W dniach 8–9 czerwca w Studio 42 w Warszawie odbędzie się intensywny warsztat „Flying Low i Passing Through” wg metody Davida Zambrano. Wydarzenie jest efektem połączenia sił Małgorzaty Haduch oraz Agnieszki Sikorskiej. Obie praktykują i pasjonują się metodami stworzonymi przez Davida. Agnieszka dała impuls do tego przedsięwzięcia, zaś Małgorzata poprowadzi sam warsztat.

Wersja do druku

Pobierz PDF

Udostępnij

Po wielu latach własnej drogi artystycznej dla Haduch nastał czas na powrót z fantazją i luzem do źródeł ucieleśnionej przez lata praktyki. Organizatorki pragną dzielić się tymi technikami i wprowadzać Flying Low oraz Passing Through do kultury polskiego tańca współczesnego, torując drogę do wypracowania wielowarstwowego i bogatego języka scenicznego – zarówno pod względem mało spotykanej techniki w Polsce, jak i metody komponowania choreografii.

W związku z tym czerwcowy warsztat stanowi otwarcie dłuższego i złożonego cyklu regularnych spotkań. Dla osób, które po raz pierwszy spotkają się z tą techniką, będzie to świetna okazja do zdobycia bazy poruszania się, która potem umożliwi bardziej swobodne spotkanie z samym Davidem w Tic Tac Art Center. Dla tych, którzy zanurkowali już w tym treningu, będzie to możliwość regularnej praktyki w Warszawie i rozwijania skrzydeł w Lataniu Nisko, a także szlifowania elementów fenomenu grupowej kompozycji Passing Through.

O warsztacie:

Warsztat podzielony jest na lekcję techniki Flying Low oraz naukę grupowej, spontanicznej kompozycji Passing Through.

Flying Low to dynamiczne wchodzenie i wychodzenie z ziemi, które służy do poznawania, jak przemieszczać się pomiędzy poziomami, pokonując przestrzeń w pełnej świadomości swojego ruchu i otoczenia. Podstawą jest zagarnianie przestrzeni, badanie spirali w ciele, praca stóp, dłoni oraz integracja ciała z głosem. To technika, która umożliwia płynną i szybką pracę z podłogą (floor work).

Podczas trzech godzin treningu uczestnicy poznają 2–3 elementy techniki Flying Low, którym poświęcają czas na studium w parach, uczą się od siebie nawzajem poprzez wnikliwą obserwację różnych ciał i sposobów przyswajania tych trajektorii ruchu w ciele. Poznanie techniki Flying Low opiera się na zrozumieniu zasady jej działania nawet w jednym ćwiczeniu. W przebiegu lekcji praktykowane są krótkie frazy. Pomocne jest przekierowanie uwagi na całość poruszającego się ciała, z uwzględnieniem tyłu pleców i nóg (przełamanie frontalnego podejścia do tańca). W trakcie jednej lekcji techniki uczestnicy praktykują równocześnie pełną ekspresję siebie, korzystając z życiowego doświadczenia, przy okazji frazy kipią energią, muzyką, szybkością i wytężoną komunikacją pomiędzy Papa Head i Mama Body – to powiedzenie, podobnie jak i inne wyrażenia ze słownika zambranowskiego, staje się nową poetyką mówienia o ruchu.

Elementy techniki Flying Low są bazą kompleksowego języka drugiej metody Davida Zambrano –Passing Through. Opiera się ona na współpracy zespołowej w tworzeniu spontanicznej choreografii. Składa się z kilku rozdziałów pracy w  przestrzeni oraz poziomach. Charakterystyczne elementy to: orbitowanie, miękkie, bezkolizyjne mijanie się, „przechodzenie przez” przestrzeń i siebie nawzajem, poruszanie ciała w spirali, zasady poruszania się w przestrzeni grania.

Ponadto uczestnicy warsztatu skupią się na pracy stóp, trajektorii po spiralach, prowadzeniu i podążaniu oraz wykorzystają wejście i wyjście z przestrzeni grania. Jest to rodzaj struktury grupowej kompozycji, w której każdy znajdzie pole do eksploracji, dostosowując swój poziom doświadczenia.

