Białystok/XVI Festiwal „Kalejdoskop”: Maciej Kuźmiński, Paul Bargetto „Plateau”

Zdjęcie: Białystok/XVI Festiwal „Kalejdoskop”: Maciej Kuźmiński, Paul Bargetto „Plateau”

fot. Aleksander Joachimiak

Wersja do druku

Udostępnij

Organizatorzy XVI Festiwalu Kalejdoskop zapraszają na spektakl Plateau Teatru ROZBARK w choreografii Macieja Kuźmińskiego i reżyserii Paula Bargetto.

O spektaklu:

Inspiracją dla twórców jest profetyczny esej filozofa Gillesa Deleuze’a i psychoanalityka Félixa Guattariego Tysiąc plateau – drugi tom Kapitalizmu i schizofrenii z 1980 roku. Dzieło to na wiele sposobów przepowiedziało niestabilną i chaotyczną erę cyfrową – tę, w której żyjemy. Jako ludzkość przechodzimy dziś głęboki kryzys identyfikacji. Tradycyjne przekonania, narracje historyczne, tożsamości narodowe, natura pracy, religia, prawda, a nawet zdrowy rozsądek utraciły swą trwałość. Pojęcia „tożsamości” i „rzeczywistości” wydają się całkowicie arbitralne i niepoznawalne, gdy napędza je globalizacja, turbokapitalizm i niezbadana moc internetu. Absurd, jeszcze niedawno nie do pomyślenia, stał się powszechny. Zwolennicy teorii spiskowych, populiści, szaleńcy i nacjonaliści, jeszcze do niedawna stanowiący margines społeczeństwa, urośli w siłę, przejmując stery rządów i włączając się do głównego nurtu życia społecznego. W parze z nimi idzie wszechwładny etos wolnego rynku, fetysz sprzedawania, zwyciężania za wszelką cenę, kapitalistyczna wolna amerykanka. Młody zespół taneczny na scenie staje się ikoną współczesności, z cyrkową zręcznością przyjmuje kolejne role i tożsamości, z których każda jest błyskotliwa, oszałamiająca, markowa. To bigos i Monty Python, Techno Viking i Czarna Madonna.

Choreografia, opracowanie muzyczne: Maciej Kuźmiński

Reżyseria, dramaturgia: Paul Bargetto

Scenografia, kostiumy, grafika: Ilona Binarsch

Teksty: Paul Bargetto, Marta Jagniewska-Bargetto

Kreacja i wykonanie: Monika Witkowska #Polska, Karolina Kardasz #Marka, Oscar Mafa #Król, Wojciech Marek Kozak #Królowa, Paweł Kozłowski #Kameleon, Alexey Torgunakov #CzarnyPies

Reżyseria świateł: Paweł Murlik

Asystent choreografa, wsparcie produkcyjne: Paweł Urbanowicz

Druga obsada: Wiktoria Zawadzka, Omar Karabulut

Produkcja: Anna Wróblowska, Maciej Kuźmiński

Producent: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK

czas trwania: 100 min

Maciej Kuźmiński

Choreograf, pedagog i producent, absolwent kierunków Teatru Tańca oraz Choreografii w konserwatorium Trinity Laban w Londynie. Jego niezależne prace tworzą repertuar Maciej Kuźmiński Company. W marcu 2019 roku Kuźmiński obchodził 5-lecie swojej twórczości choreograficznej.

Paul Bargetto 

Międzynarodowy reżyser teatralny, kurator festiwali i nauczyciel. Przez wiele lat mieszkał i pracował w Nowym Jorku, gdzie między innymi założył teatr East River Commedia. W 2012 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie obecnie pracuje z grupą teatralną pod nazwą Teatr Trans-Atlantyk.

***

Kalejdoskop jest międzynarodowym festiwalem tańca współczesnego, odbywającym się w Białymstoku. To największa impreza promująca najciekawsze zjawiska tańca współczesnego w północno-wschodniej Polsce. Zgodnie z nazwą, cechuje go zmienność, różnorodność, różnobarwność dziedzin sztuki i form artystycznych. Cztery dni festiwalu to przegląd tanecznych spektakli oraz bogaty program wydarzeń towarzyszących, o interdyscyplinarnym charakterze.

W tegorocznej, XVI edycji obok warsztatów pisania o tańcu i spektakli teatru tańca, znalazły się także interaktywna wystawa fotografii, warsztaty tańca współczesnego, performans w przestrzeni miejskiej, interaktywna instalacja, warsztat i wystawa rysunku, taneczne lunche-rozmowy, wywiady i spotkania.

Więcej informacji na stronie: www.festiwal-kalejdoskop.pl oraz na FB

Kalejdoskop 2019_logo (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:30

Białystok: Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. Konstantego Ciołkowskiego 1N

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close