Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK zaprasza na pokaz nowego spektaklu Anny Piotrowskiej Umarłam w krasie, czyli przypuszczalnie żyłam. Spektakl odnosi się poprzez obserwację do codzienności starszych ludzi, często już samotnych lub też co się zdarza, niepotrzebnych i odstawianych w niepamięć, czyli miejsca starości, kojarzone z domami opieki społecznej, domami starości, szpitalami. W spektaklu dominować będą również refleksje nad sylwetkami starszych osób, które są wciąż aktywne, pełne pasji, wiary i energii i w dodatku potrafią zarażać tą energią. Pięknym przykładem jest właśnie DJ Wika z Warszawy (Pani Wirginia Szmyt). Sama mówi o sobie, że nie ma czasu na starość.
O spektaklu:
Umarłam pięknie, starałam się całe życie, by dobrze o mnie mówiono i z honorami mnie pochowano, ale czy rzeczywiście żyłam pełną piersią? Czy cieszyłam się każdym dniem? Czy jestem szczęśliwa? Czy mogę spojrzeć przede wszystkim sobie w oczy i powiedzieć NIE ŻAŁUJĘ? Niczego nie żałuję. Okres starości jest największą chwilą na refleksję i spojrzeniem na życie z perspektywy doświadczeń i przyhamowania.
„Z tą samotnością to jest tak, że każdy odbiera ją inaczej, są ludzie, którzy nie mogą znieść samotności, cierpią z jej powodu, funkcjonują dopiero wtedy gdy mają kogoś blisko obok siebie, ale są i tacy, którym samotność nie przeszkadza. Najważniejsze to rozeznać jaką się jest osobą i jeżeli bardzo męczymy się bez kogoś drugiego, to spróbujmy znaleźć sobie partnera na jesień życia. Uważam, że seniorzy wymagają resocjalizacji i przystosowania się do nowych realiów życia. DJ Wika podkreślała, że wypoczynek, nadmiar wolnego czasu seniorowi nie służy. Najgorzej seniorów wkurza jak dzieci przychodzą i mówią przy wyjściu, no to teraz odpocznij sobie tato, a on przecież po całych dniach odpoczywa, chciałby wreszcie coś robić. I moja misja polega na tym, żeby wykrzesać w seniorach tę chęć do aktywności. Musicie znaleźć w sobie coś co moglibyście robić, nie bójcie się, mimo podeszłego wieku, pomagać biedniejszym, słabszym, chodzić choć raz w tygodniu na tańce, bo taniec to radość i ruch, a was często ogranicza strach przed ludźmi, co oni powiedzą, jak to skomentują. A niech gadają co chcą. Musimy pokazać światu naszą siłę i mądrość.”
I. Rojek, DJ Wirginia Szmyt odwiedziła kielecki Dom Seniora, echodnia.eu, 27.07.2015
Paweł Kamza – reżyser, dramaturg, scenograf, fotografik: „Ciało aktora jest dla Piotrowskiej podstawowym budulcem przestrzeni przedstawienia. Ruchome i w ruchu zatrzymane. Brak ruchu, ciało zatrzymane w przestrzeni, nieruchome tworzy kontekst dla partnerów. Stwarza świat spektaklu. Tym momentom, pozornego bezruchu, poświęca Piotrowska wiele uwag. Reżyseria ruchu Anny Piotrowskiej opiera się na dwóch filarach – ciele aktora i mowie. Piotrowska porozumiewa się z publicznością nie tylko mową ciała aktora – ruchem, ale i słowem. Inaczej niż wielu choreografów zwraca wielką uwagę na wypowiedź. Mówienie jest ruchem, oddychaniem. Piotrowska stara się, aby mówienie i gest wynikały z tożsamych emocji. Żeby wyprzedzały myślenie. Myślimy o kimś, lub o czymś z pragnieniem, tęsknotą, radością. Piotrowska wydaje się uważać, że najpierw pragniemy, tęsknimy – czujemy, potem myślimy. W pracy szuka poznania poprzez emocje. Taki sposób poznania pozwala współczuć, a współczuć to głębiej poznać innego, przejąć się tym, co inny do mnie mówi, jego troską, jego biedami. I to – rozpoznanie inności, uruchamia ruch. Piotrowska szuka ruchu, który oczyszcza, by przyjąć ruch – myśl, partnera.”.
koncepcja, reżyseria i choreografia: Anna Piotrowska,
kreacja i wykonanie: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Joanna Chułek, Kamil Bończyk, Wojciech Chowaniec,
muzyka: Michał Mackiewicz,
scenografia & kostiumy: Anna Piotrowska,
światło: Paweł Murlik,
asystent produkcji: Filip Pawlak,
produkcja: Teatr ROZBARK, Fundacja Rozwoju Tańca_eferte,
premiera: 18 grudnia 2015, Teatr ROZBARK, BYTOM
Projekt współfinansowany jest z budżetu samorządowego województwa śląskiego w ramach projektu: „sezon artystyczny eferte_ROZBARK 2015”.
Wstęp wolny!
Obowiązuje rezerwacja miejsc: Biuro Obsługi Widza, tel. 32 428 13 11, email: bow@teatrrozbark.pl (czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00)