Białystok/ XXII Festiwal Kalejdoskop: Teatr ROZBARK „Late Lovers of Moon Snow”

Zdjęcie: Białystok/ XXII Festiwal Kalejdoskop: Teatr ROZBARK „Late Lovers of Moon Snow”

Teatr ROZBARK i Teatr Ocelot „Late Lovers of Moon Snow” – chor. i reż. Anna Piotrowska. Grafika: anatan, fot. Jola Staszczyk

W ramach XXII edycji Festiwalu Kalejdoskop w dniu 7 czerwca o godz. 19.00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury i Nauki w Białymstoku odbędzie się spektakl bytomskiego Teatru Rozbark pt. Late Lovers of Moon Snow.

Wersja do druku

Udostępnij

Świat zatracił się w tajemnicy rzeczy. Obojętne lustro nieustannie wpatrywało się w osobiste wartości. Gigantyczne dni tonęły w zapomnieniu. Puste spojrzenia wykrzykujące wariacje smutku. Spóźniłam się o parę lat. Dostrzegłam za późno miłość, która przypatrywała się za siedmioma wzgórzami w miejscu przypisanym pomiędzy dwoma kontynentami świata. Księżycowy śnieg topił uczucia i przeganiał czarne myśli. I tak nie były zbyt widoczne w świetle księżyca. Idealny dzień. Zapomniałam o nim. Wciąż szukam wnętrza mojego księżyca.
Anna Piotrowska

Spektakl przygotowany specjalnie z okazji 10-tej rocznicy Teatru Rozbark, zrealizowany przez artystów pod dyrekcją Anny Piotrowskiej. Jest to sztuka nasączona tańcem, gestem, w której odkrywamy na nowo świat inspiracji artystycznych, a którego źródłem jest twórczość jednego z najwybitniejszych belgijskich surrealistów – René Magritte’a. Jego niezwykłe obrazy, pełne zagadek i paradoksów, stają się tłem dla enigmatycznej i energetycznej atmosfery, tworzonej poprzez fizyczność ciał i zbiorową kreację, która przenosi nas w inny wymiar postrzegania świata. Obrazy przepełnione są magią, osnute aurą tajemnicy – zaskakujące i zupełnie nieoczywiste. Momenty zatrzymane w obrazach Magritte’a mówią nam, że codzienność może być wyjątkowa, o ile sobie na to pozwolimy. Magia może wydarzać się każdego dnia.

Twórczość Rene Magritte’a od lat towarzyszy Annie Piotrowskiej w jej twórczości artystycznej. W 2007 r. zrealizowała spektakl Bóg 8 Dnia dla teatru mufmi w Warszawie. Okazuje się, że źródło nurtu surrealistycznego w sztuce jest niewyczerpywalne i za każdym razem można odkrywać dla siebie nowe konteksty. Niech spektakl będzie swoistym tortem urodzinowym, smacznym, bogatym i który zapadnie nam w sercu i pamięci.

Spektakl adresowany do widzów w wieku 16+.

Twórcy:

Koncepcja, reżyseria i choreografia: Anna Piotrowska
Kreacja i wykonanie: Kamil Bończyk, Aleksandra Kępińska, Sabina Letner, Julia Lewandowska, Ewa Noras, Daniel Zych
Współpraca artystyczna: Teatr Ocelot pod dyrekcją artystyczną Beaty Zając
Artyści występujący w spektaklu: Hanna Czuban, Basia Matusiewicz, Mariusz Nguyen
Obiekt świetlny i pejzaż dźwiękowy: Michał Mackiewicz – Lucid Lines
Opracowanie muzyczne: Anna Piotrowska
Reżyseria światła: Paweł Murlik
Przestrzeń, scenografia i kostiumy: Anna Piotrowska i Ewa Noras, współpraca: Atelier Bronisława Cichy
Realizacja światła: Dastin Greczyło
Realizacja dźwięku: Jakub Ritter
Współpraca techniczna: Krzysztof Soszka, Kuba Zapartowicz
Współpraca produkcyjna: Mateusz Kowalski
Grafika: anatan
Foto: Jola Staszczyk,
Promocja: Martyna Fras, Justyna Kukiełka, Ewa Noras, Aleksandra Kępińska, Anna Piotrowska
Podziękowania dla Michała Rudkowskiego za przygotowanie remiksu finałowego utworu w spektaklu.

premiera: 25 maja 2024, Scena Cechownia, Teatr Rozbark.

