Białystok/XII Festiwal „Kalejdoskop”: Arts Printing House (Litwa) „Contemporary?”

Zdjęcie: Białystok/XII Festiwal „Kalejdoskop”: Arts Printing House (Litwa) „Contemporary?”

Fot. D. Matvejevas

Wersja do druku

Udostępnij

Odbywający się od jedenastu lat w Białymstoku największy i najważniejszy festiwal tańca współczesnego w północno-wschodniej Polsce. Tegoroczna XII edycja podejmuje temat tożsamości Europy Środkowo-Wschodniej. Na festiwal zaproszono 56 artystów z Polski, Białorusi, Ukrainy i Litwy. Podczas tegorocznego „Kalejdoskopu” zrealizowanych zostanie dwadzieścia wydarzeń.

W ramach festiwalu grupa Arts Printing House z Litwy pokaże spektakl Contemporary?. Jest to prawdopodobnie pierwszy spektakl na Litwie, w którym trójka artystów spogląda na tamtejszą scenę taneczną z autoironią wynikającą z cytowania banalnych ruchów, bardziej rozbudowanych fraz, a nawet odniesień kostiumowych. Contemporary? skupia się paradoksalnie na procesie tworzenia tańca. Stawia pytania: „Co składa się na spektakl taneczny?”, „O czym stara się mowić?”, „Które elementy są niezbędne, a które opcjonalne?”, „Czywidownia rozumie, o co w tym wszystkim chodzi?”, „Czy istnieje konieczność wyjaśnienia sensu spektaklu?”. Odpowiedź na te wszystkie pytania brzmi: „trzeba po prostu tańczyć”. Spektakl zdobył nagrodę Złotego Krzyża Scenicznego w kategorii Fenomen Roku Sztuk Performatywnych za rok 2013.

 PROGRAM

Tekst kuratorski Anny Królicy

Więcej informacji: http://festiwal-kalejdoskop.pl

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 18:00

Białystok: Białostocki Teatr Lalek, ul. Konstantego Kalinowskiego 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close