Bytom: Dni Otwarte Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu 2018

Zdjęcie: Bytom: Dni Otwarte Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu 2018

Fot. materiały Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 2-4 marca 2018 roku w Bytomiu na najmłodszym Wydziale krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego (dawna PWST) odbędą się Dni Otwarte. Podczas tych 3 dni będzie można zobaczyć „od środka” funkcjonowanie jednego z kilku takich Wydziałów w Europie i jedynego w Polsce – w programie: pokazy spektakli oraz egzaminów, otwarte próby, warsztaty, a także spotkania z wykładowcami oraz studentami.

Harmonogram

Goście będą mogli zobaczyć m.in. wszystkie tegoroczne spektakle dyplomowe:
– w piątek (2 marca) o 19.00 gościnnie w Teatrze Rozbark Gdzie jest Paweł? czyli chcemy spokoju w reż. Jana Peszka. Ten spektakl przenosi nas na imprezę „o której chciałoby się myśleć, że nigdy się nie zdarzyła”. Reżyser tak opisuje to spotkanie „Narusza się tu normy przyzwoitości i normalności, przekracza granice lojalności i wierności, zaciera różnice między katem i ofiarą, śmierć fascynuje i bawi, wyrok podnieca, miłość… a co to takiego?”.

– w sobotę (3 marca) w siedzibie Wydziału Teatru Tańca o 19.00 dyplom taneczny – Stany skupienia w choreografii Jacka Przybyłowicza. To wciągający spektakl odgrywany w przestrzeni Wydziału – widownia podąża za tancerzami śledząc ich ruchy, obserwując z bliska zmagania z koncentracją, ciałem i uwagą. Twórca Jacek Przybyłowicz to artysta, który na co dzień pracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, a w swoim dorobku mający doświadczenie w najbardziej prestiżowych zespołach tanecznych na świecie m. in. Batscheva Dance Company czy Kibbutz Contemporary Dance Company.

– w niedzielę (4 marca) w siedzibie Wydziału Teatru Tańca o godz. 16.00 spektakl dramatyczny Bal w Operze w reżyserii Jerzego Stuhra. Poemat Tuwima to dyskusja o Polsce. Pisany w czasie rodzącego się w Polsce nacjonalizmu w drugiej połowie lat 30. z faszystowskim odcieniem stał się dobrym materiałem do dyskusji ze studentami na temat obecnej sytuacji w kraju. To poezja pełna rytmu która przeniesiona na scenę wyznaczyła chorografię ruchów. Bal w Operze to satyryczny poemat o końcu pewnego świata, który zaskakuje aktualnością i energią z jaką odegrają go młodzi aktorzy

Prezentowane spektakle dyplomowe stanowią podsumowanie dotychczasowego dorobku artystycznego studentów oraz pokazują, jak szerokie wykształcenie odbierają młodzi aktorzy: zawierają w sobie elementy aktorstwa dramatycznego, ale też czerpią z ich świetnie przygotowanego ciała oraz intensywnego treningu tanecznego. Możemy więc spodziewać się spektakli pełnych energii, ruchu i pasji młodych aktorów. To również głos ich sprzeciwu wobec zastanych reguł.

Oprócz tego zaprezentowany zostanie szereg mniejszych projektów studenckich oraz odbędą się bezpłatne warsztaty ze studentami i absolwentami Wydziału. Pełny program Dni Otwartych jest dostępny na stronie internetowej Wydziału: http://www.ast.bytom.pl/dni-otwarte-wydzialu-teatru-tanca-w-bytomiu-2-4-marca-2018

Wstęp na Dni Otwarte jest darmowy, z wyjątkiem spektaklu Gdzie jest Paweł? Czyli chcemy spokoju w Teatrze Rozbark 2 marca o godz. 19.00 (bilety dostępne w kasie Teatru oraz na stronie www.teatrrozbark.pl)

Na spektakle Stany skupienia oraz Bal w Operze prosimy o wcześniejszą rezerwację bezpłatnych wejściówek pod adresem teatrwtt@ast.bytom.pl

Wydział Teatru Tańca w Bytomiu jest najmłodszym wydziałem Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Początkowo – od roku akademickiego 2007/2008 – studia o specjalności „aktor teatru tańca” powołane zostały w ramach Wydziału Aktorskiego i prowadzone były w Krakowie. Po roku, staraniami Władz Uczelni przekształciły się w odrębną jednostkę organizacyjną – Wydział Teatru Tańca z siedzibą w Bytomiu. Od niemal 10 lat na Śląsku kształcą się kolejne pokolenia aktorów-tancerzy którzy zdobywają coraz większe uznanie polskiego teatralnego świata. Absolwenci Wydziału regularnie grają w najważniejszych teatrach oraz wielu filmach, a umiejętności pracy z ciałem daje im nowe możliwości rozwoju w aktorskiej profesji. Od 2016 roku dziekanem Wydziału jest uznany tancerz Śląskiego Teatru Tańca – dr hab. Janusz Skubaczkowski. Wydział Teatru Tańca w Bytomiu funkcjonuje w oparciu o unikalny program – połączenie intensywnego treningu tanecznego (klasyka, taniec współczesny, improwizacja, taniec charakterystyczny) z edukacją aktorską prowadzoną przez wykładowców z obszaru teatru dramatycznego. Dzięki temu połączeniu, absolwent kończy studia z tytułem – aktor teatru tańca. Ta specjalność ma na celu profesjonalne i wszechstronne wykształcenie aktora-tancerza. Program jednolitych studiów magisterskich obejmuje 9 semestrów i oparty jest na zasadach interdyscyplinarnej edukacji, w skład której wchodzą takie dziedziny jak: modern dance, balet, aktorstwo, teoria sztuki, filozofia, historia tańca i teatru, polska tradycja ludowa, muzyka, anatomia, reżyseria, kompozycja oraz więcej równie ciekawych dyscyplin. Spośród znakomitych wykładowców tego Wydziału wymienić należy: Prof. Jerzy Stuhr, Prof. Jan Peszek, Prof. Jerzy Święch, Prof. Jadwiga Leśniak-Jankowska, dr Jacek Łumiński, dr Sylwia Hefczyńska Lewandowska, dr hab. Błażej Peszek, a także wielu zagranicznych choreografów i reżyserów przyjeżdżających regularnie na warsztaty i wykłady gościnne.

Facebook Wydziału: https://web.facebook.com/pg/WydzialTeatruTanca

Strona www: http://www.ast.bytom.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close