Teatr ROZBARK „Late Lovers of Moon Snow”

Teatr ROZBARK „Late Lovers of Moon Snow”

Teatr ROZBARK „Late Lovers of Moon Snow”

Anna Piotrowska – doktor w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie rytmiki i tańca, choreografka, reżyserka, nauczycielka tańca współczesnego, tancerka. Fundatorka i Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Tańca „eferte”, oraz założycielka „mufmi” w Warszawie. Stypendystka British Council Awards, Young Polish Arts Entrepreneur. Pomysłodawczyni i koordynatorka wielu ogólnopolskich i międzynarodowych programów edukacyjno-kulturalnych. Od 1996 roku stworzyła ponad 130 autorskich choreografii i przedstawień. W 2023 roku była gościem Ambasady Stanów Zjednoczonych i Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie w ramach prestiżowego programu realizowanego przez Departament Stanu USA, tj. International Visitor Leadership Program pt. Promowanie zmian społecznych przez sztukę. Od 2020 roku dyrektorka Teatru Rozbark. Adiunkt na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Współpracowała m.in. ze Śląskim Teatrem Tańca w latach jego działalności, Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu, Wrocławskim Teatrem Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Jest autorką choreografii i ruchu scenicznego w wielu spektaklach tanecznych, dramatycznych i w produkcjach autorskich. Gościła na wielu festiwalach tanecznych w Polsce i za granicą. Kierownik artystyczny zespołu Teatru ROZBARK w Bytomiu w latach 2014–2018.
Anna Piotrowska w kwietniu 2016 roku otrzymała nagrodę teatralną województwa śląskiego „Złotą Maskę 2016” w kategorii „nagroda specjalna” za reżyserię i choreografię do spektakli Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark. Piotrowska otrzymała po raz drugi nagrodę teatralną województwa śląskiego „Złotą Maskę 2022” w kategorii choreografia/ruch sceniczny za choreografię do spektakli GEMINI tryptyk oraz Policzalni w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark.
Od wielu lat zajmuje się zagadnieniem pracy procesowej odkrywając m.in. narzędzia zgłębiające laboratoryjną pracę nad tekstem, kreacją postaci, jak również wzmacniając doświadczenia w podwyższonych stanach ciała i umysłu, poprzez działanie na wyobrażeniach i emocjach, które wpływają na kreację ruchu i poszukiwanie kanałów energetycznych uwalniających sam taniec. Artystycznie Piotrowska zainteresowana jest improwizacją i pogłębianiem świadomości ciała i umysłu jako narzędzia zwielokrotnionej, wielofunkcyjnej obserwacji. Poszukuje relacji obiektywnego ciała w kategorii, którą nazwała „one-body-space-recognizer”.

Teatr ROZBARK

Bytomski Teatr Tańca I Ruchu ROZBARK posługuje się kategoriami tańca, teatru i performensu, w których studium postaci wyłania się z intelektualnego procesu, twórczej fantazji i poprzez złożoną fizyczną pracę ruchową. Zespół teatru, działający pod dyrekcją artystyczną Anny Piotrowskiej, tworzą: Kamil Bończyk, Joanna Brodniak, Aleksandra Kępińska, Sabina Letner, Julia Lewandowska, Ewa Noras, Alexey Torgunakov, Katarzyna Zioło, Daniel Zych.

Artyści w oparciu o autorskie metody pracy z ciałem, stworzone przez Piotrowską, wypracowują zindywidualizowany ruch i otwartą strukturę, łączącą materię ciała, słowa i eksplorację przestrzeni.
W spektaklach Teatru ROZBARK nie dominuje ich forma taneczna, ale energia, pozostająca na styku różnych, czasem nieprzystających do siebie form ruchu oraz wydobywanie nowych wizji funkcjonowania człowieka w przestrzeni dotkniętej permanentną zmianą, dotyczącą m.in. kontekstu społecznego, jak również dynamiki przestrzeni spektakli czy dramaturgii.

Ważnym aspektem kreacyjnym zespołu jest również stworzony przez Piotrowską koncept ciała industrialnego – rozpadającego się i przekuwającego energię w ruch, wypełniony ciężkością i siłą wyrazu. „Ciało industrialne” nie jest nigdy do końca zdefiniowane, a raczej tworzy się wraz z dyskusją pomiędzy artystami i odbiorcami sztuki, we wspólnie dzielonej przestrzeni Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark.

Teatr ROZBARK działa w Bytomiu od 2014 roku i w tym czasie przygotował wiele premier, zaznaczając swoją obecność na ogólnopolskiej mapie tanecznej. W postindustrialnej przestrzeni byłej Cechowni KWK Rozbark tworzy przede wszystkim spektakle taneczne, uczestniczy w międzynarodowych projektach artystycznych, a także rozwija działania edukacyjne i społeczne dla różnych grup odbiorców. Wspiera niezależnych artystów, udostępniając im przestrzeń w ramach rezydencji. W 2017 roku był współorganizatorem Polskiej Platformy Tańca – jednego z najważniejszych wydarzeń sztuki tańca w Polsce, a także Ogólnopolskiej Konferencji Kultury. Ze swoimi spektaklami odwiedził najważniejsze ośrodki taneczne w Polsce: Warszawę, Wrocław, Kraków, Lublin, Białystok, Gdańsk, Poznań i wiele innych miast. Występował również w Niemczech, Francji, Holandii i na Węgrzech. Spektakle Teatru ROZBARK zdobywały nagrody i wyróżnienia na festiwalach oraz zostały nagrodzone w 2016 roku dwoma Złotymi Maskami – Nagrodami Marszałka Województwa Śląskiego – dla Elżbiety Okupskiej i Anny Piotrowskiej, a w 2022 roku Anna Piotrowska otrzymała kolejną Złotą Maskę za choreografie do GEMINI tryptyk i Policzalni.

