Białystok/XVI Festiwal „Kalejdoskop”: Teatr Dada von Bzdülöw „Dzisiaj, Wszystko”

Zdjęcie: Białystok/XVI Festiwal „Kalejdoskop”: Teatr Dada von Bzdülöw  „Dzisiaj, Wszystko”

Teatr Dada von Bzdülöw "Dzisiaj, Wszystko", fot. Dominik Werner

Wersja do druku

Udostępnij

Organizatorzy XVI Festiwalu Kalejdoskop zapraszają na spektakl Dzisiaj, Wszystko Teatru Dada von Bzdülöw.

O spektaklu:

„Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina, na wszystkie sprawy pod niebem. Jest czas płaczu i czas śmiechu, czas zawodzenia i czas pląsów”.

W naszym najnowszym przedstawieniu zatytułowanym Dzisiaj, Wszystko czerpiemy inspirację ze starotestamentowej Księgi Koheleta. Ten starożytny tekst ukazuje proces odnajdywania przez autora Księgi znaczenia własnej egzystencji. Opisując swoje poszukiwania i wnioski, do których udało mu się dojść, autor dostarcza nam świadectwa swojego postrzegania świata jako nieustannie podlegającego zmianom, w którym żadne rozwiązanie nie może być ostateczne, utrzymując jednocześnie, że sam akt poszukiwania może stanowić „ostateczną” odpowiedź.

W naszym przedstawieniu podążamy za tą myślą i staramy się eksplorować ten tryb podejmowania nieustannych prób i ciągłego wysiłku. Jako jednostki i jako grupa dochodzimy w ten sposób do pewnych rozwiązań, a także odnajdujemy w sobie momenty zgody i niezgody, kształtowane przez sam temat naszych poszukiwań.

Choreografia: Jakub Truszkowski

Współpraca choreograficzna: Katarzyna Chmielewska

Koncept: Leszek Bzdyl

Muzyka: Łoskot – Mikołaj Trzaska, Piotr Pawlak, Olo Walicki, Macio Moretti

Kostiumy: Katarzyna Piątek

Reżyseria świateł: Michał Kołodziej

Występują: Katarzyna Chmielewska, Anna Steller, Katarzyna Ustowska, Leszek Bzdyl, Piotr Stanek, Jakub Truszkowski

Czas trwania: 60 min

Teatr Dada von Bzdülöw 

Założony przez Leszka Bzdyla – reżysera i choreografa oraz Katarzynę Chmielewską – tancerkę i choreografkę; na scenie od 1992 roku; niezależna grupa profesjonalnych tancerzy i aktorów, inscenizujących spektakle we współpracy z krajowymi i zagranicznymi instytucjami kultury, takimi jak: Teatr Wybrzeże (Gdańsk); Klub Żak (Gdańsk); Dance Advance (Philadelphia, USA); Les Hivernales (Avignon, Francja); Stary Browar (Poznań); Teatr Nowy (Łódź); Fundacja Nuova (Poznań). Od 2008 roku reprezentowany przez Stowarzyszenie „Teatr Dada von Bzdülöw”, z siedzibą w Gdańsku i związany z Teatrem Wybrzeże (Gdańsk), gdzie regularnie wystawia wszystkie premiery i spektakle repertuarowe. Dotychczas zespół stworzył 50 spektakli, z powodzeniem prezentowanych zarówno w Polsce, jak i za granicą. W bieżącym repertuarze: Dzisiaj, wszystko, One, Why don’t you like sadness?, Intro, Zagraj to, czyli 17 tańców o czymś; Transmigrazione di fermenti di amore. Wraz z Fundacją Polka dot jest współorganizatorem Polskiej Platformy Tańca 2019, która odbędzie się w Gdańsku we wrześniu 2019 roku.

***

Kalejdoskop jest międzynarodowym festiwalem tańca współczesnego, odbywającym się w Białymstoku. To największa impreza promująca najciekawsze zjawiska tańca współczesnego w północno-wschodniej Polsce. Zgodnie z nazwą, cechuje go zmienność, różnorodność, różnobarwność dziedzin sztuki i form artystycznych. Cztery dni festiwalu to przegląd tanecznych spektakli oraz bogaty program wydarzeń towarzyszących, o interdyscyplinarnym charakterze.

W tegorocznej, XVI edycji obok warsztatów pisania o tańcu i spektakli teatru tańca, znalazły się także interaktywna wystawa fotografii, warsztaty tańca współczesnego, performans w przestrzeni miejskiej, interaktywna instalacja, warsztat i wystawa rysunku, taneczne lunche-rozmowy, wywiady i spotkania.

Więcej informacji na stronie: www.festiwal-kalejdoskop.pl oraz na FB

Kalejdoskop 2019_logo (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 18:30

Białystok: Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1, mała scena

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close