Agnieszka Kamińska, Ocaleni. Na skraju nieba w ramach Trójmiejskiego punktu tanecznego i Sceny dla tańca

Zdjęcie: Agnieszka Kamińska, Ocaleni. Na skraju nieba w ramach Trójmiejskiego punktu tanecznego i Sceny dla tańca

Wersja do druku

Udostępnij

Już 2 października o godz. 19.00 spektaklem Agnieszki Kamińskiej Ocaleni. Na skraju nieba zostanie zainaugurowany Trójmiejski Punkt Taneczny realizowany dzięki wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca w ramach projektu „Scena dla Tańca”. Projekt ma na celu promocję osiągnięć polskiego tańca współczesnego oraz podnoszenie świadomości społecznej na temat sztuki tańca. Projekt będzie obejmował prezentacje najciekawszych spektakli trójmiejskich, które powstały na styku różnych dziedzin sztuki i poruszają ważkie tematy społeczne, polityczne, kulturowe.  W ramach projektu zaprezentujemy także spektakle z Polski, które nie były dotąd prezentowane w Trójmieście. Prezentacje w ramach projektu „Trójmiejski Punkt Taneczny” będą skierowane do szerokiej widowni trójmiejskiej i będą uzupełnione rozmową pospektaklową.. Różnorodny program projektu obejmuje  spektakle solowe polskich choreografów (Iwona Gilarska, Magdalena Przybysz, Agnieszka Kamińska), jak i spektakle wybitnych zespołów (Sopocki Teatr Tańca, Krakowski Teatr Tańca, Teatr Tańca Capitol, Teatr Tańca i Muzyki Kino Variatino), pozwoli na ukazanie różnych nurtów polskiego tańca współczesnego. Projekt będzie realizowany od października do grudnia 2011.

O spektaklu Ocaleni. Na skraju nieba

 

Spektakl Ocaleni. Na skraju nieba niesie pytanie, na ile Człowiek ma wpływ na własny Los, a na ile Los kieruje Człowiekiem. Inspirując się powieścią Marka Jankowskiego Żelazna orchidea, która porusza temat szczęśliwego dzieciństwa bohatera dorastającego w Gdańsku czasu wojennego, aAgnieszka Kamińska eksploruje dramat samotności i opuszczenia. Spektakl jest także studium strategii przetrwania w ukryciu własnej tożsamości przed światem, dążenia Człowieka do ocalenia za wszelką cenę własnego życia i wewnętrznego kosmosu.

Pomysł, choreografia, wykonanie: Agnieszka Kamińska | reżyseria świateł: Grzegorz Ruta, Agnieszka Kamińska | muzyka, wokal: Agnieszka Kamińska | mix: Adrian Wracławek | konsultacje: Aleksandra Śliwińska, Katarzyna Pastuszak | kostiumy: Julia Porańska | fragmenty tekstów: The Mother A. Kamińska, Każdy przyniósł, co miał najlepszego Mieczysław Abramowicz | premiera: 23 czerwca 2010, Klub Żak

 

Spektakl jest realizowany dzięki pomocy finansowej Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Urzędu Miasta Gdańska.

 

Z recenzji:

 

Agnieszka Kamińska ma niezwykłą zdolność zarażania uczuciami. Przeżywamy razem z nią całą historię od początku do końca. Taniec jest dopracowany w każdym szczególe. Pewność ruchów utwierdza nas w przekonaniu, że Kamińska nie tylko rewelacyjnie tańczy, ale również ma do przekazania coś ważnego. Jest pewna tego, co chce przekazać. Każda część ciała tancerki ma na scenie swoją konkretną rolę. Wszystko od początku do końca wypełnia precyzja. Mistrzowski ruch. (…)

Znakomita reżyseria świateł, którą Agnieszka Kamińska opracowała wraz z Grzegorzem Rutą, nie pozostawia nikogo obojętnym. Świat, początkowo zamknięty w jednym świetlnym kwadracie, zmienia się i powiększa niczym człowiek, krzyżuje niczym jego Los z Losami innych ludzi. Ponadto, w spektaklu Kamińskiej nie mogło zabraknąć jej wspaniałego głosu. Wymieszane teksty – własne i cudze, polskie i angielskie, mówione, szeptane i śpiewane – dopełniają całości kontemplowanej z niezwykłą uwagą. Wszystko to powoduje, że mamy do czynienia ze spektaklem na najwyższym światowym poziomie. Parafrazując tytuł tekstu Mieczysława Abramowicza, Agnieszka Kamińska przyniosła, co miała najlepszego.

Justyna Mazurkiewicz

 

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Klub Żak w Gdańsku, ul. Grunwaldzka 195/197

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close