Brzezinka k. Wrocławia/Instytut Grotowskiego: „Contradictions” – warsztaty Studia Matejka

Zdjęcie: Brzezinka k. Wrocławia/Instytut Grotowskiego: „Contradictions” – warsztaty Studia Matejka

fot. M. Matejka, materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Studio Matejka zaprasza do leśnej bazy Instytutu im. Jerzego Grotowskiego w Brzezince na warsztaty teatru fizycznego z Matejem Matejką Contradictions – dynamiczne połączenie performatywnej obecności. Warsztaty przeznaczone są dla tancerzy i aktorów oraz wszystkich, którzy poszukują nowych narzędzi osobistej ekspresji artystycznej.

Opis warsztatów:

Sprzeczność (contradiction) jako logiczna niezgodność sądów skłania nas do spojrzenia na ruch z szerszej perspektywy, obejmującej obszar rozciągający się między logicznym rozumowaniem a pierwotnym instynktem. Wyjścia poza podział na to, co dobre i złe, prawdziwe i nieprawdziwe. Sprzeczność wzywa nas do otwartości na spotkanie z samym sobą, oko w oko. Serce i mózg eksplodują i liczy się tylko intencja poszukującego. Pragniemy przedefiniować ograniczenia, zdekodować sposób tworzenia, pokazać, że działanie performatywne można kształtować wieloma różnymi środkami i że można odkryć wiele innych sposobów myślenia o teatrze, aktorstwie i tańcu. Sprzeczności pozwalają przekroczyć ograniczenia, które na siebie nałożyliśmy i w wielu przypadkach nawet nie mieliśmy czasu, by je zauważyć. Nie potrzeba nam wiele ponad ludzką obecność i zaangażowanie.

 

Contradictions to metoda, która pozwala przedefiniować różnice tak, żeby funkcjonowały obok siebie intensywniej, w sposób bardziej świadomy i wyważony. Pomaga uczestnikom przekroczyć własne granice, wyjść poza strefy komfortu lub skonfrontować się z nimi, a także wykroczyć poza fizyczne przyzwyczajenia. Umożliwia w chwili tworzenia zintegrowanie intuicji i kalkulacji, namysłu i spontaniczności.

Uczestnicy zapoznają się z następującymi elementami:

– rytuał środowiska pracy opartego na szacunku i skupieniu

– budowanie osobistej, codziennej praktyki fizycznej

– wrażliwość i słuchanie przez partnera i grupę

– rozbudzenie intuicyjnego ciała

– siła wspólnej obecności i twórczych improwizacji

– ponowne odkrywanie anatomii, wyzwolenie zdolności fizycznych bez względu na wcześniejsze doświadczenie ruchowe

– świadomość napięcia mięśni i ogólnej dynamiki ciała oraz ich wykorzystanie

– narzędzia służące do budowania oryginalnych struktur fizycznych

– autorskie ćwiczenia nawiązujące do pracy laboratoryjnej Jerzego Grotowskiego

– tworzenie autentycznych kompozycji ruchowych

– integracja praktyk sztuk walki i kontakt improwizacji

– dążenie do idei jako źródła i rezultatu ekspresji artystycznej

Warsztaty odbędą się w Brzezince, w historycznej leśnej bazie Instytutu Grotowskiego, położonej 46 km od Wrocławia. Leśna baza powstała w 1971 roku w ramach projektu renowacyjnego Jerzego Grotowskiego i Teatru Laboratorium. Odrestaurowane budynki gospodarcze, otoczone dziesięcioma hektarami lasu, mieszczą obecnie salę teatralną, pomieszczenia studyjne i pełne zaplecze mieszkalne.

Niezwykła moc polskiego lasu, w którym odbędzie się praca, zmusza nas, aby zachować ciszę, wziąć głęboki oddech i zadać sobie pytania, z którymi nie mamy czasu zmierzyć się w zgiełku codzienności. Te warsztaty zabierają nie tylko w geograficzną, ale i głębszą podróż – do samego siebie.

Zgłoszenia do 10 sierpnia przez formularz aplikacyjny.

Kontakt: workshops@studiomatejka.com

Koszt: 1980 zł (przy zgłoszeniu i wpłacie zaliczki do 25 lipca, 2220 zł po 25 lipca)

Zaliczka wynosi 250 zł i jest bezzwrotna. Liczba miejsc ograniczona.

Cena obejmuje zakwaterowanie w leśnej bazie Instytutu Grotowskiego w Brzezince, transport między Wrocławiem a Brzezinką (zapewnia organizator) oraz wyżywienie przez cały okres trwania warsztatów (śniadanie, obiad, kolacja, ciepłe napoje, woda pitna).

Więcej informacji: www.matejmatejka.comhttp://grotowski-institute.art.pl/wydarzenia/contradictions-2/

Prowadzący:

Matej Matejka (Słowacja) jest badaczem teatralnym, aktorem, pedagogiem, reżyserem, liderem i założycielem Studia Matejka. Mieszka we Wrocławiu. Studiował aktorstwo w Państwowym Konserwatorium w Bratysławie (Słowacja), a następnie na uniwersytecie JAMU w Brnie (Czechy). Od 2005 roku współpracownik Instytutu Grotowskiego, a także aktor Teatru ZAR; występuje w spektaklach: Anhelli. Wołanie oraz Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie (Herald Angel i Total Theathe Award na festiwalu w Edynburgu w 2012). Studio Matejka, aktorskie laboratorium fizycznej ekspresji działające przy Instytucie Grotowskiego, założył w 2010 roku.

Wyreżyserował m.in.: Echa odbite od ścian podziemia brzmią donośniej niż odgłosy twoich kroków nade mną (wspólnie z Yurim Kordonskim), The Woman DecomposedCharmolypi. Ukończył przygotowywany przez półtora roku interaktywny spektakl Wściekły człowiek. Wariacje w obronie gniewu (kwiecień 2018), prezentowany w Instytucie Grotowskiego we współpracy z międzynarodowym zespołem dziewięciu aktorów i tancerzy, który został finalistą Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best Off”. Reżyseruje także filmy krótkometrażowe, m.in.: Pearadise, który zdobył główną nagrodę w kategorii najlepszy film zagraniczny na Los Angeles International Underground Film Festival w 2013 roku oraz Conflicts of Apathy (z pierwszą nagrodą na festiwalu NuVideoDance 2014 w Bratysławie).

Jako reżyser i pedagog jest zaangażowany w pracę nad fizyczną ekspresją aktora i tancerza. Czerpie inspirację z rosyjskich studiów wczesnego XX wieku, z dziedzictwa Jerzego Grotowskiego oraz Tanztheater. Jego techniki treningowe i pedagogika opierają się na pograniczu tańca i teatru, psychofizycznej ekspresji i strukturalnej stylizacji. Rozwinął cykle warsztatów: Budzenie słuchającego ciałaSprzecznościZmienna droga do działaniaTaniec podobieństw, które prowadził w teatrach i na uniwersytetach na całym świecie, m.in. w Wenezueli, USA, Indiach, Grecji, Wielkiej Brytanii czy Libanie.

Więcej informacji: matejmatejka.com

 

ARCHIWUM PREZENTACJI

Brzezinka k. Wrocławia: Leśna baza Instytutu im. Jerzego Grotowskiego

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close