Bytom/HartOFFanie Teatrem: Aurora Lubos „Akty”

Zdjęcie: Bytom/HartOFFanie Teatrem: Aurora Lubos „Akty”

Fot. Honorata Martin

Wersja do druku

Udostępnij

Performans AKTY został zrealizowany w oparciu o prawdziwe historie osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Inspiracją do jego realizacji były też warsztaty artystyczne przeprowadzone w ośrodkach pomagających osobom doświadczającym przemocy, podczas których artystka mogła poznać ich emocjonalność, delikatność i zarazem siłę. AKTY to artystyczna odpowiedź na przeczytane listy i rozmowy – swoimi działaniami Aurora Lubos chce pozwolić mówić tym, którzy głosu nie otrzymują, nie są w stanie krzyczeć. Pokazać zapętlenie, niemoc, ciszę, fragmenty tekstów, zanikanie, wyjście, obrazy i kolejne akty. Akty miały swoją premierę w Pracowni Propagandy Społecznej na ASP w Gdańsku w czerwcu 2013 roku. Od tamtej pory były pokazywane na festiwalu Mandala oraz w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca – Scena dla Tańca 2014 w Teatrze Gdynia Główna, Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej, CSW Kronika, Galerii Pod-Nad. Spektakl został w tym roku zakwalifikowany do udziału w Polskiej Platformie Tańca.

Jest mi wstyd, że tak jest… Jest mi wstyd przed rodziną, dziećmi, znajomymi, ludźmi w pracy, nawet obcymi, przechodniami, kupującymi obok mnie w sklepie… Te siniaki na twarzy, rękach, podrapana szyja, zachrypnięty głos, łyse placki na głowie, zapuchnięte oczy, rozkojarzenie, braki w pamięci… Jest  mi wstyd- za siebie, że nic nie robię, albo prawie nic, aby to przerwać, za niego, że to robi.

(Cytat pochodzi z wypowiedzi kobiety, która doświadczyła przemocy domowej.)

 

Trailer

Pomysł, wykonanie, wideo: Aurora Lubos, muzyka: Paweł Baranek „Gwiazdy” z repertuaru Motion Trio i w wykonaniu Motion Trio.

data premiery: 22 czerwca 2013 r., Pracownia Propagandy Społecznej, ASP w Gdańsku.

Praca powstała dzięki Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego.

 

HartOFFanie Teatrem to cykl prezentacji spektakli zrealizowanych przez niezależne zespoły teatralne. To zarazem swego rodzaju zderzenie przedstawień prezentujących różne teatralne poetyki oraz zespołów już uznanych i cieszących się renomą, z młodymi utalentowanymi grupami, którym pragniemy dać szansę prezentacji. HartOFFanie Teatrem to niepokorne zjawiska, idące pod prąd tendencje. Najodważniejsze tematy i interesujące realizacje. Niebanalne spotkania z twórcami.

BILETY: 10 zł (przedsprzedaż do 21 marca), 15 zł

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z Aurorą Lubos.

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close