Białystok/XII Festiwal „Kalejdoskop”: Anya Korzyuk (Białoruś) „Self to the N-th Power” i M.O.S.T Dance Project (Ukraina) „believe/not/believe”

Zdjęcie: Białystok/XII Festiwal „Kalejdoskop”: Anya Korzyuk (Białoruś) „Self to the N-th Power” i M.O.S.T Dance Project (Ukraina) „believe/not/believe”

Self to the N-th Power Fot. Aleksandr Stzhalkovski

Wersja do druku

Udostępnij

Odbywający się od jedenastu lat w Białymstoku największy i najważniejszy festiwal tańca współczesnego w północno-wschodniej Polsce. Tegoroczna XII edycja podejmuje temat tożsamości Europy Środkowo-Wschodniej. Na festiwal zaproszono 56 artystów z Polski, Białorusi, Ukrainy i Litwy. Podczas tegorocznego „Kalejdoskopu” zrealizowanych zostanie dwadzieścia wydarzeń.

W ramach festiwalu Anya Korzyuk z Białorusi pokaże spektakl Self to the N-th Power razem z artystami z Ukrainy – M.O.S.T Dance Project, którzy zaprezentują spektakl believe/not/believe.

O spektaklu Self to the N-th Power:

Dlaczego nasza własna percepcja rożni się od percepcji innych? Czy to prawda, że człowiek składa się z kilku cech charakteru

w tym samym momencie, i że jego „własne ja” pojawia się w zależności od sytuacji? Czy prawdziwe „własne ja” istnieje? Czy

może zostać dostrzeżone?

Koncepcja i reżyseria: Anya Korzyuk

Kreacja i wykonanie: Anya Korzyuk, Olga Skvortsova

O spektaklu believe/not/believe:

Możliwe, że nigdy nie zacząłeś o tym myśleć, a może po prostu już do tego przywykłeś. Tak. Tak po prostu – prawdopodobnie się do tego przyzwyczaiłeś i przestałeś zwracać na to uwagę. Poważne ciocie i wujkowie z telewizji, radia, gazet oraz wielkich billboardów, cały czas mówią nam coś o sobie. Kiedy chcemy się czegoś dowiedzieć na temat nas samych, musimy zapytać „gadające głowy” widniejące w telewizorze. Gdy zaczynasz to wszystko obserwować, czujesz się rozbawiony. Czasami zdajesz sobie sprawę, że także i dla Ciebie są śmieszni. Później skupiasz swoją uwagę na zwykłych ludziach, takich samych, jak ty i ja. Następnie zaczynasz z nimi rozmawiać, zadawać im pytania. Tak jest. Jesteś u celu.

Wydarzenia, które mają teraz miejsce na Ukrainie, dają nam coraz więcej powodów do przemyśleń na temat tego, jak wyglądało nasze życie wcześniej. Zaczęliśmy rozumieć, że nasze przyszłe życie zależy tylko i wyłącznie od nas. Przyglądając się ludziom nas otaczającym, zaczęliśmy domniemywać, iż jednym ze źródeł tego całego „zła” są „niezależne” światowe media. Świat każdego z nas stał się sumą technologii informacyjnych, jakie nas otaczają. W spektaklu Wierzyć/nie/wierzyć, spróbowaliśmy wyobrazić sobie, dokąd może to nas poprowadzić i gdzie możemy znaleźć odpowiedź dotyczącą tego, co może nas uratować. My nie znaleźliśmy odpowiedzi. Jednakże, może nasz performans sprawi, że to wy znajdziecie odpowiedź na to pytanie.

Choreografia: Anton Ovchinnikov, Anton Safonov

Tańczerze: Anton Ovchinnikov, Anton Safonov

 PROGRAM

Tekst kuratorski Anny Królicy

Więcej informacji: http://festiwal-kalejdoskop.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close