerza (trening funkcjonalny i pilates).
Spotkanie zakończy się wystąpieniem dr Pauliny Wycichowskiej pt. Labanowskie struktury w edukacji tańca. Teoria ruchu Rudolfa Labana może być cennym narzędziem dla osób zajmujących się nauczaniem tańca. W ramach webinaru nastąpi krótkie omówienie potencjalnych jej zastosowań w praktyce nauczycielskiej i instruktorskiej.
Link Zoom: https://us02web.zoom.us/j/86578368998?pwd=b5xY_zR-vaWda-qN-RXXj_gGkQbsQr.1#success
Identyfikator spotkania: 865 7836 8998
Kod dostępu: taniec
Dodatkowo na sobotę 21 maja zaplanowany jest Dzień Otwarty Online kierunku Taniec w Kulturze Fizycznej, organizowany przez Zakład Tańca i SKN Pracownia Nauk o Tańcu AWF Poznań.
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/944699812875738?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22mechanism%22%3A%22search_results%22%2C%22surface%22%3A%22bookmark_search%22%7D]%2C%22ref_notif_type%22%3Anull%7D