Białystok/XII Festiwal „Kalejdoskop”: Teatr Rozbark „This is not a love song” – chor. Ivgi & Greben

Zdjęcie: Białystok/XII Festiwal „Kalejdoskop”: Teatr Rozbark „This is not a love song” – chor. Ivgi & Greben

Fot. Aleksander Joachimiak

Wersja do druku

Udostępnij

Odbywający się od jedenastu lat w Białymstoku największy i najważniejszy festiwal tańca współczesnego w północno-wschodniej Polsce. Tegoroczna XII edycja podejmuje temat tożsamości Europy Środkowo-Wschodniej. Na festiwal zaproszono 56 artystów z Polski, Białorusi, Ukrainy i Litwy. Podczas tegorocznego „Kalejdoskopu” zrealizowanych zostanie dwadzieścia wydarzeń.  W ramach festiwalu Bytomski Teatr ROZBARK pokaże spektakl This is not a love song w choreografii duetu Ivgi & Greben.

Pierwsza wersja przedstawienia This Is Not a Love Song powstała w Rosji w 2010 roku z inspiracji rosyjską codziennością i zaobserwowanym dziedzictwem reżimu komunistycznego. Polska teraźniejszość mocno rożni się od rosyjskiej współczesności, oba kraje łączy jednak wspólne, trudne dziedzictwo. Uri Ivgi i Johan Greben odnaleźli pewne zbieżności, które postanowili wyartykułować w nowej odsłonie przedstawienia, znacząco rożnej od prapremierowej realizacji.

Przedstawienie oparte jest na trzech filarach tematycznych, którymi są:

• strach, stres, uraz, obsesja i paranoja,

• wyzwolenie,

• indywidualność i intymność.

Uniwersalne, ekstremalnie rożne stany emocjonalne, które dotyczyć mogą każdego z nas, są w przedstawieniu rozwijane i pogłębiane. Pozbawieni cech indywidualnych bohaterowie wrzuceni zostają w kocioł emocjonalny, walczą z własnymi obsesjami i lękami szukając ukojenia i pociechy. Jak twierdzą choreografowie, aby poznać treść przedstawienia i odpowiedzieć (choćby sobie samemu) na pytanie o czym ono jest – trzeba je zobaczyć. Na pewno jednak nie jest to pieśń o miłości.

Choreografia: Ivgi & Greben

Asystentka choreografów: Anna Piotrowska

Tańczą: Alena Lezhava, Małgorzata Mielech, Elisa Teodori, Sonia Zini, Oliver Mahar, Jin Hwan Seok, Stefano Silvino

Kostiumy: Ivgi & Greben

Muzyka: Ari Rosenzweig, Arvo Pärt

Premiera: 28 czerwca 2014

IVGI&GREBEN, czyli Uri Ivgi i Johan Greben, to duet izraelsko-holenderski. Obaj twórcy wcześniej tańczyli w najbardziej liczących się zespołach tanecznych świata, m.in. w Kibbutz Contemporary Dance Company. Od 2003 roku pracują razem w rożnych miejscach na świecie nad autorskimi choreografiami. Ich pierwszą autorską pracą była nowa wersja baletu Carmen z udziałem

węgierskiego Szeged Contemporary Ballet, ostatnio zaś pracowali w Pradze.

 PROGRAM

Tekst kuratorski Anny Królicy

Więcej informacji: http://festiwal-kalejdoskop.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 21:00

Białystok: Białostocki Teatr Lalek, ul. Konstantego Kalinowskiego 1

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close