23 kwietnia 2022 roku odbędzie się Dzień Otwarty Zakładu Tańca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Dzień Otwarty skierowany jest do kandydatów na kierunek Taniec, specjalności Aktor teatru tańca oraz wszystkich osób zainteresowanych działaniami Zakładu Tańca.

Wersja do druku

Pobierz PDF

Udostępnij

W programie m.in.: pokazy spektakli, egzaminów, lekcji tańca, spotkanie z wykładowcami i studentami, lekcja otwarta dla kandydatów.

Plan dnia otwartego
23 kwietnia 2022

10.00-11.00 technika tańca współczesnego – lekcja pokazowa pod kierunkiem mgr Moniki Witkowskiej
11.00-11.15 pokaz fragmentu repertuaru przygotowany pod kierunkiem mgr Omara Karabuluta
11.30-12:30 Polska Technika Tańca Współczesnego – lekcja pokazowa
12.45-14.15 lekcja otwarta dla kandydatów na studia – pod kierunkiem dr hab. Janusza Skubaczkowskiego *

14.15-15.15 Przerwa

15.15-16.15 lekcja pokazowa tańca ludowego ze współczesnym – pod kierunkiem mgr Bartłomieja Mieszczaka
16.30-16.45 lekcja pokazowa historii tańca /tańca historycznego – pod kierunkiem mgr Katarzyny Borza
17.00-18.00 spotkanie / dyskusja z udziałem studentów i wykładowców kierunku taniec
18.15-19.15 „Przy ścianie, krótka historia ŚTT” (Śląskiego Teatru Tańca) – pokaz pracy w ramach przedmiotu Tekst dramatyczny, cielesność tekstu, pod kierunkiem mgr Sebastiana Majewskiego
19.30-20.30 „Materiały do życia Galileusza” – pokaz dyplomu pod kierunkiem mgr Sebastiana Majewskiego

* Chęć udziału w lekcji należy zgłosić pod adresem mailowym: m.witkowska@am.katowice.pl. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Plan szczegółowy wydarzeń ukaże się na stronie internetowej Akademii Muzycznej: https://www.am.katowice.pl/?a=wydarzenie&id_item=17075

Więcej o programie studiów:
Program stacjonarnych studiów pierwszego stopnia (licencjackich) kierunku Taniec, specjalności Aktor teatr tańca obejmuje trzyletnie intensywne studia kontaktowe. Studia rozwijają zdolności studentów na wielu poziomach sztuk widowiskowych, stymulują rozwój niezależnej i refleksyjnej tożsamości artystycznej oraz zapewniają kwalifikacje do pracy w różnorodnych i zmieniających się kontekstach sztuk widowiskowych. Celem programu studiów (licencjat, 180 ECTS) jest kształcenie współczesnych artystów, których umiejętności zawodowe wynikają z rozumienia teatru i tańca jako praktyki sztuki kulturowej, w której spotykają się ciało i umysł, nauka i sztuka. Studia rozwijają w studentach postrzeganie sztuki z perspektywy roli, jaką odgrywa ona w przemianach społecznych i w odniesieniu do dyskursów o kondycji ludzkości. Przygotowują studentów do podejmowania różnych zadań w szeroko rozumianym teatrze, teatrze tańca i tańcu współczesnym XXI wieku, a także do kontynuowania nauki na studiach magisterskich.

Uruchomienie studiów stacjonarnych drugiego stopnia (magisterskich), planowane jest po ukończeniu pełnego cyklu kształcenia na studiach licencjackich o tej specjalności, od października 2022.

Koncepcja studiów zakłada interdyscyplinarne kształcenie w zakresie tańca, aktorstwa, teorii, historii teatru i tańca, polskiego folkloru, muzyki, anatomii, technik głębokich (BMC, Feldenkrais) nowych mediów, improwizacji, reżyserii i kompozycji. Proces kształcenia łączy wykłady stałe i warsztaty twórcze. W ramach tych drugich studenci poznają rozmaite trendy edukacyjne i artystyczne we współczesnej sztuce europejskiej; uczą się pod kierunkiem wykładowców z kraju i zza granicy.

Program studiów na kierunku Taniec, specjalności Aktor teatru tańca odwołuje się do ucieleśnionych doświadczeń i wiedzy ucieleśnionej. Wymaga więc szczególnie sprzyjających warunków, które stymulują postrzeganie świata za pomocą zmysłów i intuicji.
Ma na celu m.in.:
– nauczenie technik cielesnych i przyswojenie wiedzy w dziedzinie szeroko pojętych sztuk widowiskowych i performatywnych, a w szczególności polskiej techniki tańca współczesnego, aktorstwa fizycznego, głosu, nowych mediów, reżyserii/choreografii, teatru tańca;
– uświadomienie, czym jest wirtuozeria i przygotowanie do rozumienia, dochodzenia, wkraczania w sferę artyzmu;
– rozwijanie wysokiej jakości wykonawstwa i twórczości w dziedzinie teatru tańca i szeroko rozumianych sztuk teatralnych;
– kreowanie indywidualnego stylu wykonawczego i twórczego w oparciu o polską technikę tańca współczesnego i tradycje polskiego teatru fizycznego;
– uświadomienie bogactwa i różnorodności ludzi i kultur w duchu poszanowania i w odniesieniu do praw człowieka i obywatela;
– uświadomienie roli sztuki w społeczeństwie;
– uświadomienie roli rodzimych tradycji kulturowych i lokalnych procesów historycznych w procesie tworzenia wartościowych dzieł sztuki o międzynarodowym zasięgu – kreowanie przyszłości z lokalnych doświadczeń historycznych i tradycji.

Kształcenie ma strukturę warstwową. Program dzieli się na dwie fazy:
– fazę przygotowawczą (obejmuje pierwszy rok studiów, w czasie którego student zdobywa umiejętności praktyczne – uczy się technik ruchowych, poszerza granice sprawności fizycznej, poznaje możliwości własnego ciała. Od strony teoretycznej: poznaje taniec, sztukę, teatr, społeczeństwo. Poznaje tradycyjne formy sztuki i konfrontuje je ze współczesnością);
– fazę analityczno-doświadczalną (trwa dwa lata i skoncentrowany jest szczególnie na rozwijaniu kreatywności, tworzeniu własnych prac, rozwijaniu osobowości artystycznej, samodzielności i krytycznego myślenia. Jest to faza wzrastania, w której student zachęcany jest do wykorzystywania wiedzy i umiejętności zdobytych w fazie wstępnej).

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close