Bytom / Przestrzenie Sztuki: Juliusz Grzybowski, Krzysztof Skolimowski, Jacek Owczarek „Skarb Nienazwanej Góry” Skolimowski

Zdjęcie: Bytom / Przestrzenie Sztuki: Juliusz Grzybowski, Krzysztof Skolimowski, Jacek Owczarek „Skarb Nienazwanej Góry” Skolimowski

Przestrzenie Sztuki: Fundacja MATERIA „Skarb nienazwanej góry” – chor. Krzysztof Skolimowski. Fot. Mariusz Marciniak

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK zaprasza na spektakl taneczny pt. Skarb nienazwanej góry w choreografii Krzysztofa Skolimowskiego, z muzyką na żywo, dla młodych widzów i całych rodzin. Spektakl jest wystawiany w ramach programu Przestrzenie Sztuki, finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Wersja do druku

Udostępnij

Wyjątkowy spektakl dla młodych widzów i całych rodzin. Ta barwna opowieść o przyjaźni porywa widzów w pełen wrażliwości świat ruchu, dźwięku i słowa. Plastyczna gra tancerzy wcielających się w kolejne postaci w połączeniu z tekstem i muzyką wykonywaną
na żywo uruchamiają wyobraźnię dzieci i rozwijają umiejętność abstrakcyjnego myślenia.
Świat ten na naszych oczach przeobraża się i zmienia, zapraszając widza do wspólnej podróży w poszukiwaniu… skarbu!

Stan i jego pomocnik Harold, dwaj staruszkowie, którzy chyba trochę zapomnieli że są staruszkami, spotykają syrenę Magdę i szukają skarbu. Potem spotykają Boba i Roba oraz muchę Zdzisławę. Chyba nie powinniśmy wszystkiego opowiedzieć, powiedzmy zatem tylko, że wszystko się dobrze skończy i że Stan z Haroldem odnajdą skarb, chociaż nie będzie taki, jakiego by się spodziewali.

Spektakl oswaja dzieci z nowymi, wciąż mniej dostępnymi dla tej grupy odbiorców formami sztuki, przygotowując do odbioru spektakli tańca. Na tle spektakli familijnych oraz propozycji scenicznych dla szkół i przedszkoli spektakl zdecydowanie wyróżnia się oryginalnością formy i poziomem warsztatu wykonawczego.

Spektakl Skarb nienazwanej góry obejmuje również lekcję tańca prowadzoną przez artystów, podczas której dzieci dowiedzą się czym jest choreografia i improwizacja podczas interaktywnej i angażującej lekcji z udziałem postaci z bajki.

Twórcami są doświadczeni artyści, pedagodzy Akademii Muzycznej w Łodzi Krzysztof Skolimowski (choreografia), dr hab. Jacek Owczarek (reżyseria), dr Juliusz Grzybowski (oryginalny tekst). Wykonawcami zaś zawodowi tancerze. Muzyka w spektaklu grana na żywo przez ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Częścią spektaklu jest lekcja o tańcu prowadzona przez artystów. Dzieci dowiedzą się, czym jest choreografia i improwizacja podczas interaktywnej i angażującej lekcji z udziałem postaci z bajki. Jak odróżnić choreografię od improwizacji? Czym jest abstrakcja?
W jaki sposób postać sceniczną można stworzyć poprzez ruch? Jak przy tym dobrze się bawić? Czy każdy może być twórcą? Podczas lekcji dzieci zaproszone zostaną do wymyślania dla zadań scenicznych dla tancerzy, co zawsze kończy się wspaniałą i twórczą
zabawą!

Realizatorzy:

Autor tekstu: Juliusz Grzybowski
Współpraca: Zofia Grzybowska, Michał Grzybowski
Choreografia: Krzysztof Skolimowski
Reżyseria: Jacek Owczarek
Muzyka na żywo: Mateusz Skolimowski, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej 1 i 2 stopnia im. I.J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim
Taniec: Kacper Klimczak, Justyna Olczak, Zuzanna Wojciechowska, Martyna Wójcik, Ulyana Zaruba
Aktorzy: Juliusz Grzybowski, Mateusz Skolimowski, Krzysztof Skolimowski
Kostiumy: Zuzanna Markiewicz
Czas trwania: 60 min (30 min spektakl i 30 min lekcja z zabawą)

Spektakl dla dzieci 4–10 lat, ale i nieco młodsze i nieco starsze będą się dobrze bawić. Rodzice i
opiekunowie także!

***

Fundacja MATERIA

Materia to nowa, otwarta przestrzeń dla tańca i choreografii tworzona w dialogu z widzami, praktykami, profesjonalistami i amatorami umożliwia eksplorowanie materii i formy tańca w oparciu o różne metody pracy z ciałem, tak w procesie twórczym jak w profilaktyce i terapii. To także nowy typ instytucji kultury, oparty na stałej współpracy organizacji pozarządowej z instytucjami państwowymi i samorządowymi. Fundacja tworzy w Łodzi całoroczną scenę, miejsce do prób i rozwijania programów dla widzów i praktyków dedykowanych tańcowi współczesnemu i choreografii.

Fundację Materia stworzyli i prowadzą dr hab. Jacek Owczarek i Sonia Nieśpiałowska-Owczarek.

Misją Fundacji MATERIA jest m.in.

– tworzenie przyjaznej przestrzeni dla tańca i choreografii w dialogu z widzami, praktykami, profesjonalistami i amatorami,
–  eksplorowanie materii i formy tańca w oparciu o metody pracy z ciałem,
– zapewnienie profesjonalnych warunków do tworzenia, współpracy środowisk i prezentacji projektów oraz
– wsparcie potencjału płynącego z obecności studentów i młodych twórców.

Fundacja Materia jest inicjatorem i jednym z operatorów ministerialnego Programu Przestrzenie Sztuki, sieci interdyscyplinarnych centrów sztuki. Partnerami są Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, Urząd Miasta Łodzi i Miejska Strefa Kultury – Poleski Ośrodek Sztuki.

Robienie zdjęć w trakcie wydarzeń możliwe po uprzednim kontaktem. Wszystkie zdjęcia wymagają autoryzacji.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 11:00

Bytom: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, ul. W. Kilara 29

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close