
Fot. Aleksander Joachimiak
Fot. Aleksander Joachimiak
Odbywający się od jedenastu lat w Białymstoku największy i najważniejszy festiwal tańca współczesnego w północno-wschodniej Polsce. Tegoroczna XII edycja podejmuje temat tożsamości Europy Środkowo-Wschodniej. Na festiwal zaproszono 56 artystów z Polski, Białorusi, Ukrainy i Litwy. Podczas tegorocznego „Kalejdoskopu” zrealizowanych zostanie dwadzieścia wydarzeń. W ramach festiwalu Bytomski Teatr ROZBARK pokaże spektakl This is not a love song w choreografii duetu Ivgi & Greben.
Pierwsza wersja przedstawienia This Is Not a Love Song powstała w Rosji w 2010 roku z inspiracji rosyjską codziennością i zaobserwowanym dziedzictwem reżimu komunistycznego. Polska teraźniejszość mocno rożni się od rosyjskiej współczesności, oba kraje łączy jednak wspólne, trudne dziedzictwo. Uri Ivgi i Johan Greben odnaleźli pewne zbieżności, które postanowili wyartykułować w nowej odsłonie przedstawienia, znacząco rożnej od prapremierowej realizacji.
Przedstawienie oparte jest na trzech filarach tematycznych, którymi są:
• strach, stres, uraz, obsesja i paranoja,
• wyzwolenie,
• indywidualność i intymność.
Uniwersalne, ekstremalnie rożne stany emocjonalne, które dotyczyć mogą każdego z nas, są w przedstawieniu rozwijane i pogłębiane. Pozbawieni cech indywidualnych bohaterowie wrzuceni zostają w kocioł emocjonalny, walczą z własnymi obsesjami i lękami szukając ukojenia i pociechy. Jak twierdzą choreografowie, aby poznać treść przedstawienia i odpowiedzieć (choćby sobie samemu) na pytanie o czym ono jest – trzeba je zobaczyć. Na pewno jednak nie jest to pieśń o miłości.
Choreografia: Ivgi & Greben
Asystentka choreografów: Anna Piotrowska
Tańczą: Alena Lezhava, Małgorzata Mielech, Elisa Teodori, Sonia Zini, Oliver Mahar, Jin Hwan Seok, Stefano Silvino
Kostiumy: Ivgi & Greben
Muzyka: Ari Rosenzweig, Arvo Pärt
Premiera: 28 czerwca 2014
IVGI&GREBEN, czyli Uri Ivgi i Johan Greben, to duet izraelsko-holenderski. Obaj twórcy wcześniej tańczyli w najbardziej liczących się zespołach tanecznych świata, m.in. w Kibbutz Contemporary Dance Company. Od 2003 roku pracują razem w rożnych miejscach na świecie nad autorskimi choreografiami. Ich pierwszą autorską pracą była nowa wersja baletu Carmen z udziałem
węgierskiego Szeged Contemporary Ballet, ostatnio zaś pracowali w Pradze.
Więcej informacji: http://festiwal-kalejdoskop.pl