Bielsko-Biała/Międzynarodowy Dzień Tańca: tyDzień Tańca 2017 „Ciało, myśl, uczucia”

Zdjęcie: Bielsko-Biała/Międzynarodowy Dzień Tańca: tyDzień Tańca 2017 „Ciało, myśl, uczucia”

Fot. Paweł Mszyca

Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę, 29 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca. W Bielsku-Białej Studio Tańca Entrée organizuje TyDzień Tańca, wszechstronnie promujący sztukę baletu. Od 2008 roku pomysłodawczynią, organizatorką i uczestniczką wydarzenia jest Aleksandra Skowrońska, tancerka i założycielka Studia Tańca Entrée. Program tegorocznego Tygodnia Tańca pod hasłem Ciało, myśl, uczucia wypełnią: wernisaż wystawy fotografii, koncert skrzypcowy, warsztaty artystyczne, głośne czytanie baśni muzycznej i cykl wykładów.

Aleksandra Skowrońska: „Człowiek żyjący w z zgodzie z samym sobą, uważa swoje ciało za piękne i użyteczne, rozumiejąc je, ceniąc i pracując nad jego rozwojem. Jest w równie dobrym kontakcie ze swoją czułością, jak i ze swoją siłą, potrafi je odróżnić. Jeśli potrafimy kochać siebie samych, to zwykle potrafimy także kochać innych. W świecie, w którym dominuje chęć posiadania, sztuka dobrego życia nie jest łatwa do opanowania. Warto poświęcić chwilę na kulturę wyższą, odkryć lub odszukać piękno tak bardzo związane z ciałem, czyli sztukę baletu”.

W piątek, 28 kwietnia o godz. 18.00 w Klubokawiarni Aquarium w Galerii Bielskiej BWA zostanie otwarta wystawa fotografii Pawła Mszycy Doskonałe. W sesji zdjęciowej uczestniczyły adeptki sztuki baletu z Bielska-Białej i okolic.

Paweł Mszyca: „Chciałem sfotografować balet na łonie przyrody. Zazwyczaj widzimy piękne ciała tancerzy w zamkniętych pomieszczeniach. Byłem ciekaw, jak tancerki baletowe w swych ascetycznych strojach odnajdą się w obiektywie aparatu w przyrodzie.”.

Po wernisażu rozpocznie się koncert skrzypcowy w wykonaniu Piotra Sadowskiego. Muzyka będzie wprowadzeniem do wykładu Współczesna filozofia ciała jako klucz do zrozumienia człowieka dr. hab. Wiesława Wójcika, filozofa i matematyka.

W maju w Galerii Bielskiej BWA, w projekcie Tygodnia Tańca, odbędą się wykłady teologów kościołów rzymskokatolickiego i ewangelickiego: ks. dr. Marka Studenskiego, wikariusza generalnego diecezji bielsko-żywieckiej i wykładowcy pedagogiki (12 maja, godz. 18.30) oraz ks. dr. hab. Marka Uglorza, biblisty, wykładowcy Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (19 maja, godz. 18.30) na temat znaczenia ciała w codziennym życiu w odniesieniu do religii i filozofii.

W sobotę, 29 kwietnia w Galerii Bielskiej BWA o godz. 10.00 warsztaty artystyczne dla dzieci poprowadzi Małgorzata Krzempek. Będą wykonywane fragmenty kostiumów (m.in. skrzydła) dla dzieci występujących w rolach postaci z baśni muzycznej Siergieja Prokofiewa Piotruś i wilk. Głośne czytanie baśni Prokofiewa wraz z jej taneczną interpretacją rozpocznie się po zakończeniu warsztatów.

Na wszystkie wydarzenia 10. Tygodnia Tańca w Galerii Bielskiej BWA wstęp jest bezpłatny po rezerwacji telefonicznej w sekretariacie galerii, pod nr tel. 33 812 58 61 – od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00–16.00.

Organizator: Studio Tańca Entrée. Współorganizator: Galeria Bielska BWA.

 

Kalendarium Tygodnia Tańca 2017 w Galerii Bielskiej BWA:

28 kwietnia, piątek, od godz. 18.00 − wernisaż wystawy fotografii Pawła Mszycy Doskonałe, koncert skrzypcowy Piotra Sadowskiego, wykład dr. hab. Wiesława Wójcika Współczesna filozofia ciała jako klucz do zrozumienia człowieka.
Wystawa trwa do 21 maja2017 roku.

29 kwietnia, sobota, od godz. 10.00 – warsztaty artystyczne prowadzone przez Małgorzatę Krzempek , głośne czytanie i interpretacja taneczna Piotrusia i wilka Sergieja Prokofiewa.

12 maja, piątek, godz. 18.30 – wykład ks. dr. Marka Studenskiego W drodze ku pełni człowieczeństwa. Taniec w procesie pełnego rozwoju człowieka.

19 maja, piątek, godz. 18.30 – wykład ks. dr. hab. Marka Uglorza.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Bielsko-Biała: Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11 (wystawa, koncert, wykład)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close