Białystok/Festiwalu Sztuk Dawnych „Imieniny Izabeli Branickiej”: Balet Dworski „Cracovia Danza” „Ballet des Nations”

Zdjęcie: Białystok/Festiwalu Sztuk Dawnych „Imieniny Izabeli Branickiej”: Balet Dworski „Cracovia Danza” „Ballet des Nations”

Fot. Ilja van de Pavert

Wersja do druku

Udostępnij

Balet Dworski „Cracovia Danza” zaprasza na barokowe widowisko taneczno-muzyczne Ballet des Nations, które zostanie pokazane podczas Festiwalu Sztuk Dawnych „Imieniny Izabeli Branickiej” w Białymstoku. Spektakl, stworzony przez artystów z Polski, Czech i Słowacji specjalizujących się w muzyce dawnej i tańcu historycznym, przybliża repertuar muzyczny i taneczny Europy Środkowej połowy XVIII wieku. Jednocześnie widowisko to ukazuje inspiracje i fascynacje kompozytorów zachodnich tamtej epoki tańcami i kulturą krajów Europy Środkowej. Dzięki połączeniu wielu form tanecznych, zarówno barokowych jak i charakterystycznych dla różnych narodów, a także licznych form muzycznych, spektakl prezentuje bogactwo i różnorodność tańców, jakie były popularne na dworach: cesarskim za panowania Karola IV, elektora saskiego Fryderyka Augusta, a także w polskich środowiskach dworskich i szlacheckich.

Założeniem twórców spektaklu było odtworzenie tańców takich, jak Hongroise czy Polonaise, które łączyły elementy tańca ludowego z takich krajów jak: Węgry, Polska, Czechy i Słowacja z techniką tańca barokowego, tzw. „Belle Danse”, obowiązującą na wszystkich dworach ówczesnej Europy. Bogate i różnorodne kostiumy tancerzy odtworzone są na podstawie ikonografii z epoki oraz projektów francuskiego scenografa Boguet’a, którego rysunki znajdują się w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Obok tancerzy Cracovia Danza widowisko współtworzą muzycy: praskiej Kapeli Dworskiej Collegium Marianum oraz słowackiego Zespołu Muzyki Dawnej Solamente Naturali.

Projekt został sfinansowany z Funduszu Wyszehradzkiego.

Wstep wolny!

Więcej o Festiwalu Sztuk Dawnych „Imieniny Izabeli Branickiej”

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Białystok: Pałac Branickich, ul. Jana Kilińskiego 1

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close