Bytom: „Short Stories. Powrót” – chor. Avi Kaiser

Zdjęcie: Bytom: „Short Stories. Powrót” – chor. Avi Kaiser

"Short Stories. Powrót", materiały promocyjne

Wersja do druku

Udostępnij

Short Stories. Powrót to wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się w dniach 28-29 sierpnia. Dedykowane jest początkom historii Śląskiego Teatru Tańca, założonego w Bytomiu przez Jacka Łumińskiego. Organizator M4C Foundation zaprosił artystów do twórczego spotkania ze spektaklem, nad którym zaczęli pracować w 1991 roku. Interesujący był kontekst powstawania Short Stories. W jaki sposób odbijało się w nim codzienne życie Bytomia obserwowane przez choreografa i tancerzy. Jak to dziś pamiętają?

 

Realizacja projektu jest możliwa dzięki udziałowi tancerek i tancerzy z pierwszego składu Śląskiego Teatru Tańca, którzy wniosą swoją pamięć, doświadczenia i relacje. Choreograf spektaklu, Avi Kaiser, związany w tamtym czasie z Batsheva Dance Company i współpracujący z Susanne Linke, rozpoczął pracę z tancerzami w 1991, a oficjalna premiera odbyła się zimą 1992. Niebawem spektakl narodzi się na nowo, a Bytom na kilka dni stanie się centrum wydarzeń. Organizator zaprasza na archiwalne projekcje pierwszych premier zespołu, panele dyskusyjne, masterclass, spotkania z artystami oraz sceniczne działanie performatywne.

 

Short Stories:

 

Latem 1991 roku odbyła się audycja do tworzonego przez Jacka Łumińskiego Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu, pierwszego w Polsce zawodowego teatru tańca współczesnego. Jednocześnie tworzyła się grupa młodych artystów z całej Polski, którzy stali się pierwszym składem zespołu. Sierpień 1991 to moment, który na zawsze zmienił życie  zarówno artystów jak i historię tańca współczesnego w Polsce.

 

Po trzydziestu latach w Bytomiu spotkają się tancerki i tancerze pierwszego składu ŚTT – Anna Krysiak, Agnieszka Noster, Magdalena Sokołowska, Beata Wojciechowska, Wojciech Mochniej, Andrzej Morawiec, Mariusz Olszewski, Krzysztof Sołek, Grzegorz Urbańczyk, Marek Wasążnik oraz gościnnie Iwona Olszowska. Artyści przybędą do Bytomia, z Tel Avivu, Minneapolis, Los Angeles, Calgary, Katowic, Krakowa, Warszawy, Poznania i Gdańska. Będzie to nie tylko pierwsze od trzech dekad spotkanie w tym gronie, ale też wspólne próby i działanie sceniczne, którego punktem wyjścia jest spektakl Short Stories.

 

Tancerki i tancerze pierwszego składu w znakomitej większości nadal związani są ze sztuką tańca, choreografią i edukacją taneczną w Polsce, Europie Zachodniej, Kanadzie i USA. Zgodnie podkreślają, że doświadczenie zdobyte w ŚTT było dla nich fundamentalne i procentuje na wielu płaszczyznach życia społeczno-kulturalnego do dziś.

 

Bytom na prawie tydzień stanie się centrum wydarzeń. Tworząc ramy spotkania pragniemy dać publiczności wiele okazji do rozmów z gośćmi.  W Teatrze Rozbark odbywać się będą próby i masterclass oraz projekcja archiwalnych spektakli. W sobotę, po otwartej dla publiczności projekcji zaprosimy na rozmowę panelową wychodzącą od archiwalnych nagrań pierwszych premier teatru ze wszystkimi zaproszonymi gośćmi projektu.

 

Spotkanie performatywne Short Stories. Powrót w choreografii Avi Kaisera odbędzie się w niedzielę 29 sierpnia na dawnej scenie Śląskiego Teatru Tańca – obecnie Bytomskiego Centrum Kultury – Beceku. Rejestracja tego wydarzenia scenicznego zostanie udostępnione online we wrześniu 2021. 

 

Spotkanie z publicznością po pokazie odbędzie się na scenie Bytomskiego Centrum Kultury. Mniej formalna, moderowana dyskusja z artystami wokół projektu odbędzie się wieczorem w Teatrze ROZBARK.

 

Warsztaty mistrzowskie z artystami będą wyjątkową okazją do czerpania wiedzy od gości. Masterclass dla osób zawodowo zajmujących się tańcem i choreografią oraz dla studentów tańca odbędą się w Teatrze Rozbark.

 

Projekt jest hołdem złożonym Śląskiemu Teatrowi Tańca oraz pionierkom i pionierom polskiego tańca współczesnego. Śląski Teatr Tańca przez kolejne dekady stanowił istotny fundament dla sztuki tańca współczesnego w Polsce,

 

Projekt jest też wehikułem czasu, pretekstem do rozmów na temat ciała tancerza jako nieustannie aktualizowanego archiwum, oraz o tym jak doświadczenie pracy w tym niezwykłym zespole procentuje do dziś. O tym, czy taniec pozostaje pasją, czy jest sposobem na życie? Na ile choreografie sprzed trzydziestu lat angażują dzisiaj, czy pozwalają na włączanie kontekstu współczesności?

 

***

Ciekawość indywidualnych decyzji i doświadczeń tancerzy związanych z początkami nowego teatru była inspiracją do powstania książki o pierwszych tancerzach Śląskiego Teatru Tańca, której wydanie planowane jest w 2022 roku. Przyjęcie perspektywy osób tańczących w zespole jest niezwykle cenne. Rozmowy z osobami, które w tamtym czasie zaczynali swoje kariery taneczne, pozwoliły ukazać początki Śląskiego Teatru Tańca na tle najważniejszych wydarzeń tamtego czasu, codziennej pracy z wybitnymi liderami i gośćmi rozwijającego się teatru w odniesieniu do aktualnych praktyk tańca i choreografii.

 

Wywiady przeprowadzone w minionym roku do książki uruchomiły w nas pragnienie twórczego spotkania artystów w relacji do tych pierwszych miesięcy funkcjonowania zespołu. W tle rozmów nieustannie pojawiał się Bytom wczesnych lat 90tych, zaskakująca wszystkich kopalnia inspiracji i nowych relacji.

 

Aleksandra Machnik, Sonia Nieśpiałowska-Owczarek

 

 

 

Projekt „Rekonstrukcja spektaklu pt.: Short Stories w wykonaniu oryginalnego pierwszego składu artystów ŚTT” jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

 

Operator programu MKIDN Taniec: Narodowy Instytut Muzyki I Tańca

 

Choreograf: Avi Kaiser

 

Artyści: Agnieszka Noster, Beata Wojciechowska, Anna Krysiak i Magdalena Sokołowska- Szczerba,  Wojciech Mochniej, Andrzej Morawiec, Mariusz Olszewski, Krzysztof Sołek, Grzegorz Urbańczyk, Marek Wasążnik oraz gościnnie Iwona Olszowska

 

Producent: M for Culture Foundation

 

Kuratorki: Aleksandra Machnik, Sonia Nieśpiałowska

 

Partnerzy: Teatr ROZBARK, Bytomskie Centrum Kultury – Becek, Ambasada Izreala

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

Projekt: Kwerenda i napisanie książki Pierwszy skład o pierwszych tancerzach Śląskiego Teatru Tańca Sonia Nieśpiałowska-Owczarek zrealizowała w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (2020) Materiały z kwerendy i rozmowy z tancerzami zostały przekazane do biblioteki Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

Bytom: Bytomskie Centrum Kultury, plac Karin Stanek 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close