Centrum w Ruchu zaprasza w maju i czerwcu na cykl otwartych lekcji z Marią Stokłosą pt. Od chodzenia do tańczenia. Dwumiesięczny cykl odbywa się w ramach bezpłatnych spotkań Poranki w ruchu w Wawerskim Centrum Kultury w Warszawie.

Wersja do druku

Pobierz PDF

Udostępnij

Kiedy:
środy w godz. 10.00–11.30,
10, 17, 24 i 31 maja oraz 7, 14, 21 i 28 czerwca

Miejsce:
Centrum w Ruchu w Wawerskim Centrum Kultury na ul. Żegańskiej 1a w Warszawie

Wstęp:
bezpłatny, bez wcześniejszych zapisów
Organizatorzy zachęcają jednak do potraktowania warsztatów jako procesu i regularnego uczestnictwa.

O cyklu:

Poranki w ruchu to regularne zajęcia ze świadomości ruchu w oparciu m.in. o taniec współczesny, improwizację i pokrewne tym metodom techniki oraz strategie przyciągania uważności do ciał. Skierowane są do wszystkich osób powyżej 16 roku życia, niezależnie od sprawności, możliwości i doświadczenia. Podczas zajęć przeplatać się mogą ćwiczenia indywidualne, w parach i w grupie.

Spotkania służą rozwinięciu doświadczeń ruchowych, zwiększeniu samoświadomości oraz wiedzy o tańcu współczesnym i nowej choreografii. Spotkania będą prowadzone w formule 2-miesięcznych cyklów przez artystki związane z warszawskim nieformalnym zrzeszeniem Centrum w Ruchu.

Warsztaty mają charakter lekcji otwartej. Są bezpłatne i nie obowiązują na nie zapisy. W maju i czerwcu 2023 roku cykl pod nazwą Od chodzenia do tańczenia poprowadzi Maria Stokłosa.

Projekt jest finansowany przez miasto stołeczne Warszawa.

Cykl Od chodzenia do tańczenia

W cyklu mogą wziąć udział osoby na każdym poziomie zaawansowania – od tych stawiających pierwsze kroki w tańcu współczesnym do profesjonalistów. Zajęcia rozpoczną się od zabawy z powszechnym sposobem poruszania się, jakim jest chodzenie, a potem Maria Stokłosa będzie w łagodny sposób zachęcać wszystkich uczestników do indywidualnych poszukiwań ruchowych. Prowadząca zadba o bezpieczną przestrzeń wsparcia i wymiany pomiędzy osobami uczestniczącymi w lekcjach. Na zajęciach będzie można się zarówno zrelaksować, jak i rozwinąć umiejętności związane z techniką, uważnością, kompozycją, występowaniem czy patrzeniem na taniec.

Podstawą praktyk prowadzonych przez Marię Stokłosę są techniki release, edukacja somatyczna oraz metody związane z improwizacją tańca i choreografią eksperymentalną. Oferują one narzędzia do zdrowszego poruszania się i świadomego działania, umożliwiając zwiększenie prędkości czy wchodzenie w kontakt z innymi ciałami. Ważną rolę odgrywa również praca z wyobraźnią oraz dotykiem. Techniki release gruntują ruch w odczuwaniu, umożliwiając relaks i ogólną poprawę sprawności ciała.

O prowadzącej 

Maria Stokłosa ukończyła choreografię w School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie oraz wydział tańca współczesnego w London Contemporary Dance School at The Place. Łączy choreografię z praktyką improwizacji tańca. Jest autorką takich spektakli jak: Publika (Nowy Teatr w Warszawie), Królowa Wody (w ramach wystawy Inne Tańce w U-jazdowskim w Warszawie), a także Wychodząc od działania, Złote Demony, Wylinka czy Mama Perform.

Współpracowała z choreografkami Meg Foley i Maija Reeta Raumanni, a także z reżyserem teatralnym Wojtkiem Ziemilskim. Występowała ponadto m.in. w Glory Jeremy’ego Wade’a, Tuning Scores Lisy Nelson oraz Tribes Sary Shelton Mann. Jest członkinią berlińskiego zespołu cranky bodies a/company Petera Pleyera i Michiela Keupera.

Maria Stokłosa jest zaangażowana w wiele działań na rzecz rozwoju choreografii eksperymentalnej – jako inicjatorka projektów edukacyjnych i nauczycielka, a także jako prezeska Fundacji Burdąg i członkini Centrum w Ruchu. Prowadzi roczny kurs Choreografia w Centrum, a także liczne warsztaty i wykłady m.in.: na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu, Tanzhaus w Zurichu czy LaSalle College of The Arts w Singapurze. Była przewodniczącą Rady Programowej Instytutu Muzyki i Tańca.

W 2021 roku ukończyła studia kulturoznawcze w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i była laureatką stypendium badawczego Grażyny Kulczyk, które zaowocowało powstaniem pracy Co robię, kiedy tańczę? Wychodząc od działania – badania artystyczne i doświadczenie improwizacji tańca w perspektywie autoetnograficznej.

Fundacja Burdąg otrzymała trzyletnie dofinansowanie z miasta stołecznego Warszawy na projekt Ciało – mój dom. Edukacja kulturalna poprzez praktykę ruchową. W związku z tym, przez trzy lata w siedzibie Centrum w Ruchu będą odbywać się bezpłatne poranne zajęcia choreograficzne, comiesięczne weekendowe warsztaty ruchowe dla rodzin oraz zakończone pokazem pracy społeczne projekty choreograficzne, które są adresowane do różnych grup.

Kuratorkami projektu są Maria Stokłosa, Weronika Pelczyńska i Justyna Czarnota, a wszystkie zajęcia będą prowadzone przez artystki związane z Centrum w Ruchu, jak również zaproszonych gości i gościnie.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close