Białystok/XII Festiwal „Kalejdoskop”: Aurora Lubos „Akty”

Zdjęcie: Białystok/XII Festiwal „Kalejdoskop”: Aurora Lubos „Akty”

Fot. Honorata Martin

Wersja do druku

Udostępnij

Odbywający się od jedenastu lat w Białymstoku największy i najważniejszy festiwal tańca współczesnego w północno-wschodniej Polsce. Tegoroczna XII edycja podejmuje temat tożsamości Europy Środkowo-Wschodniej. Na festiwal zaproszono 56 artystów z Polski, Białorusi, Ukrainy i Litwy. Podczas tegorocznego „Kalejdoskopu” zrealizowanych zostanie dwadzieścia wydarzeń.

W ramach festiwalu Aurora Lubos pokaże spektakl Akty, prezentowany podczas Polskiej Platformy Tańca 2014.

O spektaklu:

Performans AKTY zrealizowałam w oparciu o prawdziwe historie osob dotkniętych przemocą w rodzinie. To moja odpowiedź na przeczytane listy i rozmowy z ludźmi, którzy zaznali przemocy. Jest też inspirowany warsztatami artystycznymi przeprowadzonymi w ośrodkach pomagających osobom doświadczającym przemocy, podczas których mogłam poznać ich emocjonalność, delikatność i zarazem siłę.

Aurora Lubos: „Nie chcę wyrażać swojej opinii, chcę swoimi działaniami pozwolić mowić tym, ktorzy głosu nie dostają, nie są w stanie krzyczeć. To zapętlenie, niemoc, cisza, fragmenty tekstow, zanikanie, wyjście, obrazy i kolejne akty.”.

Dlatego, że…

…Jest mi wstyd, że tak jest… Jest mi wstyd przed rodziną, dziećmi, znajomymi, ludźmi w pracy, nawet obcymi, przechodniami, kupującymi obok mnie w sklepie… Te siniaki na twarzy, rękach, podrapana szyja, zachrypnięty głos, łyse placki na głowie, zapuchnięte oczy, rozkojrzenie, braki w pamięci… Jest mi wstyd – za siebie, że nic nie robię, albo prawie nic, aby to przerwać, za niego, że to robi…

Reżyseria, choreografia i wykonanie: Aurora Lubos

Muzyka: Motion Trio

Scenografia, teksty, video, wykonanie: Aurora Lubos

Technika i projekcje: Oskar Martin

Praca powstała dzięki Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Marszałka Wojewodztwa Pomorskiego.

 PROGRAM

Tekst kuratorski Anny Królicy

Więcej informacji: http://festiwal-kalejdoskop.pl

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Białystok: Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza, ul. Sienkiewicza 14

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close