Brzezinka/Instytut Grotowskiego/Cykl „Struna ciała”: Warsztaty „Ciało – organicznie połączone narzędzie sprawcze”. Prowadzenie: Jakub Gontarski, Agnieszka Rybak i goście

Zdjęcie: Brzezinka/Instytut Grotowskiego/Cykl „Struna ciała”:  Warsztaty „Ciało – organicznie połączone narzędzie sprawcze”. Prowadzenie: Jakub Gontarski, Agnieszka Rybak i goście

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Instytut Grotowskiego zaprasza do leśnej bazy w Brzezince na warsztaty prowadzone przez Jakuba Gontarskiego i Agnieszkę Rybak (program Struna Ciała) oraz zaproszonych pedagogów ruchu: Kubę Adamowskiego (parkour), Adama Boczarskiego (tradycjne jiu-jitsu) i Bartka Sofinskiego (zapasy).

Uczestnicy zaczną od podstawowego treningu stymulującego i usprawniającego układuruchu – jego motoryczność, mobilność, elastyczność, stabilność. Skonfrontują wzorce psycho-fizyczne z metodyką praktyki prowadzących. Pedagogów ciekawi budzenie świeżej percepcji, przytomności oraz fizycznej wrażliwości poprzez pracę zarówno na sali, jak i w naturze, w tym w miejscach o ograniczonym komforcie. Uczestnicy będą rozwijać swoje instynkty, reakcje i odruchy. Stworza bezpieczne pole do poszerzania świadomości w budowaniu autonomii, pozostając jednocześnie w relacji z drugim człowiekiem i otoczeniem. Wejdą na ścieżkę twórczej ekspresji oraz odkrywania wartości kształtujących ciało-umysł.

(na podstawie tekstu Jakuba Gontarskiego i Agnieszka Rybak)

Warsztaty skierowane są do pasjonatów ruchu, osób zorientowanych na odkrywanie własnej cielesności oraz aktorów i tancerzy. Zajęcia odbywają się w ramach cyklu Struna ciała.

 

 

Elementy warsztatu

 

Przygotowanie ciała

– Rozgrzewka

– Aktywacja najważniejszych centrów ciała

– Aktywacja proprioreceptywna i neuromotoryczna

Trening i praktyka

– Koordynacja wzrokowo-słuchowo-ruchowa

– Pady, przewroty, ćwiczenia amortyzujące ciało, pozycje odwrócone

– Oddawanie ciężaru, wspólne centrum, siła odśrodkowa, uchwyty, łapanie, przechwytywanie, klincze, przeciwwaga, podążanie, punkty oporu i podporu

– Strefa dyskomfortu i komfortu

– Gry interakcyjne – strategia, taktyka, spryt, zwinność

Ekspresja i integracja

– Budzenie autentycznych impulsów i reakcji

–  Świadome odczytywanie intencji oraz jej ukierunkowywanie

– Odkrywanie cielesnego rytmu, tempa, dynamiki

– Uwalnianie twórczej ekspresji tanecznej, relacja kreatywność – kompozycja

– Świadoma praca z utrzymaniem napięcia w relacji

– Odkrywanie cielesnej symboliki

– Trening uwalniania i wzmacniania głosu

– Afro-brazylijskie pieśni tradycyjne

– Integracja ciało – emocja – umysł

– Psychosomatyczne rozluźnianie napięć ciała, relaks

Prowadzacy:

 Jakub Gontarski jest absolwentem Wrocławskiej Szkoły Kaskaderów Filmowych 13. Twórca warsztatów Struna ciała, skupionych na takich zagadnieniach, jak: ekspresja, obecność, dramaturgia, kreatywność w sztukach walki na ścieżce wojownika-performera. Podróżuje do Brazylii, aby czerpać żywą inspirację, dokumentować wyprawy i brać czynny udział w rytuałach candomblé. Współtworzył spektakle Animan – I am thatDom Wariatów i wiele innych. Improwizuje ruchowo na scenie z muzyką na żywo. Kilkanaście lat praktykował sztuki walki: japońskie judo i brazylijską capoeirę (w Brazylii i wielu krajach Europy). Uczył się u wybitnych nauczycieli ruchu w Polsce i na świecie. Inspiruje się brazylijskim jiu-jitsu, boksem, sportem, motoryką i mechaniką ciała. Współpracuje z Instytutem Grotowskiego w ramach programu badawczego BodyConstitution. Jest współorganizatorem Wrocławskiego Festiwalu CYRKULACJE i projektu „Planet Kids”. Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych „Momentum”. Współpracował z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, organizując międzynarodowe warsztaty, choreografie i spektakle z młodzieżą. Prowadzi we Wrocławiu warsztaty z dziećmi i młodzieżą ze środowisk wykluczonych, m.in. w ramach projektu „Myśl w Ruchu” Instytutu Muzyki i Tańca. Realizował zajęcia ruchowe w przedszkolu „Ente” (Centrum Współpracy Europejskiej). Gra na instrumentach afro-brazylijskich. Autor tomiku wierszy Śmierć i Odrodzenie.

