Bytom/Teatr ROZBARK: Noc Teatrów Metropolii 2018 – „Black&White”

Zdjęcie: Bytom/Teatr ROZBARK: Noc Teatrów Metropolii  2018 – „Black&White”

Fot. Andrzej Grabowski

Wersja do druku

Udostępnij

Tegoroczna Noc Teatrów Metropolii w Teatrze ROZBARK to szereg wydarzeń skupionych wokół pierwszej w jubileuszowym sezonie premiery, którą będzie Rozkosz w choreografii Jakuba Lewandowskiego.

Hasło wieczoru, „Black&White”, nawiązuje do estetyki fotografii Irvinga Penna (1917-2009), znanego i powszechnie cenionego fotografa amerykańskiego, którego życie i twórczość są jedną z inspiracji przedstawienia Rozkosz. Irving Penn pracował przede wszystkim z fotografią czarno-białą, interesowała go moda, portrety i martwa natura. W swoim dorobku miał dziesiątki wystaw, jego prace były prezentowane w najbardziej prestiżowych muzeach i galeriach na świecie (m.in. w MoMA w Nowym Yorku, National Gallery of Art w Waszyngtonie, Maison Européenne de la Photographie w Paryżu, Moderna Museet w Sztokholmie).

Program Nocy Teatrów Metropolii:

17.00 – 18.30 Spacerownik teatralny (start: BECEK, pl. K. Stanek 1)
17.00 – 19.00 Warsztat fotograficzny
18.00 – 19.00 Warsztat taneczny
19.00 – 19.30 Fotografowanie ciastka może być sztuką, czyli o kim mowa gdy mowa o Irvingu Pennie, wykład i prezentacja twórczości fotografa
20.00 – 21.00 Rozkosz – premiera
22.00 – 01.00 Black&White dance party

Spacerownik teatralny

Pierwsze spacerowniki w Polsce odbyły się w 2015 roku podczas obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce, z inicjatywy Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego; do dziś powstało ponad 30 tras w różnych miastach. Bytomski spacerownik odkryje najciekawsze miejsca i wydarzenia związane z teatralnym obliczem miasta, przybliży dawne i współczesne przestrzenie teatralne. To pierwsza taka trasa spacerowa w Bytomiu.

Prowadzenie: Hubert Michalak, czas trwania: ok. 90 minut, start: pl. K. Stanek 1 (BECEK).

Wstęp wolny.

Warsztat fotograficzny

Fotografia portretowa dotyka istoty tego, czym jest wizerunek. Inspirowane twórczością Irvinga Penna warsztaty przeznaczone są dla osób, które opanowały obsługę aparatu i szukają nowych doświadczeń w pracy z wykorzystaniem różnych źródeł światła i różnego tła oraz pracy ze światłocieniem.
Prowadzenie: Aleksander Joachimiak, grafik i fotograf Teatru ROZBARK, czas trwania 120 minut. Koszt: 10 zł. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy.

Warsztat taneczny
Przestrzeń spotkania stylu street dance z tańcem współczesnym. Lekcja w stylu urban contemporary jest bardzo fizyczna, zawiera fragmentaryczne sekwencje ruchowe o ekspresji charakterystycznej dla tańca ulicznego. Zajęcia zostaną wsparte i poszerzone o umiejętności z zakresu technik tańca współczesnego.

Prowadzenie: Alexey Torgunkov, tancerz Teatru ROZBARK, czas trwania 60 minut.

Koszt: 10 zł. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy.

Fotografowanie ciastka może być sztuką, czyli o kim mowa, gdy mowa o Irvingu Pennie

Wyraziste twarze modelek i modeli, jednolite tło, naturalne oświetlenie – to tylko kilka cech twórczości Irvinga Penna. Przed premierą spektaklu Rozkosz widzowie będą mogli dowiedzieć się więcej o wyjątkowej drodze twórczej artysty, początkach pracy, poszukiwaniu inspiracji. Opowieść będzie wzbogacona prezentacją prac Penna.
Prowadzenie: Marta Bryś i Hubert Michalak, czas trwania: 30 minut.

Wstęp wolny.

Rozkosz – chor. Jakub Lewandowski

Co by się stało z człowiekiem, z rodzajem ludzkim, wyposażonym w „najostrzejszy” „największy” apetyt na przekraczanie kolejnych granic oraz coraz bardziej ekscytujących, rozkosznych wrażeń i doznań – gdyby nie kulturowe obwarowania: normy, nakazy, zakazy, ustawy, różnego pochodzenia moralne i etyczne regulacje?

Rozkosz w kulturze, red. Aleksandra Giza, łukasz Wróblewski

Najeść się, nażreć, „nażyć”, obkupić, żeby urwać z doczesności jak najwięcej. Więcej mocy, więcej cali, więcej paneli, więcej pikseli, więcej złota, więcej żarcia, więcej, więcej, więcej…

Fałsz przeczy pięknu, a jednak dajemy się nabrać. Wraz z trwaniem spektaklu bohaterowie coraz bardziej będą obnażać swoją naturę, odsłaniać wypełniającą ich od wewnątrz brzydotę.

ONI – będą powoli zrzucać swe maski:

Mówiąc – bez zrozumienia

Jedząc – bez opamiętania

Tańcząc – bez rytmu

Myśląc – o sobie

I Niszcząc – innych.

Ile Diabła w Aniele, tyle Zwierzęcia w Człowieku.

A jeśli na scenie w którymś momencie naprawdę pojawi się dzikie zwierzę – przyjdzie zadać pytanie – co widzimy naprawdę… ?

Choreografia: Jakub Lewandowski

Asystenta choreografa: Dominika Wiak

Scenografia i kostiumy: Jakub Lewandowski

Muzyka: Michał Lis

Reżyseria świateł: Paweł Murlik

Tańczą: Dominika Wiak, Wojciech Furman, Daniel Leżoń, Oscar Mafa, Paweł Urbanowicz, Michał Woźnica

czas trwania: ok. 60 minut

Spektakl dla widzów od 15. roku życia. W spektaklu pojawia się nagość.

bilet normalny: 20 zł, bilet ulgowy: 10 zł.

Black&White dance party

Taneczna noc z Teatrem ROZBARK – z obowiązkowymi strojami utrzymanymi w czerni i bieli! Suknie ślubne, rękawiczki, czapki, woale – i co tylko wam przyjdzie do głowy wszystko jest dozwolone byle było białe lub czarne. Imprezę poprowadzi DJ z tematyczną playlistą.

Czas trwania: ok. 180 minut.

Koszt: 5 zł (UWAGA: z biletami na premierowy spektakl Rozkosz wstęp bezpłatny).

Rezerwacje i zapisy prowadzi Biuro Obsługi Widza: bow@teatrrozbark.pl,

tel. (32) 428 13 11.

Pomysłodawcą i inicjatorem Nocy Teatrów Metropolii jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Bytom: Teatr ROZBARK, ul. Kilara 29, w godz. 17.00-01.00 w nocy.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close