Bytom: Projekt „Młody duch tańca” – widowisko baletowe

Zdjęcie: Bytom: Projekt „Młody duch tańca” – widowisko baletowe

Projekt plakatu: Piotr Rymer.

Wersja do druku

Udostępnij

Międzynarodowy spektakl Młody duch tańca to widowisko baletowe, w którym wezmą udział najzdolniejsi uczniowie dwóch publicznych szkół baletowych (Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu) oraz ich japońscy rówieśnicy uczący się w najlepszych szkołach baletowych w Europie i Japonii.  Opiekę artystyczną nad spektaklem objęli pedagodzy i znakomici artyści o międzynarodowej renomie, tacy jak: Wiesław Dudek, Shoko Nakamura, Eric Gauthier, Xenia Wiest czy Anna Nowak, Katarzyna Aleksander-Kmieć, Katarzyna Kozielska.

Choreografie, które złożą się na spektakl, będą w większości prezentowane po raz pierwszy. Szczególne miejsce zajmą w widowisku polskie tańce narodowe – każda z polskich szkół baletowych zaprezentuje dwa układy choreograficzne. Spektakl jest wyjątkowym wydarzeniem,  angażującym uczniów polskich i zagranicznych szkół baletowych.  Każdemu uczestnikowi daje z jednej strony możliwość rozwoju artystycznego i zaprezentowania własnych umiejętności oraz osobowości w atrakcyjnej dla powszechnego odbiorcy nowoczesnej formie, a z drugiej – pogłębienia jego poczucia tożsamości kulturowej poprzez kontakt z obyczajowością i tradycjami innych narodów.

Wykonawcy:

 

1. Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Feliksa Parnella w Łodzi (w tym stypendyści Marszałka Województwa Łódzkiego)
2. Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu
3. Magyar Táncművészeti Főiskola (Węgierska Akademia Tańca) w Budapeszcie
4. Staatliche Ballettschule Berlin und Schule für Artistik
6. John Cranko Schule w Stuttgarcie
7. Emilia Sambor za pozwoleniem Elizabeth Platel, dyrektor l’Ecole de Danse de l’Opéra national de Paris
8. Kacper Stolarek, solista-wokalista
9. Międzyszkolny Młodzieżowy Chór Żeński Iuvenales Cantores Lodzienses:

Premierowe prezentacje projektu zaplanowane są w dniach 4 i 6 września o godz. 18.30 w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Bilety w cenie: 20 zł i 5 zł (dzieci i młodzież za okazaniem ważnej legitymacji).

 

OPIEKA ARTYSTYCZNA:

Wiesław Dudek – pomysłodawca i reżyser spektaklu

Tancerz, absolwent Państwowej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi. Początkowo tancerz baletu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, później solista Teatru Wielkiego w Łodzi i Stuttgart Ballet. Przez 12 lat pierwszy solista Staatsbalett w Berlinie. To tancerz o niezwykle bogatym dorobku artystycznym, w którym ważne miejsce zajmują partie solistyczne w baletach wybitnych choreografów międzynarodowego formatu (m.in.: Maurice Béjart, John Neumeier, Uwe Scholz, Kenneth MacMillan, John Cranko). Na szczególną uwagę zasługuje jego kreacja Oniegina w choreografii Johna Cranko. Współpracuje z zespołami baletowymi należącymi do światowej czołówki (m.in.: Teatr Bolszoj w Moskwie,  Tokyo City Ballet, Królewska Opera w Sztokholmie). Warto zwrócić uwagę na fakt, że w 2013 roku jako pierwszy Polak wystąpił gościnnie z baletem Teatru Bolszoj w Moskwie w partii Oniegina w  balecie Oniegin w choreografii Johna Cranko. Za całokształt pracy artystycznej i propagowanie polskiej sztuki w kraju i za granicą w 2015 roku otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego i Srebrny Medal „Gloria Artis” przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Shoko Nakamura – asystent reżysera, prowadzenie prób repertuarowych z tańca klasycznego, współpraca przy reżyserii spektaklu i ustawianiu świateł

Tancerka, absolwentka John Cranko Schule w Stuttgarcie, przez 7 lat pierwsza solistka Staatsballet Berlin, obecnie w K-Ballet (Kumakawa) Company w Tokio. W jej bogatym repertuarze baletowym znajdują się niemal wszystkie pierwszoplanowe role w baletach: Jezioro łabędzie, Dziadek do orzechów, Śpiąca królewna, Sylwia, La Peri, Esmeralda, Don Kichot, Bajadera, Korsarz, Sylfidy, Etiudy, Kopciuszek, Caravaggio, Romeo i Julia, Onegin, Manon i wiele innych wspaniałych kreacji baletowych. Laureatka konkursu baletowego Prix de Lausanne, honorowych nagród w Japonii, a przede wszystkim ikona japońskiego baletu.

