Nowe Horyzonty Tańca

Zdjęcie: Nowe Horyzonty Tańca

Wersja do druku

Udostępnij

Niedługo po przeniesieniu się festiwalu filmowego Era Nowe Horyzonty do Wrocławia, powstała koncepcja stworzenia jego tanecznej sekcji. Jacek Gębura z Teatru Tańca ARKA oraz Sonia Nieśpiałowska-Owczarek z Fundacji Kino Tańca, we współpracy z dyrektorem ENH, Romanem Gutkiem, dokonali tego w 2007 roku. W ramach festiwalowej sekcji Nowe Horyzonty Tańca zaprezentowano nie tylko znane na całym świecie produkcje brytyjskiej grupy DV8 i Wima Vandekeybusa z Belgii – założyciela grupy Ultima Vez, ale też restrospektywę holenderskiej reżyserki Clary van Gool i panoramę filmów tańca z jej kraju. Ważnym aspektem programu były też pokazy okołotanecznych prób twórczych studentów szkół filmowych, m.in. Darii Kopiec, Michała Tywoniuka czy Alicji Pahl. Odbyły się także pokazy spektakli tancerzy wrocławskich (Teatr Tańca ARKA, Anna Krych) oraz solowa premiera Izabeli Chlewińskiej (Odcinek).

W 2008 roku Sonia Nieśpiałowska-Owczarek zaprezentowała na Nowych Horyzontach retrospektywę filmów tańca nowozelandzkiej reżyserii Shony McCullagh. Był to jak dotąd ostatni osobny blok taneczny na wrocławskim festiwalu filmowym.

Taniec gościł później na Nowych Horyzontach bądź w konkursie filmów o sztuce (Eldorado Oliviera Assayasa o współpracy Angelina Preljocaja i Karlheinza Stockhausena czy The Co(te)lette Film Mike Figgisa, na podstawie spektaklu Ann Van den Broek), albo też w programie wydarzeń specjalnych (polska premiera Piny Wima Wendersa).

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close