Organizatorzy International Movement Festival U:NEW zapraszają na warsztaty taneczne. Są one działaniem artystów i artystek tańca należących do sieci DANCE HIGHWAYS. Warsztaty odbywają się w terminie 13-15 grudnia 2021 w godz. 9.00-13.00, w Centrum Promocji Kultury Praga Południe, ul. Podkarbińska 2. Zajęcia poprowadzą artyści z HOTELOKO movement makers – Agata Życzkowska, Mirek Woźniak, Klara Szela. Wstęp jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: biuro@fundacjarozwojuteatru.pl.

Wersja do druku

Pobierz PDF

Udostępnij

Warsztaty DANCE HIGHWAYS są ważnym elementem International Movement Festival U:NEW. Odbywają się one w ramach międzynarodowego projektu DANCE HIGHWAYS wspieranego przez Unię Europejską w programie Erasmus +. Gospodarzem spotkania w Warszawie jest Fundacja Rozwoju Teatru NOWA FALA i działający pod jej skrzydłami kolektyw HOTELOKO movement makers.W ciągu trzech dni po kolei każdy z artystów HOTELOKO zaprosi do wspólnych działań i zapoznania się z dobrymi praktykami kolektywu.

Prowadzenie: Agata Życzkowska
Warsztaty polegają na odkryciu własnych tematów powiązanych z ekologią, które są w tym momencie ważne dla poszczególnych uczestników i uczestniczek. Celem jest znalezienie punktu wyjścia do budowania dramaturgii etiudy choreograficznej wokół konkretnego tematu. Ćwiczenia mają charakter zabawy i są do zrealizowania zarówno przez profesjonalistów, jak i osoby z mniejszym doświadczeniem ruchowym. Podczas warsztatów wykorzystane są indywidualne umiejętności każdego bez nacisku na zbiorową choreografię, przy praktykowaniu ruchu codziennego i autentycznego.

Agata Życzkowska – choreografka, tancerka, dramaturżka, aktorka i kuratorka tańca. Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi (2001) i podyplomowych studiów na wydziale Dyplomacja Kulturalna na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 2011 r. prowadzi taneczny kolektyw HOTELOKO movement makers. Edukację taneczną i performatywną zdobywała pod okiem takich twórców i twórczyń jak: Nadia Kevan, Jairo Cuesta, Akira Matsui, Daisuke Yoshimoto, Claire Heggen, Thomas Leabhart, Ray Chung, Natalia Iwaniec, Michal Sayfan, Anna Godowska. W ramach działań kolektywu HOTELOKO movement makers zrealizowała kilkanaście spektakli. Pracuje także z młodzieżą. Jest zainteresowana sztuką ekologiczną, którą często wplata w pracę pedagogiczną.

Prowadzenie: Mirek Woźniak
Pogłębiona praktyka, w której poprzez ruch i słowo próbować będziemy dotrzeć do serca naszej performatywnej reprezentacji. Rozgościmy się w private moment, co stanowić będzie punkt wyjścia do pracy nad osobistym śladem emocjonalno-ruchowym. Podążanie za świadomym impulsem z ciała następować będzie poprzez nawiązanie nici kontaktu z naszym wewnętrznym tancerzem i tancerką. Synergia tych doświadczeń stanowić będzie pole do bezpiecznej konfrontacji naszego Ja z marzeniem o kontakcie z drugim człowiekiem – widzem i widzką.

Mirek Woźniak – tancerz, wokalista, aktor musicalowy, choreograf, performer. Magister Warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego –kierunek Wychowanie Fizyczne. Uczeń warsztatowy m.in. Barbary Sier-Janik, Ewy Głowackiej, Henryka Jeża, Iwony Olszowskiej. Współtwórca kolektywu artystycznego Kompania Primavera. Wielokrotny uczestnik Międzynarodowego Festiwalu Baletowego w Miami. Współpracował z Januszem Józefowiczem, Jarosławem Stańkiem, Mikołajem Mikołajczykiem, Natalią Korczakowską, Mają Kleczewską, Martą Ziółek, Ingą Plichowską, Sylwią Adamowicz. Obecnie nie tylko tworzy choreografie do licznych spektakli, ale również bierze udział w pokazach jako tancerz. Wraz z Agatą Życzkowską współtworzy kolektyw HOTELOKO movement makers, w ramach którego zrealizował trzy spektakle. Opiera się o techniki improwizacji flying low, animal movement, contact improvisation, ale również bazuje na swojej autorskiej metodzie permanentnego przepływu, którą nazywa liquid spirit.