Choreografowie tworzący na potrzeby spektaklu nowe choreografie, prowadzenie prób z tancerzami wykonawcami:

 

 

Anna Nowak – tancerka w McGregor Dance Company w Londynie, choreografka, pedagog; absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi. Ukończyła z wyróżnieniem specjalność pedagogika baletowa na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureatka XII Ogólnopolskiego Konkursu Baletowego im. Wojciecha Wiesiołłowskiego. Najlepsza Absolwenta Szkół Baletowych w Polsce w roku 2001, jak również stypendystka Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia w nauce w tym samym roku. W latach 2001- 2007 związana była z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w  Warszawie. Tańczyła w baletach takich choreografów jak Jiří Kylián, George Balanchine, Jacek Przybyłowicz. Wykonywała solowe role w repertuarze klasycznym m.in. w Jeziorze łabędzim, Śpiącej królewnie, Bajaderze. W 2007 roku występowała w zespole Gran Canaria Ballet, interpretując m.in. główną rolę w Jeunehomme Uwe Scholza. W roku 2009 rozpoczęła współpracę z baletem Teatru Wielkiego w Poznaniu jako pedagog gościnny. W 2010 roku prowadziła warsztaty dla baletu Teatru Wielkiego w Łodzi oraz dla Bałtyckiego Teatru Tańca w Gdańsku. Od 2008 roku jest związana z Wayne McGregor | Random Dance. Tańczy w takich choreografiach McGregora jak Entity, Erazor, Dyad 1909. Odbyła z tym zespołem wiele międzynarodowych tournées. Od tego czasu prowadziła lekcje i warsztaty w Wielkiej Brytanii oraz innych krajach Europy, m.in. w londyńskiej szkole The Place czy Accademia Nazionale de Danca w Rzymie. Uczestniczyła w wielu projektach edukacyjnych Creative Learning rozwijających indywidualną kreatywność, jak również festiwalach, m.in. Deloitte Ignite w Royal Opera House. W roku 2009 brała udział w unikatowym projekcie Distributed Choreographic Cognition w San Diego, we współpracy z University of California – cenionego na świecie Interactive Cognition Lab. Ostatnio uczestniczyła w kolejnym projekcie Wayne McGregor | Random Dance – Choreographic Thinking Tools we współpracy z Cognition and Brain Studies Unit, Cambridge oraz City University London.

Eric Gauthier – urodzony w Kanadzie tancerz, choreograf i muzyk, dyrektor Gauthier Dance Company w Stuttgarcie, który to zespół założył w 2007 roku po zakończeniu solistycznej kariery w Stuttgart Ballet. Zdobywca Niemieckiej Nagrody Tańca „Future” 2011 w kategorii choreografia oraz nagrody teatralnej „FAUST” 2011 i 2013 dla prowadzonego przez niego zespołu Gauthier Dance Company. Dwukrotnie nominowany przez środowisko recenzentów w kategorii tancerz roku za partię solową w I Found a Fox Marco Goeckego. Jego nazwisko znajduje się w książce roku Wielkie Nadzieje 2016. Laureat nagrody za najlepszy duet w „Punk Love” na festiwalu DANCE OPEN Festival 2016 w Petersburgu. Współpracuje z najlepszymi zespołami, m.in.: Staatsballett Berlin, Teatrem Maryjskim w Petersburgu, Scapino Ballet Rotterdam czy Nationale Ballet Amsterdam. Inicjator  Międzynarodowego Festiwalu Tańca COLORS w Stuttgarcie (2015); drugą edycję tej imprezy zaplanowano w dniach 6-23 lipca 2017 oku. Jako syn cierpiącego na chorobę Alzheimera, w swojej twórczości pozostaje wrażliwy na kwestie społeczne. Razem z Gauthier Dance Mobile prowadzi zajęcia z tańca współczesnego w schroniskach młodzieżowych, szpitalach i domach starców. Otrzymał Order Zasługi Badenii-Wirtembergii i jest członkiem zarządu Fundacji Alzheimera w Badenii-Wirtembergii.

