Bytom/Polska Platforma Tańca 2017: Via Negativa/Ja Ja Ja Ne Ne Ne „Dziewiąta” – chor. Anita Wach

Zdjęcie: Bytom/Polska Platforma Tańca 2017: Via Negativa/Ja Ja Ja Ne Ne Ne „Dziewiąta” – chor. Anita Wach

Fot. Marcandrea

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach Polskiej Platformy Tańca 2017 zostanie pokazany spektakl Dziewiąta zespołów Via Negativa i Ja Ja Ja Ne Ne Ne w choreografii Anity Wach. Spektakl w reżyserii Bojana Jablanovca i choreografii Anity Wach, wynik współpracy polskich i słoweńskich performerów, to wizualna baśń o cywilizacji jako przegranym projekcie ujarzmiania człowieka. Pięć osób na scenie, nagich i podejrzanych, niedoskonałych i przeciętnych, mierzy się z arcydziełem kultury europejskiej, majestatyczną IX Symfonią Beethovena. Pozbawieni wzniosłości, ograniczeni do własnej dosłowności, cyfrowi, rozproszeni w wizualności, głusi od nadmiaru dźwięków, powtarzający się jak zacięta płyta, którą ktoś musi wyłączyć, performerzy próbują odzyskać kontakt z tym, co zwierzęce. Zachodnia cywilizacja sięgnęła do nowych form bestialstwa. W imię wartości europejskich budujemy zasieki, degradujemy inne kultury, nazywając ich przedstawicieli gwałcicielami, kryminalistami czy zwierzętami. Dyplomaci wciąż mówią o projekcie pokoju, którego podstawą jest wojna. Są gotowi zawiesić piąte przykazanie w imię wolności, demokracji i równości. Konflikty przeszłości stoją u bram teraźniejszości.

performerzy: Loup Abramovici, Grega Zorc, Jaka Lah, Anita Wach, Magdalena Tuka

koncepcja i reżyseria: Bojan Jablanovec

nadzór choreograficzny: Anita Wach

muzyka: Ludwig van Beethoven, IX Symfonia,

dyrygent: Herbert von Karajan, Berliner Philharmoniker 1983

kostiumy, maski koni: Barbara Stupica

światła: Bojan Jablanovec, Ana Čigon, Igor Remeta

wideo: Ana Čigon

kierownik sceny: Igor Remeta

producent: Špela Trošt  /  produkcja: Via Negativa

koprodukcja: Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne w Warszawie

partnerzy: Bunker Ljubljana, Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A Part w Katowicach, Fundacja Ciało/Umysł

premiera: 15 czerwca 2016, Festiwal A Part w Katowicach

czas trwania: 70 min.

Projekt wspierany przez Miasto Lublana, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spektakl odbywa się w pełnej nagości.

Spektakl współtworzony jest przez zespół.

Via Negativa – działająca od 2002 roku międzynarodowa platforma badań, rozwoju i produkcji współczesnych sztuk performatywnych, oparta na metodach pracy Bojana Jablanovca, założyciela VN. VN eksploruje różne strategie performatywne, kładzie nacisk na etykę i ciągłe poszukiwania w obrębie praktyk, procedur i dyscyplin.

vntheatre.com| www.tukawach.com

Pokaz jest zamknięty.

Spotkanie z artystami odbędzie się w poniedziałek, 3 kwietnia 2017 roku o godzinie 12.30 (Teatr ROZBARK – sala konferencyjna).

***

Polska Platforma Tańca odbywa się w dniach 1-4 kwietnia 2017. Ma na celu wyłonienie i promocję najciekawszych oryginalnych produkcji tanecznych powstałych w Polsce lub zrealizowanych przez polskich choreografów zagranicą. Idea takiego wydarzenia zrodziła się w 2003 roku w formule przeglądu „taniec.pl” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł w Warszawie. Do pomysłu powrócono pięć lat później. Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk i Centrum Kultury Zamek w Poznaniu zorganizowały trzy kolejne edycje Polskiej Platformy Tańca – w 2008, 2010 i 2012 roku. Od 2013 roku, na mocy porozumienia z dotychczasowymi organizatorami, głównym organizatorem Polskiej Platformy Tańca jest Instytut Muzyki i Tańca. Poprzednia edycja odbyła się w 2014 roku w Lublinie i organizowana była we współpracy z Centrum Kultury w Lublinie.

TRAILER: https://www.youtube.com/watch?v=py57m9MyJr0

Strona PPT 2017: www.polskaplatformatanca.pl

Organizator: Instytut Muzyki i Tańca

Współorganizator: Teatr ROZBARK

Partnerzy: PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie Wydział Teatru Tańca w Bytomiu, Bytomskie Centrum Kultury, Opera Śląska w Bytomiu

PPT 2017 logotypy wszystkie (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 20:00

Bytom: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, ul. Kilara 29

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close