Balet Dworski Cracovia Danza „Na wawelskim dworze”

Zdjęcie: Balet Dworski Cracovia Danza „Na wawelskim dworze”

Balet Dworski Cracovia Danza zaprasza na pokaz tańca Na wawelskim dworze.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu:

Dwór wawelski w XVI wieku to miejsce gdzie krzyżowały się wpływy kultur Wschodu i Zachodu, co widoczne jest w sztuce, także tanecznej. W tamtych latach na balach i w przedstawieniach baletowych prezentowanych na Wawelu pojawiały się różne tańce, zarówno włoskie jak i francuskie, takie jak m.in. passamezzo, galiardy, volty, gawoty czy branle. I właśnie pokaz Na wawelskim dworze przygotowany przez Balet Cracovia Danza jest prezentacją tych tańców ujętych w renesansową suitę, która pokazuje różnorodność i bogactwo kroków, figur i form tanecznych XVI wieku.

Warto zwrócić uwagę na bogate kostiumy – autorstwa Moniki Polak-Luścińskiej – inspirowane ikonografią i pokazujące najważniejsze style w modzie panujące na Wawelu.

Realizatorzy:

Choreografia: Romana Agnel
Kostiumy: Monika Polak-Luścińska
Występują tancerze Baletu Cracovia Danza:
Marta Yıldız, Ewelina Keller, Anna Szklener, Maxim Berko, Michał Kępka, Filip Świeczkowski

***

Balet Cracovia Danza – założony przez Romanę Agnel, tancerkę i choreografa, to jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców dawnych, specjalizujący się w tańcu barokowym i staropolskim. Jego repertuar, inspirowany m.in. traktatami mistrzów tańca oraz dawną ikonografią sięga od średniowiecza po XX wiek. Balet bierze udział w wielu prestiżowych wydarzeniach, występował w miejscach, takich jak m.in.: Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie, Warszawska Opera Kameralna, Centrum Kongresowe ICE, Narodowe Forum Muzyki czy Opera Margrabiów w Bayreuth. Zespół występuje również zagranicą, odwiedził ok. 30 krajów, w tym m.in. Maroko, Francję, Rosję, Niemcy, Chiny, Japonię, Bułgarię, Stany Zjednoczone, Indie i Koreę. Balet od 2006 roku jest Miejską Instytucją Kultury Miasta Krakowa.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Kraków: Zamek Królewski na Wawelu

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close