O prowadzącej:

Małgorzata Haduch od 2004 roku współpracuje z twórcą techniki Flying Low & Passing Through, Davidem Zambrano, i jako pierwsza wprowadziła tę praktykę na sale taneczne w Krakowie (2011). Jej podejście do przekazywania tej techniki opiera się o jak najdokładniejsze odzwierciedlenie poznanych elementów, z uwagą na przemieszczanie się w przestrzeni oraz pełnię ekspresji zawartą w warsztacie techniki. W ramach stypendium MKiDN choreografka prowadziła także projekt, w którym łączyła Passing Through z muzyką na żywo. W 2013 roku krakowska tancerka miała okazję brać udział w legendarnym spektaklu Davida Zambrano Soul Project, który został stworzony jako remake dla polskich tancerzy w ramach Programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Zamówienia Choreograficzne”. O jej kontaktach z mistrzem Zambrano będzie można posłuchać w live’ach, przygotowanych w ramach organizacji warsztatu.
Więcej o działalności twórczej Małgorzaty Haduch:

Przewodnik Taniec – 20 lat pracy twórczej Małgorzaty Haduch, www.youtube.com

Warsztaty praktyki improwizacji i performance, www.youtube.com

Korzyści płynące z warsztatów:

 • umiejętność pracy ciała w parterze i tuż ponad nim (latanie nisko)
 • zaskakujące wykorzystanie siły stóp
 • podjęcie ryzyka w pokonywaniu przestrzeni w parterze
 • poznanie spirali w ciele oraz możliwości nowych form ruchu w tańcu
 • płynne przemieszczanie się pomiędzy poziomami
 • zarządzanie dynamiką swojego ruchu
 • integrację pomiędzy myślą „o” ruchu a fizycznym jego wykonaniem i przepuszczeniem przez ciało
 • inne niż frontalne zaaranżowanie ruchu w przestrzeni
 • narzędzia do grupowej kompozycji choreograficznej
 • silne osadzenie w ziemi, które wpływa na charakter tańca indywidualnego i grupowego
 • odkrycie benefitów, jakie daje używanie głosu i słowa w poznawaniu techniki (question by doing)
 • poznanie innych warstw doświadczania ruchu aniżeli tylko „źle” czy „dobrze”, umiejętne korzystanie z własnych dostępnych zasobów
 • doświadczenie taneczne, które może połączyć się z wartościami życiowymi

Adresaci warsztatu

Trening wymaga koncentracji w ciele i umyśle. Uczestnicy kultywują dyscyplinę ciała, od której współczesny człowiek coraz bardziej odchodzi. Dlatego mile widziane są zmotywowane osoby zajmujące się ruchem, tańcem, choreografią, sztukami scenicznymi, a także współczesnym cyrkiem.
W razie wątpliwości, organizator prosi o kontakt.

Harmonogram zajęć

8–9 czerwca 2024

9.00–10.00 – rozgrzewka, przygotowanie ciała we własnym zakresie
10.00–13.00 – I blok Flying Low
13.00–14.30 – przerwa
14.30–17.30 – II blok Passing Through
17.30–18.00 – cool down we własnym zakresie

W sobotę 8 czerwca w godzinach 19.00–20.00 istnieje możliwość wzięcia udziału w koncercie na misy i gongi w wykonaniu Małgorzaty Haduch. Dla warsztatowiczów przewidziana jest promocyjna cena.

Miejsce:
Studio 42, ul. Twarda 42, Warszawa

Cena:
650 zł / 160 €- early bird do 18 kwietnia
800 zł / 185 €- regularna po 19 kwietnia

* Po dokonaniu zapisu uczestnik otrzyma dane do przelewu. Należy dokonać przelewu (pełnej kwoty) w ciągu 7 dni od dnia zapisu – inaczej rezerwacja miejsca przepada.

** W przypadku znacznej zmiany kursu Euro, cena proporcjonalnie ulegnie zmianie.

Rejestracja i pytania: freethedance@gmail.com

Facebook: Współ_Pracownia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close