Barok – formy i konteksty. Sesja naukowa

Zdjęcie: Barok – formy i konteksty. Sesja naukowa

Wersja do druku

Udostępnij

Sesja w ramach projektu Old Music New Dance.

12:00 – Paweł Kamza –  Mnemotechnika
14:00 – Krzysztof Koehler – Koncept jako zasadnicza organizacja świadomości barokowej
16:00 – Romana Agnel – Taniec barokowy w dawnej i współczesnej kulturze polskiej

Jak mówi Jadwiga Majewska – koordynatorka programu – barok w całej Europie to przede wszystkim czas wielkiej przemiany, fermentu duchowego, wystawnej ornamentyki i teatralizacji życia, ale i burzliwych przemian duchowości, napięcia pomiędzy rozumem i emocjami. Epoka trudna do zdefiniowania, przełomowa, niejednorodna…, jednym słowem – podobna do naszej. Przybliżą ją trzy wyjątkowe postacie. Tancerka i choreografka oraz znawczyni tańców historycznych, Romana Agnel, zaprezentuje polski taniec barokowy. Ukaże jego europejskie korzenie i europejskie rozgałęzienia, odkryje tajemniczą retorykę figur i teatralną choreografię sarmackiego spektaklu. Reżyser i dramaturg, Paweł Kamza, przywróci dawną świetność zapomnianej sztuce mnemotechniki. Podążając za przewodnikiem, z barokowym poematem w ręku i z partyturą barokowego spektaklu pamięci w głowie, uczestnicy warsztatów będą ćwiczyć umiejętność posługiwania się sztuką mnemotechniczną. Z kolei poeta i profesor, Krzysztof Koehler, opowie o koncepcie, tropie retorycznym, który miał fundamentalne znaczenie dla europejskiej świadomości człowieka początków nowoczesności.

http://www.starybrowarnowytaniec.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 12:00

Stary Browar, Poznań

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close