Fundacja Shalom zaprasza na 19. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, który odbędzie się w dniach 27 sierpnia – 4 września w Warszawie. Publiczność czekają koncerty, przedstawienia, pokazy, spotkania z żydowską kulturą, sztuką i tradycją w interpretacji polskich i międzynarodowych artystów. Przewidziane są również warsztaty taneczno-ruchowe.

Wersja do druku

Pobierz PDF

Udostępnij

O cyklu warsztatów Move On Together Israeli Way:

Move On Together Israeli Way – warsztaty izraelskich technik ruchu:
Movement – prowadzenie: Patrycja Zasławska i Eryk Pacek (Polska)

Movement inspirowany nauką Ido Portala to trening ogólnorozwojowy, pozwalający na zwiększenie mobilności i elastyczności, przy jednoczesnym budowaniu siły oraz wytrzymałości. Prowadząc zajęcia, łączymy własne doświadczenie, metodę Ido Portala, elementy metody Feldenkraisa i tańca współczesnego. Robimy tak zwany „kreatywny WF”. Zajęcia odpowiednie dla wszystkich, którzy chcą poczuć radość z ruchu. Kluczem jest koncentracja i wsłuchanie się w swoje ciało, szacunek do jego możliwości, a także ograniczeń. Kultura fizyczna to dużo więcej niż trening, ruch kształtuje nasz charakter, a charakter wpływa na całe nasze życie. Każdy z nas jest jednocześnie nauczycielem, a także uczniem.

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 2, sala rytmiki
Czas trwania: około 2 godz.
Wstęp płatny – https://competit.pl/w/2488/
Terminy: 27 sierpnia godz. 10.00, 30 sierpnia godz. 13.00

**
Move On Together Israeli Way – warsztaty izraelskich technik ruchu: Gaga/people + Research (warsztat dodatkowy) – prowadzenie: Kornelia Lech (Polska) i Erez Zohar (Izrael)

Gaga/people to język ruchowy opracowany przez Ohada Naharina, wieloletniego dyrektora artystycznego Batsheva Dance Company i powszechnie używanego przez tancerzy zespołu. Zajęcia polegają na wielozmysłowej stymulacji i pobudzeniu wyobraźni. Gaga ma na celu przywracać, transformować i wzmacniać zaginioną więź psychiki z ciałem. Pozwala na odnalezienie przyjemności poprzez ruch. Praktyka dostępna dla każdego, od profesjonalnych tancerzy po zwykłych ludzi, zainteresowanych głębszym zrozumieniem własnej cielesności.

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 2, sala rytmiki
Czas trwania: Gaga/people 1 godz., Research około 2 godz.
Wstęp płatny – https://competit.pl/w/2488/
Uwaga: zapisy od 16. roku życia
Terminy: 27 sierpnia godz. 17.00, 28 sierpnia godz. 10.00

**
Move On Together Israeli Way – warsztaty izraelskich technik ruchu: tańce izraelskie – prowadzenie: Natalia Hakenberg i Miriam Hakenberg (Polska)

Taniec izraelski bosych tancerzy, skaczących i biegających w luźnych ubraniach odzwierciedla uczucia ludzi wracających do ziemi ojców. Tańce izraelskie powstały pod wpływem wielu różnych kultur i miały przede wszystkim charakter integrujący. Tworzone przez powracających z diaspory, jednoczyły ludzi wychowanych w różnych regionach świata, zarówno starych, jak i młodych. Stały się również symbolem zdolności pionierów do radowania się pomimo konieczności ciężkiej pracy i trudnych warunków życia.

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 2, sala rytmiki
Czas trwania: około 2 godz.
Wstęp płatny – https://competit.pl/w/2488/
Uwaga: organizator zaprasza też rodziców z dziećmi (dla dzieci do 10. roku życia wstęp bezpłatny) oraz osoby powyżej 60. roku życia
Terminy: 28 sierpnia godz. 16.00, 30 sierpnia godz. 16.00

**
Move On Together Israeli Way – warsztaty izraelskich technik ruchu:
Ilan Lev Method – prowadzenie: Tomasz Pomersbach (Polska), Ady Elzam (Izrael), Manou Koreman (Holandia)

Metoda Ilana Leva to pochodząca z Izraela forma pracy z ciałem wykorzystywana do usuwania dolegliwości bólowych, chronicznych napięć oraz szeroko pojętych dysfunkcji organizmu ludzkiego. Centralne pojęcia metody stanowią bez-wysiłek, chaos i oddawanie ciężaru. Praca metodą ILM pozwala pacjentowi rozwinąć potencjał i uwolnić się od blokad funkcjonalnych.