Celem Teatru ROZBARK jest rozwój środowiska tanecznego w Polsce i ugruntowanie pozycji Bytomia jako ważnego ośrodka tanecznego w kraju. Nie bez znaczenia jest tutaj bliskie sąsiedztwo Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu i Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego, które co roku opuszczają kolejni absolwenci, mający możliwość rozwoju i wsparcia swojego dorobku poprzez prezentacje na scenie Teatru ROZBARK.

XXII Festiwal Tańca Współczesnego Kalejdoskop

Festiwal Kalejdoskop to propozycja dla każdego – zarówno pasjonatów tańca, jak i osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ruchem i sztuką współczesną. Program tegorocznej edycji obejmuje wydarzenia w kilku lokalizacjach w Białymstoku, w tym spektakle w salach teatralnych, performanse, warsztaty oraz koncert relaksacyjny.

W programie XXII edycji Festiwalu Kalejdoskop:

5 czerwca (czwartek)

godz. 18.30 – Uniwersyteckie Centrum Kultury i Nauki, ul. Ciołkowskiego 1N
Otwarcie festiwalu i wernisaż prac pleneru plastycznego Ruch – prace uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu
godz. 19.00 – Uniwersyteckie Centrum Kultury i Nauki, ul. Ciołkowskiego 1N
45 / Polski Teatr Tańca, spektakl
godz. 20.15 – Uniwersyteckie Centrum Kultury i Nauki, ul. Ciołkowskiego 1N
Rozmowy po tańcu

6 czerwca (piątek)

godz. 18.30 – Uniwersyteckie Centrum Kultury i Nauki, ul. Ciołkowskiego 1N
Krótkie formy choreograficzne, etiudy, spektakle
godz. 20.00 – Białostocki Teatr Lalek, ul. Kalinowskiego 1
SALVADOR DELULU / Warszawskie Delulu Artystyczne, Kindziuk-Kosianko-Piotrowicz, spektakl PREMIERA
godz. 21.00 – BTL Lalki – kawiarnia teatralna, ul. Kalinowskiego 1
Rozmowy po tańcu / Klub festiwalowy

7 czerwca (sobota)

godz. 12.30 – SDK DanceOFFnia, ul. Hetmańska 76
ODDECH I RUCH Nirvana Body & Mind System, zajęcia, spotkania / Eliza Hołubowska
godz. 14.30 – SDK DanceOFFnia, ul. Hetmańska 76
Performans liminalny: Choreografie (z) czytania Mercedes Lackey, 2.1.2.3 / Warszawska Pracownia Kinetograficzna
godz. 17.30 – Białostocki Teatr Lalek, ul. Kalinowskiego 1
Krótkie formy choreograficzne
godz. 19.00 – Uniwersyteckie Centrum Kultury i Nauki, ul. Ciołkowskiego 1N
LATE LOVERS OF MOON SNOW spotkajmy się po wewnętrznej stronie mojego księżyca… / Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark, spektakl
godz. 21.00 – BTL Lalki – kawiarnia teatralna, ul. Kalinowskiego 1
Klub festiwalowy

8 czerwca (niedziela)

godz. 12.30 – SDK DanceOFFnia, ul. Hetmańska 76
ODDECH I RUCH Nirvana Body & Mind System, zajęcia, spotkania / Eliza Hołubowska
godz. 14.30 – Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki, ul. Elektryczna 12
Spacer z przewodniczką: Parki Białegostoku / Anna Kraśnicka – start: przy rzeźbie „Kompozycja”
godz. 17.30 – Uniwersyteckie Centrum Kultury i Nauki, ul. Ciołkowskiego 1N
KLIF / B’CAUSE DANCE COMPANY, spektakl
godz. 19.10 – SDK DanceOFFnia, ul. Hetmańska 76
Relaksacyjny koncert gongów, mis kryształowych i instrumentów etnicznych

Atrakcje festiwalowe towarzyszące przez cały czas trwania wydarzenia:

  • Klub festiwalowy
  • Rozmowy po spektaklach
  • Spotkania z artystami
  • Wystawa plastyczna
  • Warsztaty ruchowe i relaksacyjne

Wejściówki: Informacje o rezerwacji i dostępności wejściówek znajdują się na stronie: www.festiwal-kalejdoskop.pl

Organizator: Podlaskie Stowarzyszenie Tańca

Mecenat:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Narodowy
Instytut Muzyki i Tańca
Miasto Białystok

Patronat Honorowy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Białegostoku

Partnerzy:
Uniwersyteckie Centrum Kultury i Nauki
Białostocki Teatr Lalek
BTL Lalki – kawiarnia teatralna
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu
DanceOFFnia – Studio działań kreatywnych
Fundacja Rozwoju Sztuki Tańca

Design: bisoñstudio

KALENDARIUM

godz. 19:00

Białystok: Uniwersyteckie Centrum Kultury i Nauki, ul. Ciołkowskiego 1N

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close