Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych zaprasza na bezpłatny wykład z Anną Banach. Odbędzie się on 13 października 2022 roku w godz. 17.00–19.00 w Bibliotece Wolność w Łodzi (plac Wolności 4).
Wersja do druku
Pobierz PDF
Udostępnij
Przedmiotem wykładu Nikt nie jest samotną wyspą… będą zagadnienia związane z obecnością w przestrzeni tańca i choreografii XXI wieku form nowego teatru społecznego. Podążając za myślą Ernesta Hemingwaya, prelegentka chce się przyjrzeć społecznemu wymiarowi sztuki tańca jako miejsca spotkania, budowania wspólnot, zbiorowego doświadczania i inicjowania zmian otaczającej nas rzeczywistości poprzez aktywność artystyczną przeciwdziałającą jakimkolwiek formom wykluczenia.
Punktem wyjścia do rozważań będą wybrane działania polskiej awangardy teatralnej oraz artystów takich jak Anna Halprin, Alain Platel, Hilde Holger czy Marc Brew, dla których istotą twórczej aktywności była/jest idea pracy kolektywnej, społeczny wymiar tańca czy kulturowe reprezentacje (nie)pełnosprawności.
Tworząc mapę nowych form teatru społecznego, w kontekście praktyk tanecznych i choreograficznych, prowadząca wykład omówi zjawiska takie jak teatr partycypacyjny, choreografia społeczna, choreografia inkluzywna, disability studies, taniec i ruch rozumiane jako podstawowe narzędzia dialogu społecznego.
O prowadzącej:
Anna Banach – badaczka tańca. Doktorantka w Katedrze Dramatu i Teatru w Instytucie Kultury Współczesnej na Uniwersytecie Łódzkim.
Współpracuje z Instytutem Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz Międzynarodową Szkołą Mistrzostwa Sportowego w Łodzi.
Autorka publikacji z zakresu historii i teorii tańca. Członkini
Polskiego Forum Choreologicznego oraz Stowarzyszenia Forum Środowisk Sztuki Tańca.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązują zapisy:
sekretariat@aoia.pl, nr tel. 42 633 26 41
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Ruch kreuje przyszłość.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Zadanie jest współfinansowane z dotacji Miasta Łodzi. Honorowy patronat Prezydent Miasta Łodzi.