Bydgoszcz/Festiwal Prapremier 2016: Teatr Polski „Granice” – reż. Bartek Frąckowiak, chor. Iza Szostak

Zdjęcie: Bydgoszcz/Festiwal Prapremier 2016: Teatr Polski „Granice” – reż. Bartek Frąckowiak, chor. Iza Szostak

Fot. Monika Stolarska/Teatr Polski w Bydgoszczy.

Wersja do druku

Udostępnij

Tegoroczna edycja Festiwalu Prapremier poświęcona jest Europie i teatralnym próbom przedstawienia zarówno trawiących ją kryzysów, jak też alternatywnych dróg jej rozwoju, propozycjom innych od aktualnych projektów politycznych, ekonomicznych, społecznych, ekologicznym, kulturowym czy egzystencjalnym.

W ramach festiwalu odbędzie się pokaz spektaklu Teatru Polskiego Granice w reżyserii Bartka Frąckowiaka i choreografii Izy Szostak. Koncepcja spektaklu oparta jest na „czteropoziomowym modelu kontroli dostępu”, który stosuje unijna agencja Frontex w działaniach służących ochronie granic Unii Europejskiej. Opublikowany w jednej z wydanych przez nią broszur poglądowy obrazek, którego celem było możliwie  proste przedstawienie składających się na ten model działań, procedur, podmiotów, stał się inspiracją do stworzenia swoistej teatralnej gry planszowej, w której postacie takie, jak: Ciało Dziecka, Granica, Lex Frontex, Uciekinierka czy Artysta, podejmują wyzwania i realizują strategie ściśle powiązane z ochroną, przekraczaniem czy upłynnianiem granic, polityką migracyjną, a przede wszystkim – ekonomią.

Materiały dokumentalne, teksty etnograficzne i socjologiczne, atlasy uchodźcze, rozmaite dyskursy związane z migracją, mobilnością, uchodźcami, terytorium, suwerennością, kontrolą i nadzorem oraz granicami, a także obrazy i fotografie stają się punktem wyjścia dla teatralnych i performatywnych gier, dzięki którym w nieoczywisty sposób problematyzowany jest najważniejszy obecnie temat debaty publicznej.

Trailer

tekst: Julia Holewińska
choreografia, dramaturgia: Iza Szostak
scenografia, kostiumy: Anna Maria Karczmarska
muzyka: Krzysztof Kaliski, Łukasz Maciej Szymborski
światła: Michał Głaszczka
video: Hanna Maciąg
tekst listu dziadka: Iza Szostak
inspicjentka: Hanna Gruszczyńska

występują: Mirosław Guzowski, Marta Malikowska, Jan Sobolewski, Iza Szostak, Izabela Warykiewicz

Z recenzji:

„[Iza Szostak] – wielki talent i nadzieja polskiego teatru”.

Jarosław Reszka, „Express Bydgoski”

„Fantastyczne wrażenie wywołują np. tory stworzone laserem, światła pociągu czy ziarna rozsypane w pewnym momencie przez Uciekinierkę, przywiezione z jej rodzinnego kraju”.

Anita Nowak, TeatrdlaWas.pl

Bilety: 40 zł, 30 zł, 15 zł.

Bilety na wszystkie wydarzenia Festiwalu Prapremier 2016 dostępne są w kasie Teatru Polskiego oraz na stronie internetowej: www.festiwalprapremier.pl.

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 18:00

Bydgoszcz: Teatr Polski, Al. Mickiewicza 2

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close