Xenia Wiest – tancerka, choreografka w Staatsballet Berlin. Urodzona w Moskwie, ukończyła Academie de danse w Braunschweig oraz John CrankoSchule w Stuttgarcie. W 2003 roku rozpoczęła pracę w German Opera of Berlin, a następnie w Guestcontract Theatre w Görlitz. Od 2004 jest związana z Staatsballett Berlin. Jej znaczniejsze choreografie: 2005 Déja-vu?!. (część Shut up and dance!), 2007 Body language (część Shut up and dance! Updated), 2009 Moment musical (dla Tanzforum Berlin), 2010 To be continued  (część  Shut up and dance! Reloaded), 2010 Dance me dla Fashion Week Berlin, Part two), 2010 Etude Nr. 1 (część Dance Summit for Martin Puttke  -Pas de deux), 2011 Augenblick (dla Gali Baletowej w Sarajewie), 2012 Take a breath (dla Kremlin Gala Moscow), 2013 Live now, think later (dla Kremlin Gala Moscow), 2013 układ  choreograficzny dla NIKE –Studio, 2013 “QuinqueViae – Dynamics of Existence“ (część “Masse“). Strona internetowa artystki: http://www.xeniawiest.com/about¬xenia¬wiest/

Katarzyna Kozielska – tancerka, choreografka w Stuttgart Ballet. Naukę tańca rozpoczęła w szkole baletowej w Bytomiu, a następnie kontynuowała ją w John CrankoSchule w Stuttgarcie. W sezonie 2000/2001 rozpoczęła pracę w zespole Stuttgart Ballet, gdzie kreowała wiele ról w różnych technikach tańca. W 2011 roku podjęła pierwsze bardzo udane i docenione przez środowisko próby choreograficzne. Jej najważniejsze prace, które pozostają w repertuarze niemieckich i amerykańskich zespołów tanecznych: Der richtige Ort, Blender, Child of Tree (na zamówienie dyrektora artystycznego Stuttgart  Ballet w celu uhonorowania stulecia urodzin John Cage’a), SymphAnima, Bite, A.Memory, Limelight, Firebreather.

Katarzyna Aleksander-Kmieć – nauczycielka tańca współczesnego w bytomskiej szkole baletowej, choreografka, tancerka. Ukończyła (z wyróżnieniem) Konserwatorium Tańca im. Barata w Lake Forest, Illinois, gdzie studiowała m. in. taniec klasyczny, współczesny, jazzowy, pedagogikę tańca, choreografię, produkcję tańca oraz improwizację. W latach 2012-2015 była kierownikiem zespołu baletowego Teatru Rozrywki, obecnie jest choreografem Teatru. Jest również nauczycielem tańca współczesnego w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Bytomiu. Gościnnie współpracuje z John Cranko Schule w Stuttgarcie. Tworzy autorskie wariacje współczesne i przygotowuje uczniów szkoły do udziału w konkursach tańca w kraju i za granicą, gdzie zdobywają wysokie miejsca, nagrody i wyróżnienia (m. in. W Czechach, Francji i we Włoszech). Ma w swoim dorobku wiele spektakli realizowanych zarówno w Polsce jak i za granicą.

Aktualizowane na bieżąco informacje o projekcie można znaleźć na stronie:

http://www.osblodz.pl/mlody_duch_tanca.htm

Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Związku Artystów Scen Polskich (ZASP), Fundacji PZU.

 


 MKiDN dofinansowanie (miniaturka) ZASP (miniaturka)PZU Fundacja (miniaturka)

 Wydarzenie pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Łódzkiego, Ambasady Japonii w Polsce.

 MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

 Marszałek Województwa Łódzkiego (miniaturka)

 Ambasada Japonii w Polsce (miniaturka)

Współorganizatorzy:

 

 Teatr Wielki w Łodzi logo (miniaturka) Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Łodzi (miniaturka)

Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Bytomiu (oryginał) Hungarian Dance Academy (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close