Bydgoszcz/Festiwal Prapremier 2016: Blitz theatre group „Late night”

Zdjęcie: Bydgoszcz/Festiwal Prapremier 2016: Blitz theatre group „Late night”

Fot. Vassilis Makris

Wersja do druku

Udostępnij

Tegoroczna edycja Festiwalu Prapremier poświęcona jest Europie i teatralnym próbom przedstawienia zarówno trawiących ją kryzysów, jak też alternatywnych dróg jej rozwoju, propozycjom innych od aktualnych projektów politycznych, ekonomicznych, społecznych, ekologicznym, kulturowym czy egzystencjalnym.

W ramach festiwalu odbędzie się pokaz spektaklu greckiej grupy Blitz theatre group Late night. Spektakl przedstawia koniec świata po grecku. Grupa teatralna Blitz występuje w surrealistycznym tańcu śmierci na ruinach Europy, pełnym prostej melancholii i poczucia humoru. Kiedy wszystko ulega dezintegracji, jedyne, co możesz zrobić, to czekać na koniec i patrzeć jak upływa czas. Czemu więc nie robić tego przy muzyce i tańcu?

Apokaliptyczny świat z trzema kobietami i trzema mężczyznami w rolach głównych. Ich wytarte, uroczyste stroje i wspomnienia to wszystko, co im pozostało. Wspominają oderwane historie z przeszłości, z czasów europejskiej wojny, która jawi się tak samo surrealistycznie, jak uroczyście iluminowana zaniedbana sala balowa, w której zbiera się sześć osób, niebędących w ogóle w nastroju do zabawy. Przywołują wspomnienia lepszych czasów i zatracają się w zapierającym dech w piersiach i depresyjnym równocześnie żegnaniu się z Europą. Tańczą. Walc za walcem, zatracają się, tak jakby była to sprawa życia i śmierci. Na co czekają, czego szukają?

Trailer

reżyseria: Grupa Teatralna Blitz
dramaturgia: Grupa Teatralna Blitz / Angelos Skassilas
oświetlenie: Tasos Palaioroutas
choreografia: Yannis Nikolaidis
scenografia: Efi Barba
kostiumy: Vassilia Rozana
asystent reżysera: Vasia Attarian
nadzór projektu: Judith Martin / Ligne Directe
występują: Angeliki Papoulia, Christos Passalis, Yorgos Valais, Maria Filini, Sofia Kokkali, Fidel Tabaloukas

Blitz theatre group to kolektyw twórczy założony w 2004 roku przez trzech artystów: Yorgosa Valaisa, Angeliki Papoulię i Christosa Passalisa. Oto podstawowe założenia grupy: teatr to przestrzeń, w której ludzie spotykają się i wymieniają się pomysłami w sposób bezpośredni. Nie jest natomiast miejscem dla wirtuozerii i ustalonych prawd. Grupa powstała z potrzeby znalezienia odpowiedzi na to, czego społeczeństwo wymaga dzisiaj od sztuki i na to, co reprezentują formy teatralne z początku XXI wieku. Wszyscy członkowie są sobie równi, współodpowiedzialni za koncepcję, pisanie, reżyserię i proces dramaturgiczny. Wszystko może zostać poddane w wątpliwość i niczego nie można uznwać za oczywiste, ani w teatrze, ani w życiu. W ich pracy ustawicznie powraca pytanie: jak można zobrazować świat, który zmienia się nieprzerwanie i pozostawia ludzi pogrążonych w permanetnej konsternacji?

Late Night był pokazywany w wielu uznanych teatrach we Francji i na prestiżowych festiwalach w Niemczech, we Włoszech i w Holandii, m.in. podczas Utrecht’s Huis A/D Werf albo Hanovre Theaterformen’s. BLitz obecnie pracuje nad następną produkcją, 6 AM. How to disappear completely.

Strona Blitz theatre group

Bilety: 40 zł, 30 zł, 15 zł.

Bilety na wszystkie wydarzenia Festiwalu Prapremier 2016 dostępne są w kasie Teatru Polskiego oraz na stronie internetowej: www.festiwalprapremier.pl.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Bydgoszcz: Teatr Polski, Al. Mickiewicza 2

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close