Białystok/Festiwal Kalejdoskop 2013: Mikołaj Mikołajczyk i seniorzy „Teraz jest czas”

Zdjęcie: Białystok/Festiwal Kalejdoskop 2013: Mikołaj Mikołajczyk i seniorzy „Teraz jest czas”

Fot. Łukasz Błażejewski

Wersja do druku

Udostępnij

Mikołaj Mikołajczyk – choreograf i tancerz, „enfant terrible polskiego tańca” – przygotował z zakrzewskimi seniorami spektakl Teraz jest czas. Spotkanie Mikołajczyka z zespołem „Wrzos” nie miałoby racji bytu, gdyby nie ciekawość. Obustronna. Po pierwsze, ciekawość artysty zaintrygowanego społecznością starszych ludzi, w której „wszyscy się znają, a nawet są rodziną”, a przede wszystkim nie godzą się na jesień życia pozbawioną poczucia humoru i wyzwań (bo teraz jest ich czas). Po drugie, ciekawość seniorów z wielkopolskiej wsi, przyglądających się artyście, który proponuje im wspólne oglądanie spektakli Piny Bausch, tańczy dla nich fragmenty swoich choreografii, a w końcu namawia do nieznanych im dotąd form twórczej ekspresji i eksperymentu. Premiera spektaklu Teraz jest czas odbyła się 5 września w Domu Kultury „Dom Polski” w Zakrzewie koło Złotowa.

We wsi Zakrzewo, w lokalnym Domu Kultury „Dom Polski”, wyjątkowo prężnie działa ruch seniorów. Starsi ludzie mają tam swój chór – Zespół Śpiewaczy „Wrzos” – który powstał nie tylko z potrzeby muzycznej ekspresji, ale przede wszystkim, by tworzyć wspólnotę, która łamie stereotyp „starość nie radość”.

Pomysł, aby właśnie Mikołaj Mikołajczyk poprowadził warsztaty i zrobił przedstawienie, był znakomity. Awangardowy choreograf, współpracownik wybitnych reżyserów teatralnych, Mai Kleczewskiej i Krzysztofa Warlikowskiego, nie zamyka się w granicach tanecznej perfekcji, przeciwnie, otwiera taniec na surowe cytaty z rzeczywistości, traktuje go bardzo osobiście i autobiograficznie. (…) Realizatorzy początkowo obawiali się, jak wiejska społeczność przyjmie spektakl tańca z udziałem osób 60+. Jedna z uczestniczek zrezygnowała nawet z udziału. Mikołajczyk cytuje w spektaklu jej list: „Ludzie pomyślą, że jakieś wygibasy wyprawiam!”. Ale premiera rozwiała niepokój: stawiła się cała wieś, w Domu Polskim zabrakło miejsc, a po spektaklu wybuchła burzliwa owacja.

Roman Pawłowski, Gazeta Wyborcza, 7.11.2012r.

 

Reżyseria i choreografia: Mikołaj Mikołajczyk

Dramaturgia: Aneta Cardet

Opracowanie muzyczne: Zbigniew Kozub

Scenografia: Łukasz Błażejewski

Video: Mirek Kaczmarek

Spektakl z udziałem Zespołu Śpiewaczego „Wrzos” z Zakrzewa

W spektaklu występują: Edmund Bindek, Urszula Chałubek, Jan Cieślik, Irena Czermak, Alicja Dąbek, Bogdan Dąbrowski, Danka Okońska, Janusz Okoński, Eugenia Płaczek, Łucja Podlewska, Jerzy Podlewski, Józefa Polak, Maria Trokowska, Jan Wojciechowski, Danuta Zdrenka oraz Mikołaj Mikołajczyk

Asystentka zespołu: Marta Seredyńska

 

Spektakl  został zrealizowany w ramach programu Samorządu Województwa Wielkopolskiego „Wielkopolska: Rewolucje” (kuratorka programu: Agata Siwiak)

Współorganizator: „Dom Polski” w Zakrzewie

Partner: Instytut Muzyki i Tańca

 

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close