Białystok: Mikołaj Mikołajczyk „Lament”

Zdjęcie: Białystok: Mikołaj Mikołajczyk „Lament”

Autor plakatu: Łukasz Błażejewski

Wersja do druku

Udostępnij

Białostocki Teatr Lalek zaprasza na spektakl Lament w reżyserii Mikołaja Mikołajczyka i wykonaniu Magdaleny Dąbrowskiej i Kamili Wróbel-Malec.

Od autora:

Melancholia zbliża się do naszego życia, zbliża się do naszych myśli, do naszych serc, jesteśmy gotowi czekać na nią, przeraża nas ten stan, żyjemy w niezdrowym lub na odwrót… podnieceniu.

Epitafium może będziemy budować albo uroczyste rytuały smutku i żałoby, po tym, co odeszło i po tych wszystkich, których już z nami nie ma. W pełni doświadczając cierpienia i epatując nim w ekshibicjonistycznym uniesieniu, zbliżamy się do człowieka, zbliżamy się do samych siebie. Stan umysłu czy stan emocji to zaraźliwa propaganda bólu i współczucia. Przeżywamy i jesteśmy „tu” każdym naszym spotkaniem lub jego brakiem. Przez nasze serca przepływa tęsknota za tym, co niewyrażalne.  Jesteśmy gotowi na walkę o piękno, nawet w tak tragicznych dla nas chwilach… Poprawiać rzeczywistość to jak rywalizować z Bogiem o prymat piękna nad naturalnością i jej kolejami rzeczy. Naszym obowiązkiem jako artystów jest budowanie nowych i zjawiskowo wyszukanych w formie – światów. Nasz wewnętrzny pulsacyjny krwioobieg myśli i przeżyć, staje się emocjonalnym krzykiem scenicznej narracji a kontemplacyjny obrządek smutku przeinacza się w religijne misterium bluźnierczych rytmów i kontrapunktów. Te stany emocjonalnego zapomnienia budujemy iście metaforycznym pięknem i perwersyjnym działaniem. Spowolniony i niekończący się ruch, jakieś piękne i zjawiskowo nierzeczywiste długie suknie przypominające ornaty kapłana odprawiającego dziwne zaklęcia, modlitwy i nabożeństwa, stają się uroczystą lamentacją nad samym sobą, bliskimi i otaczającym światem, nieokreśloną i nieskończoną wibracją taneczną.

I brakuje w tym wszystkim kategorycznej koncentracji, która może widza wciągnąć w zbiorową medytację i kontemplację ruchu zespolonego z muzyką.

Jesteśmy albo tym co już się wydarzyło, było dosłownie wczoraj albo w niepokoju podekscytowani i przerażeni oczekujemy jutra. Stop! Coś umarło.

mikołaj mikołajczyk

Reżyseria: Mikołaj Mikołajczyk

Występują: Magdalena Dąbrowska, Kamila Wróbel-Malec

Autor plakatu: Łukasz Błażejewski

Spektakl zrealizowano w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku

Wstęp wolny

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:30

Białystok: Białostocki Teatr Lalek, ul. Kalinowskiego 1

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close