Bytom/Teatr ROZBARK: Agnieszka Jania „Zrozumieć ciszę”

Zdjęcie: Bytom/Teatr ROZBARK: Agnieszka Jania „Zrozumieć ciszę”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Zrozumieć ciszę to spektakl teatru tańca będący wynikiem spotkania Agnieszki Jani – Studentki Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu oraz Agaty Mikuły, Anety Tadel i Kamila Rozkuszki – uczniów Zespołu Szkół dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Tarnowie. Zrozumieć ciszę jest przedstawieniem o osobach niesłyszących opowiadanym z perspektywy trójki osiemnastolatków, którzy od dzieciństwa zmagają się z różnymi formami dysfunkcji słuchu.

Spektakl opowiada o świecie magicznym, zabawnym, ciekawym, pełnym znaków, gestów i grymasów twarzy. Świat tańczących dłoni, których ruch niesie ze sobą wyjątkowe znaczenia przeplata się tutaj z próbą zmechanizowanego funkcjonowania w świecie osób słyszących. Świat ciszy jest światem osób wrażliwych i odważnych, często niezrozumianych; świat osób, dla których codzienne zakupy, wizyta u lekarza, czy nawet spotkania rodzinne stają nie lada wyzwaniem.

Wykonanie: Agata Mikuła, Aneta Tadel, Kamil Rozkuszka

Muzyka: Matteo Lai, Nine Inch Nails, Queen

Agnieszka Jania – aktorka, tancerka, studentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. W ramach dyplomu grała w spektaklu tanecznym Transdyptyk w reżyserii Anny Piotrowskiej oraz w dyplomie aktorskim Jak wam się podoba w reżyserii Briana Michaelsa. Uczestniczyła w międzynarodowych festiwalach teatralnych m.in.: w festiwalu Dei Due Mondi: European Young Theatre 2014 w Spoleto organizowanym przez Europe: Union of Theatre Schools and Academies. Zaprezentowała tam monolog na podstawie tekstu Mirona Białoszewskiego Pani Koch. Współtworzyła dwa spektakle teatralne prezentowane na ósmej edycji festiwalu ContaminAzioni w Rzymie. W ramach współpracy Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu oraz The School for the Arts of Dance Kibbutzim College of Education Technology and the Arts w Izraelu zrealizowała spektakl Sleep for a dream prezentowany w Tel Avivie oraz podczas XIX Konferencji Tańca Współczesnego w Bytomiu. Po raz pierwszy doświadczyła pracy z osobami niepełnosprawnymi podczas warsztatów choreoterapii oraz terapii przez ruch w trakcie XVII Konferencji Tańca Współczesnego w Bytomiu. Następnie wzięła udział w spektaklu Na chwilę w choreografii Jarosława Karcha. Był to spektakl  Integracyjnego Teatru Tańca „Kierunek” działającego przy Śląskim Teatrze Tańca. W 2014 roku wzięła udział w warsztatach tanecznych z Iwoną Pasińską, w trakcie których współpracowała z grupą osób niesłyszących i słabosłyszących. W 2014 roku otrzymała stypendium Marszałka Województwa Śląskiego na realizacje autorskiego projektu teatru tańca Zrozumieć ciszę realizowanego z osobami niesłyszącymi.

Spektakl zrealizowano w ramach Stypendium w Dziedzinie Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Projekt wspiera: Zespół Szkół dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Tarnowie, Polski Związek Głuchych, Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki” oraz Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK.

Wstęp wolny.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close