Bytom/DJ Wika w Teatrze ROZBARK: „Umarłam w krasie, czyli przypuszczalnie żyłam” – chor. Anna Piotrowska

Zdjęcie: Bytom/DJ Wika w Teatrze ROZBARK: „Umarłam w krasie, czyli przypuszczalnie żyłam” – chor. Anna Piotrowska

Na zdjęciu: DJ Wika. Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK zaprasza na pokaz spektaklu Anny Piotrowskiej Umarłam w krasie, czyli przypuszczalnie żyłam, poświęconego postaci DJ Wiki. Po spektaklu, ok. godziny 20.30, odbędzie się taneczne szaleństwo. Wspaniałą zabawę i niepowtarzalną atmosferę zagwarantuje DJ Wika, która mocnymi bitami rozbija stereotypy, a emeryturę wydaje na płyty. Na wszystkich gości czeka wiele muzycznych atrakcji oraz lampka szampana. Do wejścia na imprezę upoważnia bilet wstępu na spektakl. Ponadto podczas wydarzenia będzie można kupić książkę Dj Wika. Jest moc! autorstwa Jakuba Jabłonki i Pawła Łęczuka. Biografia DJ Wiki, która ani myśli zawieszać słuchawki na kołku, to opowieść o imprezach, ruchu seniorskim, a także o przeszłości i pobycie na placówce dyplomatycznej w Szwajcarii.

DJ Wika, czyli Wirginia Szmyt ma 77 lat i jest jedną z najpopularniejszych DJek. Imprezy na których gra przyciągają wiele osób, lubiących dobrą zabawę. Jak przyznaje DJ Wika jej pasja ma także wymiar pokojowy, ponieważ dzięki jej muzyce zatracają się różnice międzypokoleniowe, a nawet międzynarodowe. Trzy razy w tygodniu jest rezydentką w jednym z warszawskich pubów, występowała także podczas Malta Festival w Poznaniu oraz podczas finałów WOŚP. Chociaż ma 77 lat, udowadnia, że wiek nie jest żadną przeszkodą w realizacji swojego hobby.

O spektaklu:

Spektakl odnosi się poprzez obserwację do codzienności starszych ludzi, często już samotnych lub też co się zdarza, niepotrzebnych i odstawianych w niepamięć, czyli miejsca starości, kojarzone z domami opieki społecznej, domami starości, szpitalami. W spektaklu dominować będą również refleksje nad  sylwetkami starszych osób, które są wciąż aktywne, pełne pasji, wiary i energii i w dodatku potrafią zarażać tą energią.

Umarłam pięknie, starałam się całe życie, by dobrze o mnie mówiono i z honorami mnie pochowano, ale czy rzeczywiście żyłam pełną piersią? Czy cieszyłam się każdym dniem? Czy jestem szczęśliwa? Czy mogę spojrzeć przede wszystkim sobie w oczy i powiedzieć NIE ŻAŁUJĘ? Niczego nie żałuję. Okres starości jest największą chwilą na refleksję i spojrzeniem na życie z perspektywy doświadczeń i przyhamowania.

„Z tą samotnością to jest tak, że każdy odbiera ją inaczej, są ludzie, którzy nie mogą znieść samotności, cierpią z jej powodu, funkcjonują dopiero wtedy gdy mają kogoś blisko obok siebie, ale są i tacy, którym samotność nie przeszkadza. Najważniejsze to rozeznać jaką się jest osobą i jeżeli bardzo męczymy się bez kogoś drugiego, to spróbujmy znaleźć sobie partnera na jesień życia. Uważam, że seniorzy wymagają resocjalizacji i przystosowania się do nowych realiów życia. DJ Wika podkreślała, że wypoczynek, nadmiar wolnego czasu seniorowi nie służy. Najgorzej seniorów wkurza jak dzieci przychodzą i mówią przy wyjściu, no to teraz odpocznij sobie tato, a on przecież po całych dniach odpoczywa, chciałby wreszcie coś robić. I moja misja polega na tym, żeby wykrzesać w seniorach tę chęć do aktywności. Musicie znaleźć w sobie coś co moglibyście robić, nie bójcie się, mimo podeszłego wieku, pomagać biedniejszym, słabszym, chodzić choć raz w tygodniu na tańce, bo taniec to radość i ruch, a was często ogranicza strach przed ludźmi, co oni powiedzą, jak to skomentują. A niech gadają co chcą. Musimy pokazać światu naszą siłę i mądrość.”

I. Rojek, DJ Wirginia Szmyt odwiedziła kielecki Dom Seniora, echodnia.eu, 27.07.2015

koncepcja, reżyseria i choreografia: Anna Piotrowska,

kreacja i wykonanie: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Joanna Chułek, Kamil Bończyk, Wojciech Chowaniec,

muzyka: Michał Mackiewicz,

scenografia & kostiumy: Anna Piotrowska,

światło: Paweł Murlik,

asystent produkcji: Filip Pawlak,

produkcja: Teatr ROZBARK, Fundacja Rozwoju Tańca_eferte,

premiera: 18 grudnia 2015, Teatr ROZBARK, BYTOM

Biogramy twórców

Bilety w cenie: 20 zł ulgowy, 30 zł normalny.

Rezerwacja miejsc: Biuro Obsługi Widza, tel. 32 428 13 11, email: bow@teatrrozbark.pl (czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close