Bydgoszcz: Teatr Wielki im. Moniuszki „Stworzenie świata” – chor. Uwe Scholz

Zdjęcie: Bydgoszcz: Teatr Wielki im. Moniuszki „Stworzenie świata” – chor. Uwe Scholz

Fot. Phile Dreprez.

Wersja do druku

Udostępnij

Poznańska premiera spektaklu jest pierwszą realizacją choreografii Uwe Scholza w Polsce. Choreograficzną wersję Haydnowskiego Stworzenia świata Uwe Scholza można śmiało zaliczyć do kanonu europejskiej neoklasyki końca XX wieku. Czystość rysunku przestrzennego, świetnie skomponowane dynamiczne sceny zbiorowe i pas de deux głównych bohaterów, Adama i Ewy, stały się najlepszą wizytówką choreografa, który przez wiele lat utrzymywał balet w swoim repertuarze. Przeniósł go również na deski Opery w Lipsku, która stanowiła przez wiele lat przystań artystyczną twórcy. Stworzenie świata do dziś jest jedną z najciekawszych propozycji repertuarowych sławnego Leipziger Ballett.

Przedwcześnie zmarły niemiecki twórca zadebiutował w 1985 r. w podwójnej roli – choreografa i dyrektora baletu Opery w Zurychu – przygotowując na jej scenie pełnometrażowy spektakl z muzyką Josepha Haydna. Przedstawienie okazało się ogromnym sukcesem i zapoczątkowało europejską karierę 25-letniego wówczas artysty.

choreografia: Uwe Scholz
kostiumy i idea projekcji: Giovanni di Palma
przekaz choreograficzny: Montserrat León, Giovanni di Palma
przestrzeń i światła: Bogumił Palewicz
zdjęcia i realizacja projekcji: Daniel Chruszcz
kierownictwo muzyczne: Filippo Maria Bressan
kierownictwo chóru: Mariusz Otto

Premiera: 2010-01-02
Kompozytor: Joseph Haydn
Choreograf: Uwe Scholz / Giovanni di Palma

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close