Bytom/Międzynarodowy Dzień Tańca: VII Gala Baletowa z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca dedykowana pamięci Wojciecha Kilara

Zdjęcie: Bytom/Międzynarodowy Dzień Tańca: VII Gala Baletowa z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca dedykowana pamięci Wojciecha Kilara

Wersja do druku

Udostępnij

Tegoroczna, VII Gala Baletowa, która odbędzie się 29 kwietnia 2014 roku o godz. 18.00 w Operze Śląskiej, dedykowana będzie Wojciechowi Kilarowi. Tancerze zespołu baletowego Opery Śląskiej – współgospodarza imprezy, zatańczą choreografię ze słynnego baletu Krzesany, stworzonego przez Henryka Konwińskiego do muzyki zmarłego pod koniec grudnia 2013 roku kompozytora. Jak co roku, zatańczą również artyści Gliwickiego Teatru Muzycznego, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” prezentując wybrane fragmenty spektakli z własnego repertuaru. Po raz pierwszy reprezentowany będzie też powstały niedawno Bytomski Teatr Tańca i Ruchu „Rozbark”. Nie zabraknie również zaproszonych gości z zespołów baletowych z całego kraju: Polskiego Baletu Narodowego Teatru Wielkiego w Warszawie, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Teatru Wielkiego w Łodzi, Opery Wrocławskiej, Opery Krakowskiej, Opery Nova w Bydgoszczy, Opery na Zamku w Szczecinie i po raz pierwszy Kieleckiego Teatru Tańca.

Bytom odwiedzą też soliści Bohemia Balet w Pradze i uczniowie Hungarian Dance Academy w Budapeszcie, laureaci VIII Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego Uczniów Szkół Baletowych, który odbył się w styczniu 2014 roku również w Bytomiu. W uroczystym koncercie zaprezentują się również najlepsi uczniowie i absolwenci bytomskiej szkoły baletowej oraz studenci krakowskiej PWST Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Nad spektaklem będzie czuwał jak w poprzednich latach choreograf reżyserujący widowisko – Henryk Konwiński, wybitny artysta  znany śląskiej i ogólnopolskiej publiczności z wielu znakomitych spektakli baletowych, operowych i teatralnych. Koncert poprowadzi dziennikarka katowickiej telewizji – Violetta Rotter-Kozera. Imprezie towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna Taniec na Śląsku.

Siedem lat temu Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu wystąpiła z inicjatywą uczczenia Międzynarodowego Dnia Tańca wspólnym koncertem śląskich ośrodków kultury, które łączy zawodowa pasja tańca. Tak powstał projekt pod nazwą Gala Baletowa na Śląsku, któremu sceny użyczyła Opera Śląska w Bytomiu. Koordynatorem całego przedsięwzięcia zostało Stowarzyszenie „Pro-Arte” działające przy bytomskiej szkole baletowej.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close