Berlin / MaerzMusik: Lucia Dlugoszewski – Contemplations into the Radical Others: Exacerbated Movement

Zdjęcie: Berlin / MaerzMusik: Lucia Dlugoszewski – Contemplations into the Radical Others: Exacerbated Movement

Na zdjęciu: Lucia Dlugoszewski, Erick Hawkins © Library of Congress

Lucia Dlugoszewski, amerykańska kompozytorka, choreografka i wynalazczyni o polskich korzeniach, długo pozostawała postacią zapomnianą. Od kilku lat jej sylwetka cieszy się coraz większym zainteresowaniem i po jej twórczość sięgnęli m.in. organizatorzy tegorocznej odsłony berlińskiego festiwalu MaerzMusik.

Wersja do druku

Udostępnij

Contemplations into the Radical Others to projekt badawczy poświęcony Lucii Dlugoszewski zainicjowany przez MaerzMusik we współpracy z Ensemble Musikfabrik, Erick Hawkins Dance Company, choreografką Katherine Duke i pianistką Agnese Toniutti.

Dlugoszewski była przede wszystkim kompozytorką i choreografką, ale i pianistką i poetką. Pobierała lekcje u Edgara Varèse’a, Grete Sultan i Johna Cage’a; poszukiwała nowych brzmień i nowych środków wyrazu, preparując fortepian, projektując nowe instrumenty, sięgając po przedmioty codziennego użytku, łącząc dźwięk z ruchem. Jako członkini Erick Hawkins Dance Company komponowała muzykę do utworów choreograficznych, tworzyła własne choreografie, występowała poetycko na scenie obok tancerzy.

W programie niedzielnego koncertu znalazły się takie jej utwory, jak:

Exacerbated Subtlety Concert (Why Does A Woman Love a Man?) I, II + Fountain in the middle of the room (1997, rev. 2000)
na fortepian preparowany i solo taneczne

Cantilever z choreografią Ericka Hawkinsa (1963)
na fortepian i czterech tancerzy

Realizatorzy:

Agnese Toniutti – fortepian, fortepian preparowany
Erick Hawkins, Lucia Dlugoszewski – choreografia
Katherine Duke – inscenizacja
Kristina Berger, Juan Corres, Laia Vancells Pi, Marco Rizzi – tancerze
Deanna Berg Mac Lean, Erick Hawkins – kostiumy

Więcej na: https://www.berlinerfestspiele.de/en/maerzmusik/programm/2024/kalender/contemplations-into-the-radical-others-exacerbated-movement

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Berlin: Haus der Berliner Festspiele

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close