Bytom / 28. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A Part: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK „Czas ryby?” – chor. Anna Piotrowska

Zdjęcie: Bytom / 28. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A Part: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK „Czas ryby?” – chor. Anna Piotrowska

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark „Czas ryby?” – chor. Anna Piotrowska. Fot. Aleksandra Staszczyk

Teatr A Part zaprasza na performans taneczny Czas ryby? Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark, który odbędzie się w ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part.

Wersja do druku

Udostępnij

O performansie tanecznym Czas ryby?:

Wywodzi się z inspiracji tytułem nadanym przez Annę Piotrowską, dyrektorkę teatru, sezonowi artystycznemu 2021/202 w bytomskim Teatrze Rozbark. Czym jest tytułowy Czas ryby? Badamy tę przestrzeń w zbiorowej kreacji, wykorzystując różne narzędzia i bazując na koncepcji, strukturze, improwizacji, procesując materię obrazów, dźwięków i zdarzeń. W procesie pracy nad spektaklem pojawiły się pytania, które popchnęły nas do działania. Czy jako społeczeństwo upłynniamy istotę rzeczy? Czy jako ludzie stajemy się rybami? Kim i czym jest człowiek-ryba? Ciałem bez osobowości? Ciałem przepływającym z rutyny w rutynę, bezrefleksyjnie odbijającym się w pędzącej codzienności? Czy umiejętnie upłynniamy problemy w niedowidzeniu i niedopowiedzeniu? Czy w dzisiejszych czasach jest miejsce na własną, indywidualną relację ze światem? Wpływamy w czas niedosłyszenia, w niemy determinizm. Bezmyślna głowa podążą za instynktem i intuicją. Ciało grupuje się w ludzkie ławice. Porządek tworzonej formacji zachowywany jest w oparciu o relacje pomiędzy bezpośrednimi sąsiadami, a te tworzone są głównie przez bodźce docierające do układu linii bocznej, wzroku oraz słuchu. Niemożność rybiej wypowiedzi niesie za sobą niechęć i rezygnację. Jednak we wszystkim jesteśmy razem. Współodczuwanie to tego musimy się wciąż uczyć, by przebudzić się w czasie ryby. Być albo nie być rybą? Żyć albo nie żyć w czasie ryby?

***

Teatr Rozbark działa w Bytomiu od 2014 roku i w tym czasie przygotował ponad 20 premier, zaznaczając swoją obecność na ogólnopolskiej mapie tanecznej. W postindustrialnej przestrzeni byłej Cechowni KWK Rozbark tworzymy przede wszystkim spektakle taneczne, uczestniczymy w międzynarodowych projektach artystycznych, a także prowadzi działania edukacyjne i społeczne dla różnych grup odbiorców. W 2017 roku był współorganizatorem Polskiej Platformy Tańca – jednego z najważniejszych wydarzeń sztuki tańca w Polsce, a także Ogólnopolskiej Konferencji Kultury. Z swoimi spektaklami odwiedził najważniejsze ośrodki taneczne w Polsce, występował również w Niemczech, Francji, Holandii i na Węgrzech.

***

Realizatorzy:

Koncepcja, reżyseria: Anna Piotrowska
Kreacja i wykonanie: Kamil Bończyk, Joanna Brodniak, Julia Lewandowska, Anna Piotrowska, Łukasz Szleszyński, Katarzyna Zioło, Daniel Zych
Reżyseria światła: Paweł Murlik
Realizacja światła: Dastin Greczyło
Realizacja dźwięku: Jakub Ritter
Wsparcie techniczne: Krzysztof Soszka

Data premiery: 20 listopada 2021 roku
Dla widzów powyżej 16. roku życia
Uwaga! W spektaklu wykorzystywane są światła stroboskopowe.

Więcej informacji o spektaklu: link

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 20:00

Bytom: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, ul. W. Kilara 29

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close