Organizatorzy festiwalu ImPulsTanz – Vienna International Dance Festival zapraszają do udziału w warsztatach i projektach badawczych. Od 6 lipca do 6 sierpnia 2023 roku w Wiedniu odbędzie się jubileuszowa, czterdziesta edycja festiwalu ImPulsTanz – Vienna International Dance Festival, zwiastująca kolejne pełne wydarzeń lato w austriackiej stolicy.

Wersja do druku

Pobierz PDF

Udostępnij

Podczas festiwalu odbędą się liczne imprezy towarzyszące, w tym 213 warsztatów i projektów badawcze, które po 23 latach powracają do przestrzeni warsztatowej studia Schmelz. Warsztaty poprowadzi grupa 134 austriackich i zagranicznych instruktorów i instruktorek tańca, których obecność na festiwalu rokrocznie przyciąga entuzjastów i entuzjastki tańca z całego świata. Udział w warsztatach daje możliwość doskonalenia umiejętności tanecznych, odkrycia nowych stylów tańca i eksperymentowania z ruchem w ramach 17 różnych wątków tematycznych. Oprócz znanych i szanowanych edukatorów i edukatorek (Libby Farr, Kristina & Sadé Alleyne, Jermaine Browne), na festiwalu pojawią się nowe twarze, które wzbogacą jego program i wniosą do Wiednia powiew świeżego powietrza.

Zgłoszenia do udziału w warsztatach i projektach badawczych można przesyłać on-line (www.impulstanz.com). Możliwe są również zapisy bezpośrednie w Biurze Warsztatowym w Wiedniu.

W ciągu dnia przestrzeń studia Schmelz zamieni się w festiwalowy hotspot dla miłośników i miłośniczek tańca z całego świata. Uczestnicy i uczestniczki będą pracować w 11 przestrzeniach warsztatowych, przeznaczonych do praktykowania tańca i ruchu, od dynamicznego ruchu na parkiecie po zwykłe kołysanie się do rytmu. Podczas imprez organizowanych w ramach cyklu Open Doors events, takich jak otwierająca cykl prezentacja impressions’23 (9 lipca), cieszący się dużym zainteresowaniem Freestyle Dance Contest (29 lipca), czy zamykający festiwal pokaz expressions’23 (5 sierpnia), a także liczne dżemy i pokazy otwarte dla wszystkich ciekawskich.

Czym byłby ImPulsTanz bez swoich wieloletnich współpracowników i współpracowniczek, którzy pojawią się również na 40-leciu festiwalu? Do Wiednia przyjadą m.in. Saim Gauwloos, łączący balet, taniec nowoczesny i jazz; Benoit Lachambre, którego zajęcia skrzą się energetycznym blaskiem; Elsa Wolliaston, zgłębiająca muzykalność ciała; Doris Uhlich i jej ikoniczna maź. Nie zabraknie oczywiście jedynego wykładowcy, który nigdy nie opuścił żadnej edycji, tj. Joego Alegado.

Do Wiednia zjadą również z całego świata uwielbiani przez uczestników i uczestniczki warsztatów: Sri Louise i jej kosmiczni kowboje, tańczący do muzyki country western; Christopher Matthews, który po raz kolejny zaprosi na legendarne już queer sleepover party; Vera Rosner i Krõõt Juurak i ich Fashion Performance. Na wszystkich, którzy pragną poznać bliżej repertuar światowych sław tańca czekają już Joy Alpuerto Ritter ze swoim Akram Khan Repertoire, Laura Aris / German Jauregui  (Ultima Vez Vocabulary) oraz Emmanuele Huynh i Jose Agudo.

Z okazji jubileuszu swojego istnienia, ImPulsTanz bije kolejny rekord: na festiwalu jeszcze nigdy nie zagościła tak liczna grupa edukatorów i edukatorek (29!). Dulce Villano pokaże, jak poznawać Erosa tańcząc pole dancing. Valentina Schisa i Elisabetta Violante przybliżą piękno sztuki ruchu Ismaela Ivo. Eva Maria Schaller pokaże, jak przygotować ciało do radosnego tańca w Countertechnique. Z kolei Thomas Köck i Michael von zur Muhlen planują wielkie show na styku człowiek-maszyna-przechwytywanie ruchu (motion capture).

Na tegorocznym festiwalu odnajdziemy też elementy upiorności. Jules Beckman zaprosi do swojego laboratorium duchy, które warsztat Jassema Hindiego ma już w swojej nazwie (Ghost Dancer); Hindi poprowadzi zajęcia z projektowania dźwięku i głębokiego słuchania. Motyw duchów odnajdziemy również u Ishmaela Houstona-Jonesa i Keitha Hennessy’ego. Ich warsztaty przybliżą uczestnikom i uczestniczkom queerowe i zdekolonializowane wizje przyszłości poprzez kontakt z tym, co nieznane. Simone Aughterlony zgłębi wygląd współczesnych chimerycznych ciał i powoła je do życia, z kolei Tamara Alegre feat. Cuba Mami ucieleśnią fantazje seksualne związane z postaciami wojowniczki, chimery i striptizerki – nie zabraknie twerkingu!

Znów będą wakacje! ImPulsTanz wspólnie z Dschungel Wien zaprasza dzieci i młodzież w wieku od 3,5 roku do 18 lat do udziału w serii 13. warsztatów Shake the Break, które odbędą się w 2023 roku. Daybee Dorzile aka Daybee Dee, Markus Eggensperger, Attila Zanin i Romy Kolb pokażą, czym może być hip hop i taniec towarzyski. Sanja Tropp Frühwald pokaże dzieciom, jak iść przez świat wspólnie, jako grupa „odważnych kumpli”. Z kolei Joanna Figl i Martina Rösler pokażą, jak go ratować, poznając poprzez taniec korniki, japońskie przepiórki i inne fajne zwierzęta.

Większość warsztatów ImPulsTanz jest otwarta również dla osób z niepełnosprawnościami. Festiwal powołał w tym celu specjalny dział (All Abilities Department). W ramach warsztatów zatytułowanych Bodies, Perel podejmie refleksję nad tym, co składa się na nasze ciała. Urša Urbančič po raz pierwszy weźmie udział w programie warsztatowym, oferując otwarty kurs dla artystów z niepełnosprawnościami. Ponadto w tym roku ponownie odbywają się Warsztaty Złotego Wieku dla osób w wieku 60+: Sofia Douda zabierze uczestników i uczestniczki na Karaiby, Fabiana Pastorini pokaże, jak tańczyć, by cieszyć się dobrym zdrowiem, a Futurelove Sibanda ponownie zaprosi do udziału w warsztatach z Afrofusion Dance dla tancerzy i tancerek trzeciego wieku.

Harmonogram warsztatów: ImPulsTanz –
Więcej informacji o warsztatach: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close