Pokaz spektaklu

Bytom: Short Stories. Powrót chor. Avi Kaiser

Zdjęcie: Bytom: Short Stories. Powrót  chor. Avi Kaiser

Wersja do druku

Udostępnij

Short Stories. Powrót to wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się w dniach 28-29 sierpnia. Dedykowane jest początkom historii Śląskiego Teatru Tańca, założonego w Bytomiu przez Jacka Łumińskiego. Organizator M4C Foundation zaprosił artystów do twórczego spotkania ze spektaklem, nad którym zaczęli pracować w 1991 roku. Interesujący był kontekst powstawania Short Stories. W jaki sposób odbijało się w nim codzienne życie Bytomia obserwowane przez choreografa i tancerzy. Jak to dziś pamiętają

Realizacja projektu jest możliwa dzięki udziałowi tancerek i tancerzy z pierwszego składu Śląskiego Teatru Tańca, którzy wniosą swoją pamięć, doświadczenia i relacje. Choreograf spektaklu, Avi Kaiser, związany w tamtym czasie z Batsheva Dance Company i współpracujący z Susanne Linke, rozpoczął pracę z tancerzami w 1991, a oficjalna premiera odbyła się zimą 1992. Niebawem spektakl narodzi się na nowo, a Bytom na kilka dni stanie się centrum wydarzeń. Organizator zaprasza na archiwalne projekcje pierwszych premier zespołu, panele dyskusyjne, masterclass, spotkania z artystami oraz sceniczne działanie performatywne.

Short Stories:

Latem 1991 roku odbyła się audycja do tworzonego przez Jacka Łumińskiego Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu, pierwszego w Polsce zawodowego teatru tańca współczesnego. Jednocześnie tworzyła się grupa młodych artystów z całej Polski, którzy stali się pierwszym składem zespołu. Sierpień 1991 to moment, który na zawsze zmienił życie  zarówno artystów jak i historię tanca współczesnego w Polsce.

Po trzydziestu latach w Bytomiu spotkają się tancerki i tancerze pierwszego składu ŚTT Anna Krysiak, Agnieszka Noster, Magdalena Sokołowska, Beata Wojciechowska, Wojciech Mochniej, Andrzej Morawiec, Mariusz Olszewski, Krzysztof Sołek, Grzegorz Urbańczyk, Marek Wasążnik oraz gościnnie Iwona Olszowska. Artyści przybędą do Bytomia, z Tel Avivu, Minneapolis, Los Angeles, Calgary, Katowic, Krakowa, Warszawy, Poznania i Gdańska. Będzie to nie tylko pierwsze od trzech dekad spotkanie w tym gronie, ale też wspólne próby i działanie sceniczne, którego punktem wyjścia jest spektakl Short Stories.

Tancerki i tancerze pierwszego składu w znakomitej wiekszosci nadal związani są ze sztuką tańca, choreografią i edukacją taneczną w Polsce, Europie Zachodniej, Kanadzie i USA. Zgodnie podkreslaja, ze doswiadczenie zdobyte w STT było dla nich fundamentalne i procentuje na wielu płaszczyznach zycia społeczno-kulturalnego do dzis.

Bytom na prawie tydzień stanie się centrum wydarzeń. Tworząc ramy spotkania pragniemy dać publiczności wiele okazji do rozmów z gośćmi.  W Teatrze Rozbark odbywać się będą próby i masterclass oraz projekcja archiwalnych spektakli. W sobotę, po otwartej dla publiczności projekcji zaprosimy na rozmowę panelową wychodzącą od archiwalnych nagrań pierwszych premier teatru ze wszystkimi zaproszonymi gośćmi projektu.

Spotkanie performatywne Short Stories. Powrót w choreografii Avi Kaisera odbędzie się w niedzielę 29 sierpnia na dawnej scenie Śląskiego Teatru Tańca obecnie Bytomskiego Centrum Kultury Beceku. Rejestracja tego wydarzenia scenicznego zostanie udostępnione online we wrześniu 2021.

Spotkanie z publicznością po pokazie odbędzie się na scenie Bytomskiego Centrum Kultury. Mniej formalna, moderowana dyskusja z artystami wokół projektu odbędzie się wieczorem w Teatrze ROZBARK.

Warsztaty mistrzowskie z artystami będą wyjątkową okazją do czerpania wiedzy od gości. Masterclass dla osób zawodowo zajmujących się tańcem i choreografią oraz dla studentów tańca odbędą się w Teatrze Rozbark.

Projekt jest hołdem złozonym Śląskiemu Teatrowi Tańca oraz pionierkom i pionierom polskiego tanca współczesnego. Śląski Teatr Tańca przez kolejne dekady stanowił istotny fundament dla sztuki tańca współczesnego w Polsce,

Projekt jest też wehikułem czasu, pretekstem do rozmów na temat ciała tancerza jako nieustannie aktualizowanego archiwum, oraz o tym jak doświadczenie pracy w tym niezwykłym zespole procentuje do dziś. O tym, czy taniec pozostaje pasją, czy jest sposobem na życie Na ile choreografie sprzed trzydziestu lat angażują dzisiaj, czy pozwalają na włączanie kontekstu współczesności

***

Ciekawość indywidualnych decyzji i doświadczeń tancerzy związanych z początkami nowego teatru była inspiracją do powstania książki o pierwszych tancerzach Śląskiego Teatru Tańca, której wydanie planowane jest w 2022 roku. Przyjęcie perspektywy osób tańczących w zespole jest niezwykle cenne. Rozmowy z osobami, które w tamtym czasie zaczynali swoje kariery taneczne, pozwoliły ukazać początki Śląskiego Teatru Tańca na tle najważniejszych wydarzeń tamtego czasu, codziennej pracy z wybitnymi liderami i gośćmi rozwijającego się teatru w odniesieniu do aktualnych praktyk tańca i choreografii.

Wywiady przeprowadzone w minionym roku do książki uruchomiły w nas pragnienie twórczego spotkania artystów w relacji do tych pierwszych miesięcy funkcjonowania zespołu. W tle rozmów nieustannie pojawiał się Bytom wczesnych lat 90tych, zaskakująca wszystkich kopalnia inspiracji i nowych relacji.

Aleksandra Machnik, Sonia Nieśpiałowska-Owczarek

 

Projekt Rekonstrukcja spektaklu pt.: Short Stories w wykonaniu oryginalnego pierwszego składu artystów ŚTT jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Operator programu MKIDN Taniec: Narodowy Instytut Muzyki I Tańca

Choreograf: Avi Kaiser

Artyści: Agnieszka Noster, Beata Wojciechowska, Anna Krysiak i Magdalena Sokołowska- Szczerba,  Wojciech Mochniej, Andrzej Morawiec, Mariusz Olszewski, Krzysztof Sołek, Grzegorz Urbańczyk, Marek Wasążnik oraz gościnnie Iwona Olszowska

Producent: M for Culture Foundation

Kuratorki: Aleksandra Machnik, Sonia Nieśpiałowska

Partnerzy: Teatr ROZBARK, Bytomskie Centrum Kultury – Becek, Ambasada Izreala

Dofinansowano ze srodków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzacych z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tanca.

Projekt: Kwerenda i napisanie książki Pierwszy skład o pierwszych tancerzach Śląskiego Teatru Tańca Sonia Nieśpiałowska-Owczarek zrealizowała w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (2020) Materiały z kwerendy i rozmowy z tancerzami zostały przekazane do biblioteki Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close