Białystok/XVI Festiwal „Kalejdoskop”: Kielecki Teatr Tańca „Zza moich oczu – Fragment/Akcja”, Djamila Polo „Celestial Bodies”, Dominika Wiak „Inner Place”

Zdjęcie: Białystok/XVI Festiwal „Kalejdoskop”: Kielecki Teatr Tańca „Zza moich oczu – Fragment/Akcja”, Djamila Polo „Celestial Bodies”, Dominika Wiak „Inner Place”

Djamila Polo, Antonia Bischof "Celestial Bodies", fot. Ellen Schmauss

Wersja do druku

Udostępnij

Organizatorzy XVI Festiwalu Kalejdoskop zapraszają na wieczór krótkich form, na który złożą się: druga część składającego się z trzech części spektaklu Zza moich oczu – Fragment/Akcja Kieleckiego Teatru Tańca oraz Celestial Bodies Djamili Polo i Inner Place Dominiki Wiak.

O spektaklach:

Zza moich oczu – Fragment/ Akcja 

Wiele rzeczy wydarza się przez przypadek: niezależnie od naszych decyzji, zależnie od losu, w wyniku niespodziewanych wypadków. Spotkania z ludźmi są niejednokrotnie zupełnie przypadkowe. Ten przypadek rozpoczyna jednak reakcję emocjonalną w kierunku drugiej jednostki. Czasami losowe spotkanie pozwala na wypracowanie głębszej relacji. W innych przypadkach drogi obu jednostek szybko się rozchodzą. Bez względu na charakter przypadkowego spotkania poza warstwą emocjonalna następuje riposta fizyczna – reakcja ciała na to spotkanie. Obserwujemy to zjawisko w świecie ludzi ale szczególnie ciekawe jest podglądanie zwierząt. Dwa osobniki tego samego gatunku spotykają się nieoczekiwanie. Gdzie doprowadzi ich każde ze spotkań? Pytanie o konsekwencje wydaje się być równie interesujące, jak sam proces kontaktu i pierwszej, mimowolnej reakcji.

Choreografia, kostiumy i reżyseria światła: Karolina Garbacik

Muzyka: David Lang, Łukasz Poszwa

Obsada: Joanna Polowczyk, Marta Starostecka, Izabela Zawadzka, Tomasz Słomka, Mateusz Wróblewski

Produkcja: Kielecki Teatr Tańca

Czas trwania: 20 min

Kielecki Teatr Tańca

Z prywatnego zespołu tańca współczesnego Impuls Elżbiety Pańtak (Szlufik) powstał w 1995 roku Kielecki Teatr Tańca. Od początku istnienia prowadzony wspólnie przez Elżbietę Pańtak i Grzegorza Pańtaka zespół przekształcił się w 1998 roku  w Stowarzyszenie Kielecki Teatr Tańca. 11 marca 2004 roku, na wniosek Prezydenta Wojciecha Lubawskiego, Teatr został powołany uchwałą Rady Miasta Kielce jako miejska instytucja kultury. W 2013 roku został miejską instytucją artystyczną, wpisaną do rejestru Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koncepcja artystyczna kreowana przez Dyrekcję Teatru opiera się na budowaniu wszechstronnego stylistycznie zespołu wykonawczego. Dzięki temu Teatr z powodzeniem prezentuje publiczności spektakle pochodzące z różnych stylów i estetyk ruchowych, głównie tańca jazzowego i współczesnego.

Celestial Bodies

Dwa ciała pochodzące z różnych przestrzeni spotykają się i stapiają w jedno ciało, tworzą rzeźby i kształty, w których nogi są w górze, a głowy w dole. Granica między płciowością obu ciał zaciera się, a ich ruchy tworzą poetycką atmosferę.

Choreografia: Antonia Bischof, Djamila Polo

Występują: Antonia Bischof, Djamila Polo

Coach/reżyser: Oliver Lange

Czas trwania: 10 min

Antonia Bischof

Rozpoczęła studia taneczne w wielu 24 lat, w 2017 roku ukończyła TIP (Szkoła Tańca, Improwizacji i Performance). Obecnie jest nauczycielką tańca, pracuje także jako trenerka-terapuetka z końmi i z dziećmi.

Djamila Polo

Obecnie studiuje taniec na Folkwang University of the Arts. Ukończyła TIP (Szkołę Tańca, Improwizacji i Performance) we Freiburgu, w Niemczech. W 2017 roku występowała w spektaklu Tino Sehgala. Od 2015 roku zdobywa doświadczenie jako artystka choreografii i performance’u.

Inner place

Impulsem do stworzenia Inner Place była refleksja na temat „wolności” z perspektywy pierwszej autorskiej pracy artystycznej. Próba poszerzania osobistej wolności i swobody w kreowaniu wypowiedzi artystycznej, w tym również języka ruchowego, ciągle napotyka na przeszkody w postaci nawracających schematów i przyzwyczajeń. Proces dążenia do stanu uwolnienia artystka postrzega jako niekończący się, a sam stan jest być może idealistyczny.

Choreografia, wykonanie:  Dominika Wiak 

Czas trwania: 9 min

Dominika Wiak

Tancerka, aktorka, choreografka. Absolwentka Wydziału Teatru Tańca PWST w Krakowie. Współpracuje z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz Teatrem Śląskiem w Katowicach. Występuje w spektaklach takich twórców jak: Radosław Rychcik, Ewelina Marciniak, Maciej Kuźmiński, Jakub Lewandowski, Magdalena Piekorz. Zdobywczyni nagród: BEST SOLO za spektakl Melancholia Jakuba Lewandowskiego oraz nagród BEST SOLO oraz AUDIENCE AWARD za spektakl Inner Place na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym Solo/Duo w Budapeszcie. Uczestniczka projektu badawczego tańca w Chinach oraz stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia naukowe.

***

Kalejdoskop jest międzynarodowym festiwalem tańca współczesnego, odbywającym się w Białymstoku. To największa impreza promująca najciekawsze zjawiska tańca współczesnego w północno-wschodniej Polsce. Zgodnie z nazwą, cechuje go zmienność, różnorodność, różnobarwność dziedzin sztuki i form artystycznych. Cztery dni festiwalu to przegląd tanecznych spektakli oraz bogaty program wydarzeń towarzyszących, o interdyscyplinarnym charakterze.

W tegorocznej, XVI edycji obok warsztatów pisania o tańcu i spektakli teatru tańca, znalazły się także interaktywna wystawa fotografii, warsztaty tańca współczesnego, performans w przestrzeni miejskiej, interaktywna instalacja, warsztat i wystawa rysunku, taneczne lunche-rozmowy, wywiady i spotkania.

Więcej informacji na stronie: www.festiwal-kalejdoskop.pl oraz na FB

Kalejdoskop 2019_logo (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 16:30

Białystok: Akademia Teatralna im. A. Zelewrowicza, ul. Sienkiewicza 14

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close