Stowarzyszenie JEST CZŁOWIEK zaprasza na warsztaty Twórcze preteksty z Sylwią Hanff i Agnieszką Gotowałą w ramach projektu Wspieranie rozwoju osobistego i społecznego dzieci i młodzieży. Odbędą się one 9 i 10 czerwca 2023 roku we Wrocławiu.

Wersja do druku

Pobierz PDF

Udostępnij

Miejsce: Centrum na Przedmieściu, ul Prądzyńskiego 39 a, Wrocław

Wstęp wolny
Zapisy: atutysztuki@gmail.com

***

Piątek, 9 czerwca, od godz. 15.30
Prowadzenie: Sylwia Hanff

O zajęciach Somatyka w tańcu i w terapii:

Zajęcia ujmują wielopłaszczyznowe spojrzenie na ciało, jego anatomię w ruchu, cechy motoryczne oraz rozwój wzorców ruchowych, odruchów, rytmów rozwojowych, systemów progresji i analizy ruchu. W oparciu o wypływające z nurtu tanecznego metody, takie jak Analiza Ruchu Labana, zasad ruchu Bartenieff, Metoda Kestenberg, Body Mind Centering i ruch autentyczny, przybliżone zostaną narzędzia do somatyzacji i ucieleśnienia, ekonomii, organiki ruchu oraz zdolności obserwacji i korygowania.
Działania projektowe pracy ciała i umysłu. Praca z ciałem z perspektywy postawy, ruchu, fizyczności, cielesności, percepcji i wrażliwości w odniesieniu do praw fizyki, przestrzeni czasu. W celu pogłębienia świadomości ciała uczestnicy stworzą przestrzeń do doświadczania ruchu również poprzez improwizację, kontakt improwizację, techniki butoh oraz elementy rytmikoterapii.

O prowadzącej:

Sylwia Hanff – magister filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, instruktorka improwizacji tańca i symboliki ciała (dyplom Institut für Tanz und Bewegungsdynamik w Niemczech), menadżerka kultury (dyplom Studium Menadżerów Kultury, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), nauczycielka jogi (certyfikat KRI/USA, 11 lat doświadczenia). Od 14 lat facylitatorka i pionierka w Polsce pracy z labiryntem jednościeżkowym jako metodą rozwoju osobistego (trening Labyrinth Facilitator, Veriditas/USA), teoretyczka sztuk performatywnych (antropologia teatru i filozofia sztuk performatywnych). Pionierka sztuki butoh w Polsce, performerka, reżyserka, choreografka, kuratorka projektów artystycznych oraz z zakresu edukacji artystycznej i kulturalnej, a także projektów społeczno-kulturalnych.

Twórca metody pracy z ciałem, którą przybliży w trakcie zajęć Sylwia Hanff,
Detlef Kappert, psycholog, tancerz, kierownik Instytutu Dynamiki Tańca i Ruchu w Essen, opracował innowacyjną metodę pracy z ciałem, która jest oparta na połączeniu symboliki ciała i improwizacji ruchowej. Trening odczuwania, obrazy wewnętrzne, kontrola ciała i ekspresja są uważane za istotne komponenty tej koncepcji. Stosując improwizację ruchową, jednostka może przekroczyć uprzedzenia przywiązanej do ego świadomości i doświadczyć świadomego kontaktu z własną naturą. Pomocny w tym procesie, jak zaznacza Kappert, jest trening techniczny, który pomaga w „wymazaniu klisz, kalk ruchowych związanych z ruchem”. Istotna w tej koncepcji jest również symbolika ciała, czyli odczuwanie własnego ciała wraz z relaksacją i zastosowaniem symbolicznych obrazów wewnętrznych. Emocje wywołane podczas treningu odczuwania stają się wyraźne dzięki obrazom, których treść z kolei jest związana z określonym zakłóceniem, pojawiającym się podczas treningu odczuwania. Obrazy wewnętrzne wywoływane poprzez relaksację to nasze wyparte wspomnienia, doświadczenia, które są także powiązane z symbolizmem ciała. To one pozwalają nam na dokonanie introspekcji i wprowadzenie zmian na podstawie zdobytej wiedzy o nas samych.

**

Sobota, 10 czerwca 2023 roku, w godz. 14.30–17.30
Prowadzenie: Agnieszka Gotowała

Agnieszka Gotowała – artystka wizualna, fotografka, performerka. Ukończyła Fotografię na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Obszarem jej zainteresowań są poszukiwania, doświadczanie i transformacja w obszarach związanych ze stanami człowieka oraz natury, jak i pamięcią i tożsamością w nich zawartą. Swoje prace wystawiała w Polsce i za granicą. Cykl prac „Jestem swoim domem” był prezentowany w ramach wystaw indywidualnych we Wrocławiu (Galeria Miejsce Przy Miejscu 14), podczas Rybnik Foto Festiwal, Interchange w Batumi, Fotofestiwalu w Łodzi oraz Suwon International Photo Festival. Jest laureatką PhotoLab Batumi Photo Days 2019 oraz uczestniczką rezydencji artystycznych w tym Kunstnarhuset Messen w Norwegii.

Dofinansowano ze środków Miasta Wrocław i środków własnych stowarzyszenia JEST CZŁOWIEK.

Zdjęcie

Agnieszka Gotowała, „Jestem swoim domem”, fotografia analogowa, 2018

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close