Prowadzenie: Klara Szela 
Warsztaty będą miały formę researchu ruchowego opartego w pierwszej części na pogłębieniu więzi z samym sobą oraz świadomym odkrywaniu potencjału swojego ciała. Wykorzystywane będą do tego konkretne jakości ruchowe, których efektów będziemy doświadczać, i które postaramy się zinterpretować. W drugiej części warsztatu stworzona zostanie bezpieczna przestrzeni wzajemnego dotyku. W tej przestrzeni nastąpi próba odnalezienia przyjemność i poprzez nią również stan głębokiego odprężenia. Na koniec będę wspólnie uczestnicy warsztatów podzielą się odczuciami i potrzebami, które pojawiły się w toku warsztatów.

Klara Szela – tancerka, choreografka, performerka. Ukończyła Szkołę Choreografii w Krakowie z tytułem choreograf i instruktor tańca współczesnego i kurs choreografii eksperymentalnej w Centrum w Ruchu w Warszawie. Współpracowała ze Stefano Silvino, Martą Kosieradzką, Marcinem Mięteusem, Karoliną Kroczak. Zrealizowała m.in. dueat well come wraz z Mileną Suską oraz solo Inflating. Rozpoczęła również współpracę z kolektywem HOTELOKO movement makers.

Dance Highways to europejski projekt, który łączy sześciu partnerów działających na polu tańca współczesnego: L’espace ASDC i Zappulla DMN Company w Palermo, Fundację Rozwoju Teatru NOWA FALA i kolektyw HOTELOKO movement makers w Warszawie, THEATER DER KLÄNGE w Düsseldorfie, Davvi – Centre for Performing Arts/Norway, La Fundicion w Bilbao oraz La Galerie Chorėgraphique w Carcassonne. Projekt ten będzie realizowany do sierpnia 2022 roku i ma za zadanie wymianę dobrych praktyk między profesjonalistami i profesjonalistkami w dziedzinie tańca współczesnego i sztuk pokrewnych oraz podwyższanie kompetencji artystów i artystek tańca poprzez warsztaty taneczne różnych technik. Ideą projektu jest wspieranie i poprawa jakości oraz dostępności sztuki i kultury. To także projekt edukacji kulturalnej dla artystów i artystek tańca współczesnego, którego celem jest wzmocnienie synergii między partnerami w kontekście artystycznym, kulturowym i społecznym. Dla sześciu partnerów projektu DANCE HIGHWAYS celem jest znalezienie odpowiedzi na pytania o przyszłość sztuki tańca w kontekście kryzysu wywołanego przez pandemię zarówno dla sektora choreograficznego, jak i dla wrażliwych grup społeczności, poprzez szereg narzędzi, jakie dają praktyki tańca współczesnego.

Organizator: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA ‘ – HOTELOKO movement makers
Współorganizator: Centrum Promocji Kultury Praga Południe, ul. Podskarbińska 2/Warszawa
Projekt współfinansuje Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Komisja Europejska w programie Erasmus+, Instytut Cervantesa w Warszawie

Partnerzy festiwalu: Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, Teatr BAZA, La Galerie Chorégraphique/Carcassonne, La Fundición – Asociación Puertas Abiertas/Bilbao, L’ESPACE ASDC/Palermo,Davvi – Centre for Performing Arts/Norway, Theater der Klänge/Germany , Etxepare Basque Institute, Bodo 2024 European Capital of Culture, La Région Occitanie, Ville de Montauban, Tarn-et-Garronne-le département fr, Préfet de la région Occitanie, Ministry of Culture and Science of the State of North Rhine-Westphalia

Patronat honorowy: Instytut Włoski w Warszawie

Patronat medialny: TVP Kultura, portal taniecPOLSKA.pl, miesięcznik TEATR, portal e-teatr, portal teatralny.pl, kwartalnik TANIEC, portal Teatr dla Wszystkich, portal warszawa.ngo.pl, Notes Na 6 Tygodni NN6T

Więcej informacji: fundacjarozwojuteatru.pl
English: fundacjarozwojuteatru.pl/en/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close