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 2, sala rytmiki
Czas trwania: około 2 godz.
Wstęp płatny – https://competit.pl/w/2488/
Uwaga: organizator zaprasza też osoby powyżej 60. roku życia
Terminy: 29 sierpnia godz. 13.00, 16.00

**
Move On Together Israeli Way – warsztaty izraelskich technik ruchu:
Metoda Feldenkraisa – prowadzenie: Marta Górna-Wiszniewska (Polska)

Feldenkrais jest metodą odpowiednią dla każdego, kto chce się nieustannie uczyć i lepiej poruszać. Bez względu na wiek i aktualną kondycję fizyczną. Zajęcia prowadzone są bez naśladowania, porównywania się i oceniania. Każdy robi lekcje ruchowe z uwagą na siebie, na to, co czuje, i na to, jak znaleźć dla siebie najlepszy ruch w danej sytuacji. Metoda została opracowana przez Moshe Feldenkraisa, doktora fizyki i judokę, który najpierw sobie, a następnie innym pomagał po kontuzjach, wypadkach i traumach.

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 2, sala rytmiki
Czas trwania: około 2 godz.
Wstęp płatny – https://competit.pl/w/2488/
Uwaga: metoda szczególnie polecana dla osób powyżej 60. roku życia
Terminy: 31 sierpnia godz. 13.00, 16.00

Prowadzący zostali przedstawieni na fotografiach w galerii na tej stronie internetowej.

Organizator warsztatów: projekt Move On Together Israeli Way; współorganizatorzy: Fundacja Shalom oraz Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Sponsor projektu: Fundacja Nevatim.

***

O festiwalu:

Choć Warszawa Singera to festiwal poświęcony kulturze, jego organizatorzy nie są obojętni na wydarzenia wokół i w tym roku postanowili zaprosić artystów z Ukrainy, a także artystów,
którzy w swoich projektach wspierają naszych sąsiadów.

– Warszawę Singera tworzymy razem! Nasza wspaniała publiczność, wspaniali artyści i instytucje, z którymi współpracujemy. I choć dla wielu osób początek 2022 był naznaczony smutnymi czy nawet tragicznymi wydarzeniami, gorąco wierzymy, że nasz festiwal będzie choć niewielkim momentem wytchnienia i wzruszeń, a może i chwil radości – mówi Gołda Tencer, twórczyni festiwalu.

W tym roku zgodnie z tradycją festiwalu dominować będą muzyka i teatr – będą więc duże koncerty plenerowe, koncerty kameralne i recitale oraz koncerty z cyklu Singer Jazz Festiwal. Nie zabraknie też premier teatralnych i pokazów znanych już sztuk, monodramów czy czytań performatywnych. Wśród stałych punktów programu znajdą się spotkania wokół literatury, muzyki i historii, pokazy filmów, a także wykłady, warsztaty, wystawy oraz spacery miejskie.

***

Muzyka: międzynarodowi artyści, różnorodne gatunki, premiery i standardy

Po raz pierwszy na festiwalu zagości wspaniała izraelska wokalistka Yasmin Levy, uważana jest za jedną z najciekawszych i najbardziej utalentowanych artystek world music. Do niej należał będzie finał 19. edycji Warszawy Singera, który odbędzie się w Teatrze Wielkim –
Operze Narodowej. W wielkim koncercie towarzyszyć będzie artystce Yechiel Hasson (gitara), Jeno Lisztes (cymbały), Arad Emamgholi (daf), Anna Wandtke (skrzypce) oraz Gang Tango – zespół w składzie; Grzegorz Lalek (skrzypce), Piotr Kopietz (bandoneon), Mirosław Feldgebel (fortepian), w którym pierwsze skrzypce – choć na kontrabasie – gra Sebastian Wypych.

W tym roku na Plac Defilad powróci Noc Klezmerów, którą artystycznie poprowadzi Kommuna Lux – Klezmer & Odessa Gangsta Folk z Ukrainy i, jak uprzedzają organizatorzy, będzie i głośno, i kolorowo.
W tradycyjnym inauguracyjnym koncercie kantoralnym w Synagodze im. Małżonków Nożyków po raz pierwszy w Polsce – wystąpią wybitni kantorzy młodego pokolenia z Izraela Nachman Turgeman i Netanel Olivisky.

W tym roku poza wydarzeniami nawiązującymi do niezwykłego klimatu tego miejsca – ostatniej i jedynej z warszawskich synagog, które nie tylko przetrwały II wojnę światową, ale i działają do dziś – odbędą się także koncerty jazzowe i kameralne. Podczas otwarcia jazzowej odsłony festiwalu swój nowy projekt Koptycus zaprezentuje skład Oleś Brothers & Dominik Strycharski. Tegoroczny koncert klasyczny „Webern, Wajnberg, Mahler – refleksje” zaprezentują Marcin Zdunik i Harmonium Duo, czyli Hubert Giziewski & Iwo Jedynecki. Trio
Bastarda w składzie Paweł Szamburski (klarnet), Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela) oraz Michał Górczyński (klarnet kontrabasowy) zaprezentują mistyczne, żydowskie pieśni bez słów – chasydzkie Niguny. Nina Stiller, Raphael Rogiński i Natalia Przybysz z premierowym koncertem a także, w repertuarze muzyki świata Trio Francesca Bruno oraz zjawiskowa aktorka i wokalistka Silvia
Lorenzo z Włoch wystąpią w Teatrze Kwadrat. Na tej samej scenie zobaczymy kolejną muzyczną premierę – tanga hebrajskie zaprezentuje uwielbiany przez publiczność Marcin Masecki oraz, po raz pierwszy na festiwalu, wybitny muzyk Edgar Tsalikov z Niemiec.

