Biłgoraj: Joanna Belzyt „Cudowne źrebię”

Zdjęcie: Biłgoraj: Joanna Belzyt „Cudowne źrebię”

Na zdjęciu: Anonymonus. Fot. Andrzej Hajdasz.

Wersja do druku

Udostępnij

Jeden król miał piękną córkę i wielu przyjeżdżało starać się o nią. Ale ten tylko miał ją dostać, kto jej imię zgadnie – ale nikt prócz ojca i córki – nie wiedział, jak się ona nazywa – kto zaś nie zgadnie, ten zginie. I zjeżdżało się wielu, a że zgadnąć nie mogli, więc ich ojciec ścinać kazał…

Spektakl oparty jest na baśni ludowej z Lubelszczyzny o tym samym tytule („powieści” spisanej przez Oskara Kolberga [Lubelskie, tom II]). Poprzez ruch, ciało i dźwięk poszukujemy uniwersalnych znaczeń postaci oraz przeżywanych przez nich w baśni historii – odwiecznego poszukiwania siebie nawzajem kobiety i mężczyzny, spełnienia w twórczości, ceny jaką płacimy za szczęście.

Językiem współczesnego teatru, tańca i muzyki przestawiamy świat, który w XIX wieku tworzył polską kulturę. Dzięki metaforom spektakl pozwala odbiorcy zgłębić to, co wydaje się być obecnie  zapomniane.

Czy aby na pewno?

Przedstawiony fragment ukazuje tragizm samotności, niemożność porozumienia się kobiety i mężczyzny.

Reżyseria: Joanna Belzyt (na podstawie przypowieści ludowej Cudowne źrebię.)

Choreografia i kostiumy: Joanna Belzyt, Aleksandra Bidzińska

Muzyka: Sławomir Niemiec

Występują: Joanna Belzyt, Aleksandra Bidzińska, Sławomir Niemiec

Spektakl zrealizowano w ramach stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego, oraz obchodów 200 rocznicy urodzin Oskara Kolberga.

Logo województwo lubelskie (miniaturka)

Wstęp WOLNY.

Więcej informacji:

Biłgorajskie Centrum Kultury, tel:  84 686 04 15, e-mail: bck@lbl.pl

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 17:00

Biłgoraj: Biłgorajskie Centrum Kultury, ul. Tadeusza Kościuszki 16.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close