Bytom/Dni Otwarte WTT 2017: /BesKitu „1725 m n.p.m.” – reż. Joanna Chułek

Zdjęcie: Bytom/Dni Otwarte WTT 2017: /BesKitu „1725 m n.p.m.” – reż. Joanna Chułek

Fot. Tomasz Baran.

Wersja do druku

Udostępnij

Bytomski Teatr ROZBARKzaprasza na pokaz spektaklu 1725 m n.p.m., stworzonego przez Joannę Chułek w ramach projektu BesKitu. Pokaz odbędzie się w ramach Dni Otwartych WTT.

Co góralskie przyśpiewki i obyrtki mają wspólnego ze sztuką współczesną? Na pozór niewiele, ale zmieniło się to za sprawą grupy studentów krakowskiej PWST Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, którzy przygotowali nowatorski projekt artystyczny inspirowany kulturą Beskidu Żywieckiego, zatytułowany BesKitu. Na spektakl 1725 m n.p.m. składają się elementy tańca współczesnego połączone z elementami tradycyjnych tańców Górali Żywieckich. Muzyka grana jest na żywo przez zespół VOŁOSI.

Rzadko zdarza się, aby na scenie tańca współczesnego do spektaklu teatru tańca muzycy akompaniowali w czasie rzeczywistym – co jest normą w góralskim folklorze. Spektakl jest dużym wyzwaniem dla twórców, eksperymentem… BesKitu tworzą studenci renomowanej uczelni oraz szeroko znani międzynarodowej publiczności muzycy zespołu VOŁOSI. Z połączenia niskiego z wysokim, tradycyjnego z awangardowym i prostego z wyrafinowanym powstaje zupełnie nowa jakość i forma ekspresji.

O projekcie BesKitu oraz spektaklu 1725 m n.p.m. tak mówi Joanna Chułek:

To hybryda. Zawsze zastanawiało mnie, skąd bierze się potrzeba tak starannego separowania kultury tradycyjnej od współczesnej – chcę przełamać ten podział, sprawić aby widzowie zatrzymali się razem z nami na chwilę, pozwolić im na refleksję w codziennym biegu. Poza tym, zafascynowana górami, od zawsze chciałam przenieść ten świat chociaż w minimalnym stopniu na scenę, a marzeniem była muzyka grana na żywo.

Autorka podkreśla także, że najważniejsze dla niej będą reakcje publiczności, dlatego prócz samego widowiska przeprowadzi też serię rozmów twórców i aktorów z publicznością oraz warsztaty wokalno-taneczne dla młodzieży, dorosłych i seniorów: Bez tych konfrontacji projekt byłby niepełny, liczy się dla nas przede wszystkim odbiór tego, co robimy, a nie jednokierunkowy przekaz.

reżyseria i pomysł: Joanna Chułek

aktorzy-tancerze: Joanna Chułek, Anna Kamińska, Katarzyna Pawłowska, Bartłomiej Mieszczak, Oscar Mafa, Paweł Szlinger

reżyser światła: Paweł Murlik, Maciej Kosteczka

produkcja: Filip Pawlak

muzyka: zespół VOŁOSI: Krzysztof Lasoń, Zbigniew Michałek, Jan Kaczmarzyk, Stanisław Lasoń, Robert Waszut

premiera: 16 października 2015, Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK

Do pobrania:

Szczegółowy program Dni Otwartych WTT 2017

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close