Wyjątkowymi gośćmi tegorocznej edycji festiwalu, zaproszonymi przez Teatr Żydowski, będą również Frank London, słynny amerykański kompozytor i trębacz, laureat nagrody Grammy oraz Eleanor Reissa, amerykańska aktorka i piosenkarka wykonującą repertuar pieśni jidyszowych i żydowskich. Artyści zaprezentują specjalny program sięgający do tradycyjnych pieśni jidysz, do którego zaproszeni zostaną polscy, ukraińscy i europejscy muzycy klezmerscy na plenerowej scenie na pl. Grzybowskim.

Ale to nie wszystko. Na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego koncertowo pojawią się m.in.: Olga Avigail Mieleszczuk i trio Kol Ishe z programem Żydowskie Pieśni Ukrainy – Shpil Mir A Dumke!, ukraińska artystka Natalia Utesheva Kasyanchyk w projekcie Skarby muzyki klezmerskiej i chasydzki nigun – TYLKO TY, a także Troi – Quartett z Austrii z opracowaniem muzycznym tekstów Rajzel Żychlinski, Anna Riveiro w repertuarze pieśni sefardyjskich, Adrianna Dorociak (aktorka Teatru Żydowskiego) prezentująca utwory z projektu Leśman/Fantazje, a także Genady Iskhakov. Gościem specjalnym 19. edycji festiwalu będzie
legenda polskiej piosenki Sława Przybylska, a przy fortepianie wybitny muzyk i kompozytor Janusz Tylman.

Słowo: teatr, warsztaty, wykłady, salony i, przede wszystkim, noblista…

Na scenach Teatru Żydowskiego zobaczymy m.in.: spektakl muzyczny z oryginalnymi kompozycjami stworzonymi przez Hadriana Filipa Tabęckiego, z muzyką graną na żywo, czyli Jentl Izaaka Bashewisa Singera i Leah Napolin w reżyserii Roberta Talarczyka na podstawie opowiadania noblisty o tym samym tytule oraz kolejny spektakl czerpiący z literatury – Der Szturem. Cwiszyn / Burza. Pomiędzy w reżyserii Damiana Josefa Necia – okrzyknięty sukcesem teatru żydowskiego w Polsce, Balkon Gołdy – „one-woman show” Ernestyny Haselnus-Winnickiej o żelaznej damie Izraela, premier Goldzie Meir. Będą też programy muzyczno-kabaretowe i inne projekty przygotowane przez aktorów Teatru Żydowskiego oraz jedna z najcieplej odbieranych imprez przygotowywanych co roku przez dyrektor festiwalu, Gołdę Tencer, czyli W kuchni mamy Soni.

Do programu festiwalu powracają także Salon Literacki pod kierownictwem literackim Remigiusza Grzeli, cykl Klub Miłośników Kultury Żydowskiej oraz Mistrzowie Czytają (Dorota Stalińska i Mirosław Zbrojewicz), dzięki którym mamy szansę posłuchać najlepszej prozy żydowskiej w wybitnych interpretacjach znanych aktorów. Na te literackie spotkania oraz wykłady, warsztaty i wystawy organizator zaprasza do Austriackiego Forum Kultury.

Przez cały czas trwania festiwalu Centrum Kultury Jidysz i Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszają do siedziby przy Andersa 15 na spotkania z żydowską kulturą i sztuką tradycyjną podczas spotkań literackich, warsztatów kulinarnych i artystycznych, koncertów a także na sesję naukową.

Warszawa Singera… nie tylko w Warszawie

Wydarzenia festiwalowe będą odbywać się w wielu miejscach, z którymi wiąże się życie i twórczość Icchoka Baszewisa Singera. Zanim noblista i patron festiwalu dotarł do Warszawy, a później zamieszkał w Nowym Jorku, na jego drodze były Biłgoraj, Leoncin i Radzymin.
To tam wszystko się zaczęło – jego zainteresowanie literaturą i pierwsze próby pisarskie. Pamiętamy o tym i dlatego również w tym roku, jeszcze przed rozpoczęciem edycji warszawskiej, pierwsze nuty żydowskie wybrzmią właśnie tam – mówią organizatorzy.

Organizatorem Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest Fundacja Shalom, www.shalom.org.pl.

Projekt Festiwal Warszawa Singera jest finansowany ze środków:
Miasta Stołecznego Warszawy, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ambasady Izraela w Polsce, Włoskiego Instytutu Kultury w Polsce.

Partnerzy festiwalu:
Samorząd Województwa Mazowieckiego, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego, Teatr
Wielki – Opera Narodowa, Austriackie Forum Kultury, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma

***

Więcej informacji: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close