Agnieszka Rybak uczy, porusza się, performuje. Współpracuje z Instytutem Grotowskiego w ramach programu badawczego BodyConstitution. Współautorka warsztatów Struna ciała (wraz z Jakubem Gontarskim). Od kilku lat ćwiczy capoeirę, wzbogaciła swoje umiejętności podczas wyprawy do Brazylii w 2008 roku. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca w Poznaniu. Absolwentka Academy of New Dance and Improvisation oraz programów instruktorskich z zakresu terapii, tańca i ruchu. Współtworzyła spektakle Animan – I am thatDom Wariatów oraz Idiotę w Teatrze Pieśń Kozła. Doskonali swój warsztat w kraju i za granicą. Uczy kino mana, hawajskiej metody pracy z ciałem, i praktykuje metodę Life Impressions Bodywork oraz Thai Yoga Massage Sacred Dance (wypracowaną w Sunshine House w Chiang Mai). Członkini ECITE (Europejska Wymiana Nauczycieli Contact Improvisation). Inicjatorka wrocławskiego środowiska kontakt improwizacji. Współtwórczyni festiwalu CYRKULACJE – Żywe Kultury Ruchu i projektu „Planet Kids”.

 

 Kuba Adamowski uprawia parkour od dwunastu lat. Absolwent Szkoły Kaskaderów Filmowych 13. Posiada licencję instruktora samoobrony oraz niebieski pas filipiński Combat Kalaki. Jedyny w Polsce instruktor parkour w standardzie ADAPT poziomu II. Związany z Parkour Generations. Współtworzy projekt „Parkour edukacja” we współpracy z organizacjami z Polski i zagranicy.

 

Adam Boczarski jest magistrem etnologii i antropologii kulturowej (specjalizacja: Japonia). Licencjonowany instruktor rekreacji ruchowej o specjalizacji samoobrona. Zajmuje się jujutsu od dwudziestu lat. Od 1997 roku szkolił się u soke Krzysztofa Jankowiaka w Bu Jutsu Kai Takeuchi Ryu (9 dan jujutsu, 9 dan kenjutsu), a także u soke Keido Yamaue, wywodzącego się z japońskiego rodu Tokugawa, którego przodkowie rządzili Japonią w latach 1603–1868, posiadacza 10 dan w yamaue akijutsu oraz 10 dan w nord shaolin kung fu zdobyte u soke Anthony’ego Fernadesa (10 dan seibukan ry).

 

Bartosz Sofinski jest zapaśnikiem stylu wolnego. Wychowanek Wojskowego Klubu Sportowego „Śląsk” Milicz, karierę zawodową kontynuował w Ludowym Klubie Sportowym „Orzeł” Namysłów i Wojskowym Klubie Sportowym „Grunwald Poznań”. Wyczynowo uprawiał zapasy w latach 1997–2013, członek kadry narodowej w latach 2006–2012, trzykrotny mistrz Polski, wielokrotny medalista mistrzostw Polski, nagradzany na wielu międzynarodowych turniejach. Reprezentant kraju na mistrzostwach świata i Europy. W latach 2007–2012 walczył w zawodowej lidze zapaśniczej w Niemczech. Dwukrotny mistrz zapasów w Irlandii. Współpracował z wieloma zawodnikami mieszanych sztuk walk, aby szkolić ich w walce w kontakcie. Aktywnie pomagał trenerom kadr wojewódzkich w szkoleniu dzieci i młodzieży.

***

O programie Struna ciała:

https://www.youtube.com/channel/UCOw0dPhtztwspdzqMsswxKw

https://web.facebook.com/thestringofthebody/

 

 

 

Koszt: 1600 zł

Cena obejmuje także nocleg oraz pełne wyżywienie (wegetariańskie, wegańskie lub mięsne). Dojazd do Brzezinki we własnym zakresie (możliwość przewiezienia uczestników do Brzezinki z Oleśnicy).

Wypełnioną kartę zgłoszenia  należy przesłać do 5 lipca na adres: thestringofthebody@gmail.com, wpisując w temacie wiadomości tytuł warsztatów: „Ciało – organicznie połączone narzędzie sprawcze”. Decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona.

Bezzwrotną zaliczkę w wysokości 400 zł, stanowiącą gwarancję udziału w warsztatach, należy wpłacić do 5 lipca 2017 na konto 05 1020 5226 0000 6902 0416 7540, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Rynek-Ratusz 27, 50-101 Wrocław, podając w tytule swoje imię i nazwisko z dopiskiem : „Ciało – organicznie połączone narzędzie sprawcze”.

 

Więcej informacji: http://grotowski-institute.art.pl/wydarzenia/cialo-organicznie/

 

ARCHIWUM PREZENTACJI

Brzezinka, leśna baza Instytutu Grotowskiego.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close